Katar''dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Katar''dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

ABD ile yaşanan siyasi gerilim ile yükselen kur krizinde “sessiz kalmakla” eleştirilen Katar Emiri es-Sani dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldiği görüşme sonrası Türkiye’ye 15 milyar dolar değerinde mevduat ve doğrudan yatırım gerçekleştireceklerini duyurmuştu.

Reuters’ın konuya ilişkin bugünkü haberinde Türk yetkililere dayandırılan bilgilere göre Katar’ın sözünü verdiği 15 milyar doların bankalara ve finans sektörüne yönlendirileceği belirtildi.

'KATAR 12 MİLYAR DOLAR YATIRIM SÖZÜ VERDİ'
İngiliz Daily Mail gazetesi de, Türkiye’nin para biriminin dolar karşısında gerilemesinin ardından Katar’ın Türkiye'ye 12 milyar dolar yatırım yapma sözü verdiğini yazdı.

Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın Çarşamba günü , Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Başkent Ankara’da bir araya geldiğini ve basına kapalı geçen görüşmenin ardından Şeyh Temim'in, Türkiye’ye 12 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığını yazdı.

Haberde, NATO müttefiki Türkiye’ye Körfez devleti Katar’ın yatırımının Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybının hemen sonrasında geldiğine dikkat çekilerek, Katar’ın desteğiyle finansal piyasalara ve bankalara hızla kaynak girişi sağlanacağı iddia edildi.

YAZARLAR