Çok Okunanlar

3 bin kişi ile AKP'den istifa etti… Mevcut başkan CHP'nin adayı oldu

'Kabataş yalancısı' yandaş gazeteci isyan etti: Sizin gibi düşünmeyen başörtülülere...

Yılmaz Özdil'den 'kitap fiyatı' açıklaması: Atatürk için çaba harcayınca 'istismar' öyle mi?

Bitmemiş devlet hastanesine milyonlar ödenmiş! 'Arkasında Menzilciler var...'

Türkücü Güler Işık: Dinimizde kadın sesi günah olduğu için şarkı söylemeyi bıraktım

Evi vaktinde teslim edilmeyen müşteri parasını faiziyle alacak

Mahkeme, inşaatı zamanında bitirip teslim etmeyen müteahhidin aldığı parayı faiziyle birlikte müşteriye ödemesine hükmetti. Karardan ev için müşteriye kredi veren banka da sorumlu tutuldu.

Mahkeme, inşaatı zamanında bitirmeyen müteahhidin aldığı parayı faiziyle birlikte müşteriye ödemesine hükmetti. Karardan ev için müşteriye kredi veren banka da sorumlu tutuldu.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre uluslararası bir şirketin CEO’su olarak görev yapan Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat San. AŞ’nin Esenyurt’taki bir projesinden ev almak için 29 Mart 2015 günü sözleşme imzaladı. Dairenin bedeli 141 bin TL olarak kararlaştırıldı. Göktekin 34 bin 250 lirayı peşinat bedeli olarak şirkete ödedi; şirketle konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan da 105 bin 750 TL kredi çekti.

Dumankaya’nın ödemesi tamamlanırken, Göktekin bankaya aylık ödemelerini yapmaya başladı. Dairenin teslim tarihi ise 31 Ağustos 2017 olarak kararlaştırıldı.

ÖDEME VAR EV YOK

Şirketi iki bloktan oluşan projenin temelini attı ve inşaat sürecine başlandı. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Dumankaya İnşaat’a, kayyum atandı; şirket TMSF yönetimine girdi.

Göktekin, bankaya ödemelerini yapmasına karşın, bir süre sonra inşaata hiçbir ilerleme olmadığı anlaşıldı. Krediyi veren banka, Eylül 2017′ de Göktekin’in yaptığı ödemeler için altı aylık‘dondurma’ kararı aldı. Taraflar bu durumu imzaladı.

Göktekin, satın aldığı dairenin teslim edilemeyeceğini düşünerek dava açtı. İstanbul Anadolu 2’nci Tüketici Mahkemesi’nde Aralık 2017’de açılan davada, Göktekin’in iki talebi vardı: İnşaat şirketiyle yapılan konut satış sözleşmesi ve bankayla yapılan kredi sözleşmesinin iptali.

'HAK SAHİPLİĞİ SÜRSÜN'

Dumankaya İnşaat adına dosyaya sunulan savunmada “Davacının hak sahipliği sürüyor. Sözleşmenin feshi yoluna gidilmesi iyi niyet kurallarına aykırı” dendi.

Davalı banka adına yapılan savunmada ise “Bankaya husumet yöneltilemez” denerek şirkete yapılan ödemeden sorumlululuk reddedildi. Ayrıca bankanın ancak Göktekin’in ödediği 42 bin 362 liralık kısımdan sorumlu tutulabileceği kaydedildi.

Mahkeme, dosyayı bilirkişi heyetine gönderdi. Heyet, Göktekin’e toplamda, faiziyle birlikte 91 bin 527 TL ödenmesini istedi.

Mahkeme, tarafların savunma ve delillerini topladıktan sonra 27 Eylül’de davalı firma ve bankanın 81 bin 214 liranın Göktekin’e yasal faiziyle ödemesine hükmetti. Mahkeme, yargılama masraflarını da davalılara bıraktı.

Gerekçeli kararda, Göktekin’in zamanında teslim edilmeden daire için sözleşmeden dönmekten haklı olduğu kaydedildi.

İlgili Haberler

Güncel

Türkiye'nin deprem haritası güncellendi

Güncel

Çıldır Gölü'nde Eskimo usulü balık avlıyorlar

Güncel

Celal Şengör: Türkiye Afganistan'dır, gördüğüm en ilkel ülkelerden biri

Güncel

Türkücü Güler Işık: Dinimizde kadın sesi günah olduğu için şarkı söylemeyi bıraktım

Güncel

Avlu'nun Azra'sı TRT dizisiyle dalga geçti, ortalık karıştı

Güncel

Yılmaz Özdil'den kitabının gelirine ilişkin açıklama

Güncel

Asansör kabini montaj sırasında düştü: 1 yaralı

Güncel

Grup Yorum davasında karar

Güncel

Balçova Belediyesi engelleri aşıyor!

Güncel

Maltepe'de 5 yılda 804 bin atık toplandı

Güncel

Alevilerin kutsal mekanına mermer ocağı projesi yargıdan döndü

Güncel

AKP'li belediyeye icra şoku!