Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Aralarında KESK, DİSK, TMMOB, İTO'nun bulunduğu emek ve meslek örgütleri yaşanan ekonomik krizi Kadıköy'de protesto etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul Tabip Odası (İTO), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK), krizin faturasının işçiden çıkarılmasını Kadıköy İskele’de protesto etti. 
 
Ülkedeki krizin AKP’nin uyguladığı neoliberal politikaların kaçınılmaz bir sonucu olduğunu söyleyen KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Güzel,  “Bugün yaşanmakta olan kriz göz göre göre, bağıra bağıra gelmiştir. Görünen yüzü tutuklu vatandaşları nedeniyle ABD ile restleşme olsa da asıl neden ranta dayalı ekonomik politikaların tıkanmasıdır. ‘Ekonomik savaş içindeyiz’ diyerek 16 yıldır uygulanan sermayeye kaynak aktarmaya ve yatırıma dönüşmeyen, spekülatif büyümeye dayalı ekonomi politikalarının yol açtığı krizin nedenini çarpıtamazlar” dedi. 
 
‘DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR SEVİYEDE’
 
Türkiye’de 460 milyar dolara yükselen döviz endeksli borçlanmanın ve yüzde 20’nin üzerine yerleşen faize dikkat çeken Güzel, “Bunlar iki haneli işsizlik oranının yeniden artış eğilimine girmesi ve ekonomide yaşanan yapısal krizin göstergeleridir” dedi. AKP’nin seçim ekonomisi uygulamalarının rekor düzeyde bütçe açıklarına neden olduğunu vurgulayan Güzel, “Üretim ve tüketimdeki dışa bağımlılık ise dış ticaret açığının giderek büyümesine ve rekor seviyelere ulaşmasına yol açtı” diye belirdi. 
 
‘FATURAYI KRİZE YOL AÇANLAR ÖDESİN’
 
Yaşanan krizin faturasının emekçilerden, emeklilerden ve işsizlerden çıkarılmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Güzel son olarak, “Kemer sıkma amacıyla ‘acı reçete’ peşinde olan iktidar cenahını uyarıyoruz. Fiili ve meşru mücadele içinden gelen ve aynı anlayışla yoluna devam eden emekçiler faturayı krize yol açanların ödemesi için mücadelesini yükseltmekten geri durmayacaktır” dedi. 
 

İlgili Haberler

Güncel

Öğretmenler atama bekliyor, 10 bin bekçi daha alınıyor!

Güncel

Foça'da patlama sesi

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında

Güncel

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi