unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen'in yeğenleri Şamil Gülen ve Tavus Bin Keysan Gülen hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle dava açtı.

Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesinde, sanıkların Cevdet Türkyolu ve Abdullah Aymaz'ın da arasında bulunduğu örgütün tepe yöneticileriyle görüşme kayıtları olduğu belirtildi.

FETÖ kapsamında haklarında işlem yapılan kişilerle yurt dışına giriş-çıkışları bulunan şüphelilerin, soruşturma geçiren kimi örgüt şüphelileriyle aynı tarihlerde aynı otellerde konakladıklarının ve örgüte ait iş yerlerinde çalıştıklarının belirlendiği kaydedildi. Sanıklardan Şamil Gülen'in örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildiği, örgüt elebaşı Gülen'in talimatının ardından Bank Asya'da altın alım işlemi gerçekleştirdiği, hesaplar açtırdığı vurgulandı.

İddianamede, müşteki sıfatıyla beyanı alınan Çetin Acar'ın, Şamil Gülen ile ilgili, "Bizzat babası Salih Gülen'in ağzından, Şamil Gülen'in askeri hizmetler yaptığını duydum. Hatırladığım kadarı ile Ankara Kara Harp Okulu'nda okuyan takip ettiği öğrencisi vardı." dediği aktarıldı.

Sanıklardan Tavus Bin Keysan Gülen'in cep telefonunda örgütün darbe girişiminin ardından, Gülen'in video ve ses dosyalarının bulunduğu internet sitelerine girdiğinin belirlendiği ifade edildi.

İddianamede, sanıkların 2013'e kadar örgüt elebaşı Gülen'in yanına gittikleri, bu seyahatler sırasında aldıkları talimatları, örgüt mensuplarına ilettikleri belirtilerek, "Sanıkların, örgütün amaçları doğrultusunda örgütü idare etme, emir ve direktif verme, örgüt içinde inisiyatif ve karar verme gücüne sahip oldukları, dolayısıyla örgütün hiyerarşik yapısı içinde yönetici konumunda oldukları anlaşılmıştır." bilgisine yer verildi. Bu kapsamda söz konusu sanıkların, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 15'er yıldan 22 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

GÜLEN'İ ABD'DE DEFALARCA ZİYARET ETMİŞ
İddianamede, sanıkların soruşturma aşamalarında verdikleri ifadeler özetlendi.

Sanık Şamil Gülen, FETÖ'ye ait dershanelere gittiğini, üniversiteden mezun olduktan sonra Türk Telekom'da uzman yardımcısı olarak görev yaptığını, 20 Temmuz 2016'da iş akdinin feshedildiğini anlattı.

Hükümet veya devlet aleyhine herhangi bir organizasyon içinde bulunmadığını öne süren Şamil Gülen, Zaman gazetesi ile Sızıntı ve Aksiyon dergilerine abone olduğunu ancak bu yayın organlarının FETÖ'ye ait olduğunu düşünmediğini söyledi.

Bank Asya'daki hesabında artış olmadığını ileri süren Şamil Gülen, darbe girişimini televizyonda gördüğünü iddia ederek, "Siyasilerin 'Bu bir darbe girişimidir' açıklamalarıyla bunun bir darbe girişimi olduğunu anladım. Darbeden daha önce bilgim yoktu. Darbeci askerleri tanımam." beyanında bulundu.

"FETÖ'YÜ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUM"
Çetin Acar'ın "Ankara Kara Harp Okulunda takip ettiği bir öğrenci olduğu" yönünde kendisiyle ilgili beyanlarını da kabul etmeyen Şamil Gülen, babası Salih Gülen'in nerede olduğunu bilmediğini savundu.

İddianamede, 2002, 2005 ve 2009'da kardeşleriyle ABD'ye amcası Fetullah Gülen'i ziyaret ettiği hatırlatılması üzerine, Şamil Gülen, "Orada amcamın ( FETÖ elebaşı Gülen) bulunduğu sitedeki evlerden birinde kaldık. Ziyaretlerim yaklaşık 10 gün sürmüştür. Amcamla hal hatır sormak babında kısa sohbetler etmiştik. Kendisiyle bir araya fazla gelemedik. Pensilvanya'da bulunduğum sırada akrabamız Cevdet Türkyolu ile zaman zaman karşılaşıp, merhabalaştık. Sitede birçok şahıs vardı. Günde 20-30 kişi ziyarete gelirdi." dedi.

Şamil Güler, örgütten de yardım almadığını ileri sürerek, "Suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum. Ben Fetullah Gülen ve ona bağlı insanları terör örgütü olarak kabul etmiyorum." dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Güncel

Bir banka emekçisi daha yaşamını yitirdi: Satış baskısı, mobbing...

Güncel

THY uçağı İstanbul'a geri dönmek zorunda kaldı

Güncel

Kuş sürüsüne giren THY uçağı havada tur attı

Güncel

Kütahya'da silahlı çatışma: 2 yaralı

Güncel

Adnan Oktar'ın 13 saattir ifadesi alınıyor: Akıl sağlığım yerinde

Güncel

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Güncel

Çarşafla bir günde 22 teneke zeytinyağı çaldılar

Güncel

Akseki halkının mücadelesi devam ediyor: Mermer ocağı istemiyoruz

Güncel

Torba yasada bedelli dışında 3 sürpriz madde daha!

Güncel

Tokat'ta kaybolan kız çocuğunu arama çalışmalarına ara verildi

Güncel

İstanbul'da narkotik operasyonu

Güncel

TEM'de kaza: Trafik kilitlendi!