Çok Okunanlar

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

Nihat Genç, Bahçeli'yle yarışıyor: Çarpışma dizisinden tren kazalarının şifrelerini çözdü

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor

Yine tren kazası yine üstünü örtme yarışı: 9 kişi öldü, 46 yaralı

Fatih Portakal: Başıma bir şey gelirse...

Fethullah Gülen: Mafyanın ağzına azıcık bal sürülebilir

Erzurum'da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasını yürüten Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, kapatılan Erzurum Girişimci İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (ERGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Polat hakkında hazırlanan ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 27 sayfalık iddianamede, 'örgütün amaca göre örgütlenme stratejisi' bölümünde, örgütün 1970'li yıllardan itibaren uyguladığı 'örgütlenme yöntemleri, taktik ve stratejileri' hakkında önemli detaylara yer verildi.

Örgütün 46 yıldır temel hedefinin Türkiye'de devletin bütün anayasal kurumlarını ele geçirmek olduğunu işaret edilen iddianamede, FETÖ'nün, tabandaki insanları istismar ederek kaynak ve meşruiyet devşirdiği, devlet modeline uygun paralel örgütlenme ile gizlice devletin tüm kılcal damarların sızma, devlet dışında kendisine bağlı bir ekonomik sistem ile şirket birlikleri ve konfederasyonlar kurup zenginler kulübü oluşturarak ulusal ve uluslararası ticarette söz sahibi olmayı amaçladığına yer verildi.

'SORGULAMAYAN, DÜŞÜNMEYEN, MUTLAK İTAATİ ESAS ALAN İNSAN TİPİ YETİŞTİRMEYE YÖNELDİ' İddianamede, örgütün, 'beyin yıkama yöntemi ile sorgulamayan, düşünmeyen, mutlak itaati esas alan insan tipi yetiştirmeye yöneldiği' belirtilerek, örgütün, dinler arası diyalog çerçevesinde semavi dinlerin temsilcileri ile görüşerek İslam adına muhatap göstermeye çalışıldığı ve sınav sorularını hukuka aykırı yollarla ele geçirip kendi mensuplarının sınavlarda başarılı olarak kamu kurumlarına girmesini sağladığı" anlatıldı

Örgütün ürettiği sahte belge ve delillerle kendilerine mensup olmayan kişiler hakkında soruşturmalar açılmasını sağlayarak devlet kadrolarında kendi örgüt elemanlarını yetiştirmeye çalıştığı ifade edilen iddianamede, örgütün böylece devlet içine sızmaya çalıştığına vurgu yapıldı.

 

'ESNEK OLUN, SİVRİLMEDEN CAN DAMARLARINDA DOLANIN'
İddianamede, örgütün devlet içerisine sızarak özel hiyerarşisi ile illegal kadrolaşmaya gittiğinin örgüt elebaşı Fethullah Gülen'in vaazları, röportajları ile kitapları, taktik ve stratejilerinden anlaşıldığına işaret edilerek, Gülen'in örgüt mensuplarına yönelik şu ifadelerine yer verildi: "Esnek olun, sivrilmeden can damarlarında dolanın. Bütün güç merkezlerine ulaşıncaya kadar hiç kimse varlığınızı fark etmeden sistemin ana damarlarında ilerleyin. Türkiye'deki güç ve kuvveti, cephenize çekeceğiniz ana kadar her adım erken sayılır. Adliye, mülkiye veya başka hayati bir müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti öyle ferdi mevcudiyetler şeklinde ele alınıp değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ünitelerde garantimizdir. Bir ölçüde onlar bizim varlığımızın teminatıdır."

İddianamede, Gülen'in geçmişteki bir açıklamasında da 'her yerde, hususen geri kalmış yerlerde mafyanın ağzına azıcık bal sürülebilir' dediği de aktarıldı. İddianamede, FETÖ mütevelli heyetinden olduğu, örgüte en fazla himmet yardımında bulunan kişiler arasında yer aldığı belirtilen kapatılan ERGİAD Yönetim Kurulu Üyesi de olan tutuklu sanık Mustafa Polat'ın 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor. Polat'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.
 

İlgili Haberler

Güncel

Dilipak tarih verip 'duyurdu': Politikacı ve işadamlarına suikastler geliyor

Güncel

Aydın'da taraftar derneğinde yangın: Yaralılar var!

Güncel

Ankara Valisi Vasip Şahin'dan 'tatil' açıklaması

Güncel

Erdoğan'ın 'Zafer Anıtı'nda İGA'nın 'İşçilerin borcunu ödedik' şovu yalan çıktı!

Güncel

Sincar'a hava harekatı!

Güncel

Kral Kızı Barajı'nın kapakları koptu!

Güncel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Tren kazası açıklaması

Güncel

9 can giderken Fatih Tezcan: Hedef Cengiz İnşaat

Güncel

6 ilde FETÖ operasyonu: 10 muvazzafa gözaltı

Güncel

Afrin'den acı haber!

Güncel

Vatan Şaşmaz'ı öldürüp intihar eden Filiz Aker'in kardeşi gözaltında

Güncel

Eğitime kar engeli! Okullar tatil edildi