Çok Okunanlar

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Türkiye bir büyük depreme daha hazır değil!

Merdan Yanardağ'dan 'Adnan Oktar' yorumu: Siyasal islamcı bir fuhuş çetesi...

Gazeteci Merdan Yanar ile Prof. Dr. Emre Kongar, TELE1 ekranlarında yayınlanan '18 Dakika' programında gündemi değerlendirdi. 

 

TELE1 ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile gazeteci- yazar Prof. Dr. Emre Kongar'ın gündemi değerlendirdiği '18 Dakika' programında tarikat lideri Adnan Oktar'ın gözaltına alınışı, Soma Katliamı davasındaki skandal kararlar, Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera Balesi'nin Cumhurbaşkanı'na bağlanışı ele alındı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yanardağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Srebrenitsa' anmasında yaptığı açıklamaları gündeme getirdi. 

Bosna Hersek'te yaşanan katliama ilişkin "Yeni dünya düzenine bakmadan bu savaşın gerçek nedenini anlayabilir miyiz?" sorusunu soran Yanardağ, "Sadece Bosna Hersek'te katliam yapıldı sanıyoruz, hayır değil, karşılıklı katliamlar yapıldı. O nedenle en acı, vahşi, insan ruhunu en çok kirleten ve yaralayan savaşlar iç savaşlardır. Yugoslavya Avrupa'da barış ve kardeşliğin çok gelişmiş olduğu sosyalist bir rejim altında biblo gibi bir ülkeydi. NATO çullandı oraya, Vahabiler saldırdı oraya. Türkiye'de AKP gibi siyasi partiler destekledi Vahabbileri." ifadelerini kullandı. 

Yanardağ'ın ardından Srebrenitsa Katliamı'na ilişkin konuşan Prof. Kongar ise "Bu katliam BM barış gücünün egemenliğinde olduğu iddia edilen bölgede ve Boşnak erkeklerin silahlarının toplanmasından sonra yapılıyor. Bir bölge, BM müdahalesiyle doğrudan doğruya Hollandalı komutanın emrindeki askerlerle güvene alınıyor. Ondan sonra Bosnalı erkeklerin silahları alınıyor ve katliam yapılıyor. Sonunda Clinton'ın emri ile yanlışlıkla Çin büyükelçiliğini vurarak durdurdular. ABD'nin tarihteki ilk ve son bir katliamı önlemesidir. AB'nin emrindeki askerler ve ordularla yapılan katliamdır" dedi.

ERDOĞAN TÜRKİYESİ

Cumhuriyet yazarı liberal kalem Ahmet İnsel'in bugün yazdığı "Erdoğanizm Türkiyesi" yazısındaki "Erdoğanizm, Cumhuriyet tarihinde, Kemalizmden sonra, bir kişiyle tamamen bütünleşmiş ikinci otoriter rejimdir" ifadelerine tepki gösteren Yanardağ, "Ahmet İnsel gibi 'Birikim' çevresinden gelen liberaller 2010 yılında bu iktidara 'evet' dediler. Ahmet İnsel 'kamu yararı varsa özelleştirme yapılabilir' diyecek kadar bile iktisat bilmiyor. Orta Çağ'a yaslanan bir dikta rejimini aydınlanma ve ilerici bir devrimle bir tutuyorlar. Bir de kendilerini marksist sanıyorlar. Her devrimden sonra otoriter dönemler yaşanır. Fakat karşı devrimlerin de bu özellikleri var. Siz aydınlanmacı, modern bir devrimle Orta Çağ'a yaslanan dinci bir karşı devrimi bir tutuyor. Ben böyle bir yazının da Cumhuriyet gazetesinde çıkmasını da hakaret sayıyorum" şeklinde konuştu.

Söz konusu tartışmaya ilişkin; tarihsel açıdan ilerici bir çıkışın, din adamları ve toprak adamları yönetimindeki dönemlere geri getirilmeye çalışıldığını ifade eden Kongar, siyaset biliminin bu tip geri toplumlara "eski rejim" dediğini belirterek İnsel'in yazısına tepki gösterdi. 

Kongar, "Din adamları ve toprak ağalarının geri çevirmeye çalıştığı alanlar bilim ve sanattır. Bu millete hakaret edenler, baleye, tiyatroya karşı çıkanlar... Ne oldu? Baleyi ve tiyatroyu Cumhurbaşkanı'nın eline verdiler. Toplumu geri götürmeye çalışan tek adam rejimi ile toplumu kentsel aşamaya taşıyan Atatürk'ü bir saymak, eğitilmiş cehalettir" ifadelerini kullandı. 

SOMA KATLİAMI DAVASI

Özgür Özel'in Soma Davası'nın ardından yaptığı Kararın açıklanması için Erdoğan'ın seçilmesi beklendi" açıklamasına ilişkin "Çok doğru" diyen Yanardağ, "Bu AKP hukukunun adaleti. Ne yazık ki, Soma'dan AKP'ye oy çıkıyor. Bu bir akıl tutulmasıdır. Laiklik o nedenle insanın aklının ve vicdanının özgürleşmesidir. Bu bakımdan Somalı işçiler için geçerli ve gereklidir" tespitinde bulundu. 

Kongar ise skandal kararlarla gündem olan davaya ilişkin "Bu karar patronu beraat ettirdi, yöneticilerini mahkum etti" değerlendirmesini yaptı. 

Davaya ilişkin sözlerini sürdüren Yanardağ ise "Bu davanın sonucu; Türkiye'de bir dinci oligarşik yönetim var. Yeni zenginleşen islamcı çevrelerin oluşturduğu bir oligarşi var. Bu oligarşinin hukukudur bu" şeklinde konuştu. 

ADNAN OKTAR'IN GÖZALTINA ALINIŞI

Tarikat lideri Adnan Oktar'ın gözaltına alınışı ile ilgili değelendirmelerde bulunan Pro. Dr. Emre Kongra şunları söyledi:

,"Pedofili, istismar gibi gerekçeler görürken, devlet sırlarını satmak gibi bir gerekçe ile karşılaştım. Emniyetin gerekçesi çok palavra değil... Hayretler içinde kaldım"  

Adnan Oktar tarikatı hakkında "Siyasal islamcı bir fuhuş çetesi ile karşı karşıyayız" değerlendirmesi yapan Yanardağ şunları söyledi: 

"Bizim 'Ana Haber'e Adil Serdar Saçan katıldı. AKP iktidarının memurluktan ihraç ettiği dürüst bir polistir. Saçan 6 kere göreve geldi, 7 defa ihraç edildi. Bütün davaları kazandı. Baktılar ki, Ergenekon Davası'ndan tutuklandı, Adnan Oktar ve adamları Saçan hakkında suç duyurusunda bulundu. Saçan hakkında işkence yapmıştır raporu düzenlediler. AKP'nin yolunu bunlar böyle döşediler. Adil Serdar Saçan, işkenceye hayat felsefesi olarak karşıdır"

İlgili Haberler

Güncel

Türkiye bir büyük depreme daha hazır değil!

Güncel

Depremi 3 saat önce tahmin etti! Riskli iller hangileri?

Güncel

Marmara'da deprem! Halk sokağa döküldü!

Güncel

Korkutan deprem… İstanbul'da da hissedildi!

Güncel

Ankara'da kışlada patlama

Güncel

Meteorolojiden yağmur ve kar uyarısı!

Güncel

Milas'ta 3 işçinin öldüğü maden faciasında 3 kişi tutuklandı

Güncel

AB onayladı! İşte yeni vize ücretleri

Güncel

Döneminde iki tren faciası yaşanan TCDD Genel Müdürü görevden alındı

Güncel

En çok kitap okuyan hükümlü eşiyle görüşecek

Güncel

NASA, komik, hikaye anlatıcı astronotlar aradığını açıkladı, Cem Yılmaz yanıt verdi

Güncel

250 bin TL'ye mal olan saat kulesi günde iki kez doğruyu gösteriyor