Çok Okunanlar

3 bin kişi ile AKP'den istifa etti… Mevcut başkan CHP'nin adayı oldu

'Kabataş yalancısı' yandaş gazeteci isyan etti: Sizin gibi düşünmeyen başörtülülere...

Yılmaz Özdil'den 'kitap fiyatı' açıklaması: Atatürk için çaba harcayınca 'istismar' öyle mi?

Bitmemiş devlet hastanesine milyonlar ödenmiş! 'Arkasında Menzilciler var...'

Türkücü Güler Işık: Dinimizde kadın sesi günah olduğu için şarkı söylemeyi bıraktım

IŞİD katliam yaptığı mahallede kapı kapı istihbarat toplamış

IŞİD'in Antep'te düğünlere saldırmayı planladığı bilinmesine rağmen geçtiğimiz günlerde Siirtli bir ailenin kına gecesine yapılan bombalı saldırıyla çoğu çocuk 54 kişi yaşamını yitirdi. Düğünlere saldırı planının yer aldığı 10 Ekim katliamı iddianamesinde, kana bulunan kına gecesinin olduğu mahallede örgütün istihbarat çalışması yapması ihmallerin ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

Gaziantep'te bir kına gecesine yapılan bombalı saldırı, akıllara IŞİD'in Antep Emiri Yunus Durmaz'ın düğünlere yönelik saldırı planlarını getirmişti. 10 Ekim Ankara Katliamı iddianamesinde de yer alan Durmaz'ın evinde bulunan yazılarda, kına gecesinin olduğu mahalleye ilişkin bilgiler de dikkat çekiyor.

Evrensel'den Birkan Bulut'un haberine göre, Durmaz'ın bilgisayarında bulunan 3046.docx, 3047.docx isimli belgelerde, Beybahçe mahallesinde yaşayan Kürt vatandaşlar hakkında adım adım istihbarat toplandığı görülüyor. Takip edilen bir kişiye ait anlatımlarda oğlunun çalıştığı iş yerine kadar bilgiler yer alıyor. Hakkında istihbarat toplanan kişinin, “Kck ve mahalle komısyonunda görevli' olduğu iddia edilirken, KCK çalışmalarından haberdar olduğu ve organize işleriyle uğraştığı da ileri sürülüyor. Yazıda adı geçen kişinin genelde Nizip Caddesi üzerinde bir terlik ve mekab ayakkabı markasının bulunduğu sokakta gezdiği, bir nakliyat firmasında çalıştığı belirtiliyor. Yazıda takip edilen kişinin, ev adresi, kullandığı araca dair bilgilerde toplanmış. İddianamede savcı, takip edilen kişilere yönelik eylem yapılma olasılığının yüksek olduğu kanatine yer veriyor. 

CANLI BOMBA İSTİHBARATI SAKLANMIŞTI

IŞİD'in düğünlere saldırma planının yanı sıra, o mahallede yapılan fişlemelerle yeni eylemlere de işaret edilen iddianameye ilişkin sorularımızı yanıtlayan 10 Ekim davası avukatlarından İlke Işık, “Son bir yılda yaşanan katliamların hepsi göz göre göre geldi' dedi. Suruç ve Ankara'daki katliamların olacağına dair bir dolu istihbarat olduğunu fakat hiçbir önlemin alınmadığını belirten Işık, “Ankara Katliamı'nda mitingte canlı bomba olabilir denen istihbaratın saklandığına tanık olduk ve bu kamu görevlileri hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Bütün başvurulara rağmen Şimdi Antep'te daha vahimini görüyoruz' dedi. IŞİD'in planlarına ilişkin bilgiler ele geçtiğini ve iddianamede yer aldığını belirten Işık, IŞİD'in Antep Emiri Yunus Durmaz'ın evinden çıkan verilerde bazı adreslerden ve düğünlere saldırıdan söz edildiğine dikkat çekti. 

'HALEN TEK BİR YETKİLİ HAKKINDA SORUŞTURMA YOK'

Katliamın gerçekleştiği mahallede yaşayan kişilere iliskin bilgi toplandığını vurgulayan Işık, “Şimdi bunları biz iddianameden görüyorsak, yetkililerin de biliyor olması gerekir. Hatta bilmekten de öte bu bilgilerde bahsi geçen yerlerde katliamların olmasını engellemek üzere değerlendirmesi gerekmez mi? Yeni katliamları engellemek için bu bilgiler ışığında emniyet, istihbarat, valilik harekete geçmiş midir? Ne tür çalışmalar yapmıştır? Engellemek için bir çalışma yapılmadıysa niye yapılmamıştır? Bunları sormak durumdayız. Görünen o ki bu katliamda da bir dolu önlem almama, engellemeye çalışmama durumu var. 10 Ekim dosyasında kamu görevlilerinin açık sorumlulukları olduğu halde bütün başvurularımız reddedildi' diye konuştu. Halen tek bir yetkili hakkında açılmış bir soruşturma olmnadığını ifade eden Işık, şimdi de Antep katliamı bu biçimde incelenecekse ülkede daha çok katliamın yaşanabileceğini söylemenin abartılı olmadığını dile getirdi. 

İlgili Haberler

Güncel

Türkiye'nin deprem haritası güncellendi

Güncel

Çıldır Gölü'nde Eskimo usulü balık avlıyorlar

Güncel

Celal Şengör: Türkiye Afganistan'dır, gördüğüm en ilkel ülkelerden biri

Güncel

Türkücü Güler Işık: Dinimizde kadın sesi günah olduğu için şarkı söylemeyi bıraktım

Güncel

Avlu'nun Azra'sı TRT dizisiyle dalga geçti, ortalık karıştı

Güncel

Yılmaz Özdil'den kitabının gelirine ilişkin açıklama

Güncel

Asansör kabini montaj sırasında düştü: 1 yaralı

Güncel

Grup Yorum davasında karar

Güncel

Balçova Belediyesi engelleri aşıyor!

Güncel

Maltepe'de 5 yılda 804 bin atık toplandı

Güncel

Alevilerin kutsal mekanına mermer ocağı projesi yargıdan döndü

Güncel

AKP'li belediyeye icra şoku!