Çok Okunanlar

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Serdar Ortaç Gürcistan'a alınmadı! Önce isyan etti, sonra...

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

'Vahşi' anahtarlıklar tepki çekmeye devam ediyor

AKP'li meclis üyesi, ihale aldığı kurumun bütçesine onay verdi

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Aralarında KESK, DİSK, TMMOB, İTO'nun bulunduğu emek ve meslek örgütleri yaşanan ekonomik krizi Kadıköy'de protesto etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul Tabip Odası (İTO), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK), krizin faturasının işçiden çıkarılmasını Kadıköy İskele’de protesto etti. 
 
Ülkedeki krizin AKP’nin uyguladığı neoliberal politikaların kaçınılmaz bir sonucu olduğunu söyleyen KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Güzel,  “Bugün yaşanmakta olan kriz göz göre göre, bağıra bağıra gelmiştir. Görünen yüzü tutuklu vatandaşları nedeniyle ABD ile restleşme olsa da asıl neden ranta dayalı ekonomik politikaların tıkanmasıdır. ‘Ekonomik savaş içindeyiz’ diyerek 16 yıldır uygulanan sermayeye kaynak aktarmaya ve yatırıma dönüşmeyen, spekülatif büyümeye dayalı ekonomi politikalarının yol açtığı krizin nedenini çarpıtamazlar” dedi. 
 
‘DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR SEVİYEDE’
 
Türkiye’de 460 milyar dolara yükselen döviz endeksli borçlanmanın ve yüzde 20’nin üzerine yerleşen faize dikkat çeken Güzel, “Bunlar iki haneli işsizlik oranının yeniden artış eğilimine girmesi ve ekonomide yaşanan yapısal krizin göstergeleridir” dedi. AKP’nin seçim ekonomisi uygulamalarının rekor düzeyde bütçe açıklarına neden olduğunu vurgulayan Güzel, “Üretim ve tüketimdeki dışa bağımlılık ise dış ticaret açığının giderek büyümesine ve rekor seviyelere ulaşmasına yol açtı” diye belirdi. 
 
‘FATURAYI KRİZE YOL AÇANLAR ÖDESİN’
 
Yaşanan krizin faturasının emekçilerden, emeklilerden ve işsizlerden çıkarılmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Güzel son olarak, “Kemer sıkma amacıyla ‘acı reçete’ peşinde olan iktidar cenahını uyarıyoruz. Fiili ve meşru mücadele içinden gelen ve aynı anlayışla yoluna devam eden emekçiler faturayı krize yol açanların ödemesi için mücadelesini yükseltmekten geri durmayacaktır” dedi. 
 

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da iş hanında yangın; ölü ve yaralılar var

Güncel

Aile içi istismar: 12 yaşındaki kız çocuğu, ikiz bebek doğurdu

Güncel

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Güncel

Sami Boydak gözaltına alındı

Güncel

AKP'li meclis üyesi, ihale aldığı kurumun bütçesine onay verdi

Güncel

Kahve sevenlere kötü haber: Tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Güncel

Marmaray'da bir durak geçici olarak kapatılacak

Güncel

İBB'den metro açıklaması

Güncel

'Hayaller Kars'tı, gerçekler Kartal Adliyesi oldu'

Güncel

Gençlerin ‘korkuyoruz' yanıtı, vatandaşı çileden çıkardı

Güncel

‘Boğaz Affı'ndan devlet kasasına 150 milyon TL'

Güncel

'Rock'çı İmam' hakkında karar