HDP''li Kemalbay''dan Soylu’ya: LGBTİ+lerin varlığını yok saymaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

HDP''li Kemalbay''dan Soylu’ya: LGBTİ+lerin varlığını yok saymaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay LGBTİ+ bireylerin yaşadıkları sorunları hatırlatarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türkiye’de LGBTİ+’lerin sık sık kötü muamele ve cinsel şiddete maruz kaldıklarını belirten Kemalbay, 9 Ocak 2019’da İzmir’de trans kadın Hande Şener’in bir polis memuru tarafından öldürüldüğünü hatırlattı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ A.G.’NİN YAŞADIKLARINI HATIRLATTI

Trabzon’da öğrenim gören üniversite öğrencisi A.G.’nin 31 Aralık 2018’de evinde kalan kişi tarafından bıçak zoruyla cinsel saldırıya maruz kaldığını hatırlatan Kemalbay soru önergesinde, şu ifadelere yer verdi:

“A.G. bir boşluktan istifade ederek kendisini dışarı atıp yardım istemiş dışarıdaki insanlar tarafından polis çağrılmıştır. A.G.’nin ifadesinde; olay yerine gelen emniyet görevlilerinin ilgisiz ve lakayt tavırları, karakolda kötü ve aşağılayıcı muameleye maruz kalması, cinsel istismara maruz kaldığını belirtmesine rağmen doktor tarafından sadece vücudunda morluk var mı diye kontrol edilmesi, tatil günü diye rapor verilmemesi ve şikâyetçi olduğu kişiye karşı herhangi bir işlem yapılmamış olması mağdurun basına verdiği ifadelerinde yer almaktadır.”

‘SORUŞTURMA BAŞLATILMASINA DAİR TALİMATINIZ OLDU MU?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “A.G.’nin ifadesi doğrultusunda olay yerine gelen polis memurları ile karakolda uygulanan kötü muamele dolayısı ile ilgili polis memurları hakkında etkin ve tarafsız bir şekilde soruşturma işlemine başlanmasına dair bir talimatınız olmuş mudur?” diye soran Kemalbay’ın yanıtlanmasını istediği diğer soruları şu şekilde sıraladı:

-A.G.’nin karakol görevlileri tarafından götürülen sağlık muayenesinde sadece “vücudunda morluk var mı” diye muayene edildiği ifadesi bakanlığınızca incelenmiş midir?

-Kolluk kuvvetleri arasında yaygın olan homofobi ve cinsiyetçi yaklaşımın giderilmesi amacıyla herhangi bir proje ve çalışmanız var mıdır?

-Bakanlığınızca, valiliklere ve diğer müdürlüklere, ayrımcılık yapmaksızın, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine sahip bireylerin örgütlenme özgürlüğüne saygı duymaları ve korumaları yönünde yükümlülüklerini hatırlatmak, ayrımcılığı önlemek için ne gibi önlemler alınmaktadır?

‘NEFRET CİNAYETLERİNİ ÖNLEMEYE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPACAK MISINIZ?’

-LGBTİ+lerin varlığının ve yaşanan hak ihlallerinin yok sayılmasından ne zaman vazgeçeceksiniz?

-Bakanlığınızın, Onur Yürüyüşü katılımcılarının barışçıl bir şekilde yürüyüş yapmasını engelleyerek ve katılımcılara tazyikli su, biber gazlı plastik top mermileri ile haksız ve aşırı güç kullanımına maruz kalmasını sağlayarak bu tür şiddet ve cinayet suçlarının artmasını pekiştirdiğini düşünüyor musunuz?

-LGBTİ+lerin hakları alanında faaliyet gösteren derneklerle Türkiye’de yaşanan ayrımcılık ve nefret cinayetlerini önlemeye yönelik bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

-Bakanlığınıza polis tarafından şiddet, kötü muamele ve cinsel tacize uğramaları nedeniyle 2010-2018 yılları arasında başvuran LGBTİ+lerin sayısı kaçtır?

YAZARLAR