darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Ünlü ekonomist Prof. Refet Gürkaynak'tan korkutan teşhis

'Senin bile inanamayacağın operasyonlar duyarsan şaşırma'

Yarım asırlık tekstil şirketinden konkordato başvurusu

Can Ataklı, Brunson'un serbest kalacağı tarihi açıkladı

Devletten onlarca ihale alan şirket konkordato başvurusu yaptı

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Aralarında KESK, DİSK, TMMOB, İTO'nun bulunduğu emek ve meslek örgütleri yaşanan ekonomik krizi Kadıköy'de protesto etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul Tabip Odası (İTO), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK), krizin faturasının işçiden çıkarılmasını Kadıköy İskele’de protesto etti. 
 
Ülkedeki krizin AKP’nin uyguladığı neoliberal politikaların kaçınılmaz bir sonucu olduğunu söyleyen KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Güzel,  “Bugün yaşanmakta olan kriz göz göre göre, bağıra bağıra gelmiştir. Görünen yüzü tutuklu vatandaşları nedeniyle ABD ile restleşme olsa da asıl neden ranta dayalı ekonomik politikaların tıkanmasıdır. ‘Ekonomik savaş içindeyiz’ diyerek 16 yıldır uygulanan sermayeye kaynak aktarmaya ve yatırıma dönüşmeyen, spekülatif büyümeye dayalı ekonomi politikalarının yol açtığı krizin nedenini çarpıtamazlar” dedi. 
 
‘DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR SEVİYEDE’
 
Türkiye’de 460 milyar dolara yükselen döviz endeksli borçlanmanın ve yüzde 20’nin üzerine yerleşen faize dikkat çeken Güzel, “Bunlar iki haneli işsizlik oranının yeniden artış eğilimine girmesi ve ekonomide yaşanan yapısal krizin göstergeleridir” dedi. AKP’nin seçim ekonomisi uygulamalarının rekor düzeyde bütçe açıklarına neden olduğunu vurgulayan Güzel, “Üretim ve tüketimdeki dışa bağımlılık ise dış ticaret açığının giderek büyümesine ve rekor seviyelere ulaşmasına yol açtı” diye belirdi. 
 
‘FATURAYI KRİZE YOL AÇANLAR ÖDESİN’
 
Yaşanan krizin faturasının emekçilerden, emeklilerden ve işsizlerden çıkarılmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Güzel son olarak, “Kemer sıkma amacıyla ‘acı reçete’ peşinde olan iktidar cenahını uyarıyoruz. Fiili ve meşru mücadele içinden gelen ve aynı anlayışla yoluna devam eden emekçiler faturayı krize yol açanların ödemesi için mücadelesini yükseltmekten geri durmayacaktır” dedi. 
 

İlgili Haberler

Güncel

Güney Amerika ülkelerinden 21 bin angus ithal edildi!

Güncel

HDP'li Erkan Baş'tan Fatih Altaylı'ya teklif!

Güncel

Konkordato ilan eden Yeşil Kundura'da işçiler eylem başlattı

Güncel

Japon mühendis 'asrın felaketi'nin izlerini su altında aradı

Güncel

Elektrik akımına kapılan kişi öldü

Güncel

Sümeyye Erdoğan savaş uçağında: Neler hayal edebileceklerini görüyorlar

Güncel

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı

Güncel

Aydın'da ağaçlandırma alanında yangın

Güncel

Lise müdürü kendine kral dairesi yaptırdı!

Güncel

Orhan Gencebay hastaneye kaldırıldı!

Güncel

IŞİD'in 'Sincar askeri emiri' ve oğlu tutuklandı

Güncel

Mabel Matiz'in FETÖ soruşturmasına takipsizlik