''Hrant''ın komşuları Şişli''yi neden terk ediyor?''

CHP Şişli Belediye Başkan aday adayı Dursun Çaltı, Şişli’de yaşayan Ermenilerle ilgili açıklamada bulundu. 

CHP’li Dursun Çaltı, Surp Vartanants Ermeni Kilisesi Başrahibi Tatul Anuşyan’ın Şişli’de Hayat’ta yayımlanan Gazeteci Melis Alphan’a verdiği söyleşiye dikkat çekti.

Bu söyleşide “Hızlı kentleşme, kültürel ve toplumsal anlamda İstanbul’da yaşayan Ermeni cemaatini nasıl etkiledi?” sorusuna Başrahip Tatul Anuşyan’ın “Hızlı kentleşme bazı insanları ekonomik nedenlerle Şişli’nin dışında daha modern, hesaplı yapılara yöneltti. Şişli pahalı” yanıtını verdiğini altını çizen Dursun Çaltı, şunları söyledi: 

“Başrahip Tatul Anuşyan yarım asra yakındır Şişli sakini. Tüm Şişlililerin yüreğini acıtacak bir itirafta bulunuyor. Ermeni vatandaşlarımızın Şişli’nin kültürel olarak yozlaştığını düşündüğünü ve ekonomik olarak da yaşamanın zorlaştığını belirtiyor. Bu gerekçelerle Sayın Anuşyan’ın da söylediği gibi Ermeni Cemaati, yani komşularımız Şişli’yi terk etmeye başladı. Herkesin şu sorunun yanıtını düşünmesi lazım; 19 Ocak 2007’de katledilen Gazeteci Hrant Dink’in komşuları Şişli’yi neden terk ediyor?”

“ŞİŞLİ’Yİ BİRLİKTE YÖNETİRSEK…”

“Şişli’de asırlardır yaşayan Ermeni vatandaşlarımızın burayı terk etmesi karşısında, hepimizin takkemizi önümüze koyup düşünmemiz gerektiğini vurgulamak isterim” diyen CHP’li Çaltı, şöyle devam etti:

“Şişli, kültürel olarak ve ekonomik olarak korunmalıdır. Şişli’de yaşayanlar komşularını, sokaklarını, mahallelerini terk etmek zorunda kalmamalıdır. Şişli’yi birlikte yönetirsek komşumuza, sokağımıza ve mahallemize sahip çıkabileceğimize inanıyorum.”

YAZARLAR