Hasan Ocak’ın kardeşi gözaltına alındı

Faili meçhul ve kayıp yakınlarının akıbetini sormak için 615. haftada Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri polis tarafından engellendi.

Basın açıklamasının okunması sırasında polis, kayıp yakını Maside Ocak’a “Örgüt propagandası yaptığı'' iddiasıyla müdahale etti ve gözaltına aldı.

CUMARTESİ ANNELERİ 615. KEZ MEYDANDAYDI

Gözaltına alınan Maside Ocak’ın yanında CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Avukat Gülseren Yoleri’nin bulunduğu bildirildi.

 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak üzere her hafta Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştiren Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eyleminde ortak basın açıklamasını okuyan 22 yıl önce gözaltında öldürülen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak “örgüt propagandası'' yaptığı iddiasıyla gözaltına alınarak Taksim Polis Merkezi’ne götürüldü. 

 


Eyleme katılan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Maside Ocak, 1996 yılında Şırnak’ta 10 köylünün gözaltına alınıp daha sonra bir dolmuşta kömürleşmiş bedenlerinin bulunduğu olaya ilişkin basın açıklamasını okuyordu. Basın açıklamasının yarısında 2 polis gelerek, ''Devleti suçlayamazsınız’ dediler. Maside Ocak basın açıklamasını bitirdikten sonra polislerce kimliğini alınarak gözaltına alındı. Şu anda Taksim Polis Merkezi’nde tutuluyor. Bu olayın üzerine İçişleri Bakanını aradım. Açıklamayı okuyan belli. 615 haftadan bu yana devam eden, baskı döneminde engellenmeye çalışılan bu barışçıl, sivil itaatsizlik eylemine ağır bir baskıdır. Açıklamayı okuyanın hakkında bir isnat varsa ifadeye çağrılabilir. Bu ortam içinde gözaltına alınması insani bakımdan doğru değildir'' diye konuştu.

masied.jpg

YAZARLAR