Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

Gezi Parkı’nda 'Piyano çalan adam' lakaplı Alman müzisyen anlattı: İddiaların tümü saçmalık

Gezi eylemlerini Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos yaratmakla suçlanarak, gözaltına alınan akademisyen ve aktivistler aynı zamanda eylemler sırasında “profesyonel eylemciler getirmekle” itham ediliyor. Gezi eylemleri sırasında Taksim Meydanı’nda piyano çalan Alman müzisyen Davide Martello da bulunuyor. Martello yaşananlarla ilgili konuştu.

Gezi eylemlerini Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos yaratmakla suçlanarak, gözaltına alınan akademisyen ve aktivistler aynı zamanda eylemler sırasında “profesyonel eylemciler getirmekle” itham ediliyor. Gezi eylemleri sırasında Taksim Meydanı’nda piyano çalan Alman müzisyen Davide Martello da bulunuyor. Martello yaşananlarla ilgili konuştu. Gezi eylemlerini Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos yaratmakla suçlanarak, gözaltına alınan akademisyen ve aktivistler aynı zamanda eylemler sırasında “profesyonel eylemciler getirmekle” itham ediliyor.

MARTELLO: İDDİALARIN TÜMÜ SAÇMALIK

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma ile ilgili yapılan açıklamada bu “profesyonel eylemciler” arasında, Gezi eylemleri sırasında Taksim Meydanı’nda piyano çalan Alman müzisyen Davide Martello da bulunuyor.

Euronews Türkçe’den Rengin Arslan'ın sorularını yanıtlayan Martello, iddiaları “saçmalık” olarak niteliyor. Müziğin iyileştirici gücüne ve şiddete karşı etkisine inandığını söyleyen Martello, bugüne kadar farklı eylemlerde veya müziğin “iyi geleceğini” düşündüğü yerlerde piyano çaldı. Bunların arasında 130 kişinin hayatını kaybettiği Paris’teki Bataclan konser salonunun önü de var.
Martello en son birkaç hafta önce Almanya’da Hambach Açık Maden Ocağı’nın genişletilmesi için Hambach Ormanı’nda ağaçların kesilmesi için yapılan eylemlerde çaldı.

'MÜZİĞİN ŞİDDETİ DURDURMAYA YARDIM EDECEĞİNİ DÜŞÜNEREK GELDİM'

Gezi eylemleri sırasında kimse seni Türkiye’ye eylemci olarak davet etti mi?
Hayır böyle bir şey olmadı. Ben sadece müziğin şiddeti durdurmaya yardım edeceğini düşünerek geldim. O sırada Bulgaristan’daydım ve televizyonda olanları gördüm. Kendi kendime, “İstanbul hiç de uzak değil” dedim ve gittim.

Adının da geçtiği bu iddialarla ilgili nasıl hissediyorsun?
Ülkede yaşanan çılgınlığı hissediyorum şu an. İnsanlar var olmayan şeylerle suçlanıyorlar. Bu saçmalık, gerçekten saçmalık.

İstanbul’a gelmeden önce kimseyle irtibat kurmuş muydun?

Hayır. Bulgaristan’dan bir arkadaşımla birlikte geldik. Akşam saatlerinde vardık meydana. Gelir gelmez piyanomu indirdik ve hemen çalmaya başladım. Kimseyle irtibat halinde değildim. Türkiye’de kimseyi tanımıyorum zaten.

'İNSANLAR PİYANO ÇALDIĞIMI GÖRÜNCE GÜLÜMSEDİLER'

Piyanonu indirdiğinde tepki nasıldı?

İlk tepki, insanların gülümsemesiydi. Gelip soruyorlardı ne yapıyorsun diye. Piyano çalmaya geldiğimi söyleyince, “harika” deyip yollarına devam ediyorlardı. Kimse pek ilgi göstermedi. Sonra piyanonun sesini sonuna kadar yükseltince -piyanoda benim koyduğum hoparlörler var- insanlar birer birer toplanmaya başladı ve benim için büyüleyiciydi.

Gezi’den önce ne yapıyordun?

Aslında berberdim. Piyano çalmak istedim ve kendi piyanomu yaptım. Sonra berberliği bıraktım. Gezi’den bir yıl önce Afganistan’da Noel zamanı Almanya’nın askeri üslerinde çaldım. İnsanların korku duyduğu, sorunlu bir bölgede ilk kez o zaman çalmış oldum. Sonra Gezi oldu.

'GEZİ'DEN SONRA MÜZİĞİN BİR ŞEYLER BAŞARABİLECEĞİNİ FARK ETTİM'

Gezi’den sonra neler yaptın? Eylemler olan yerlere gitmeye devam ettin mi?

Gezi’den sonra müziğin bir şey başarabileceğini fark ettim. Müziğin, şiddetin yarattığı gerginliği ortadan kaldırabileceğini gördüm. Bundan sonra Köln’deki [aşırı sağcı] holiganların yaptığı gösterilere karşı yapılan eylemlerde çaldım. [Paris’te] Bataclan’da çaldım. Orası farklıydı. Almanya’daydım. Oturmuş maç izliyordum ve orada bir konser salonuna yapılan saldırıyı görünce, “oraya gitmem gerek” diye düşündüm. Çünkü insanlar konsere gittikleri için öldüler. Buna müzikle yanıt vermek istedim.

Nasıl para kazanıyorsun?

Sokaklarda çalıyorum, sokaklarda para kazanıyorum. Bir menajerim, bana şuraya git diyen, şu gün şurada olman gerek diyen biri, katı bir düzenim yok. Kendi yolumu çiziyorum. Kendi planlarımı kendim yapıyorum. Ve Gezi zamanı İstanbul gerçekten uzak değildi bulunduğum yere.

'SOKAKLARDA ÇALIYORUM, İNSANLARI MUTLU ETMEYE ÇALIŞIYORUM'

Şimdi neler yapıyorsun?

Hâlâ sokaklarda çalıyorum. İnsanları mutlu etmeye çalışıyorum. Onların gününe müzik katmaya çalışıyorum. İşim bu.

Hayatını böyle kazanabiliyor musun?

Kendi bestelerim var. İnternet üzerinden indirilebiliyor. Eğer kendi bestelerim olmasaydı sanırım hayatta kalamazdım.

Haberlerde senin İstanbul’a Gezi eylemlerine parayla getirtildiğini okuyan insanlara ne söylemek istersin?

Gerçekleri görmek zorundalar. Beni tanımaları, araştırmaları gerek. Bazıları hiç araştırmadan körü körüne her duyduğuna inanıyor. Şüphesi olanların okuması, araştırması gerek.

İstanbul’da çaldığın piyano nerede şimdi? Hala onu mu kullanıyorsun?

O piyano şimdi Amerika’da. Ara ara yeni piyanolar yapıyorum ve diğer kıtalara gönderiyorum. Böylece her kıtada bir piyanom olmasını istiyorum. Bu yılın sonuna kadar Almanya’da kalacağım. Sonra New Orleans’a gideceğim ve orada çalacağım kış boyu. Hava orada Almanya’ya göre çok daha iyi kışın.
 

İlgili Haberler

Güncel

AB onayladı! İşte yeni vize ücretleri

Güncel

Döneminde iki tren faciası yaşanan TCDD Genel Müdürü görevden alındı

Güncel

En çok kitap okuyan hükümlü eşiyle görüşecek

Güncel

NASA, komik, hikaye anlatıcı astronotlar aradığını açıkladı, Cem Yılmaz yanıt verdi

Güncel

250 bin TL'ye mal olan saat kulesi günde iki kez doğruyu gösteriyor

Güncel

Beşiktaş'taki terör saldırısı davasında mütalaa açıklandı

Güncel

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Güncel

Burberry tasarımı için özür diledi

Güncel

Rasim Ozan Kütahyalı'ya hapis şoku!

Güncel

Hatay'da 4,7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

Güncel

Adana'da 5 yaşındaki çocuğa haciz geldi