Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Muharrem İnce gazetecilerle buluştu: Yanlı medyaya rağmen milyonlar sokakta

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce İstanbul'da gazete, TV ve internet sitelerinin genel yayın yönetmenlerine açıklamalar yapıyor. Tele1 ve ABC gazetesi genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ da toplantıya katılanlar arasında.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce İstanbul'da gazete, TV ve internet sitelerinin yayın yönetmenlerine açıklamalar yapıyor. 

Tele1 ve ABC gazetesi genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ da toplantıda yer alan isimlerden arasında. 

Muharrem İnce'ye, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün de eşlik ediyor. 

İnce'nin konuşmasında satırbaşları şöyle:

'İLK KEZ ÇOK FARKLI BİR KAMPANYA GÖTÜRDÜK'

-30 yıldır siyasetin içindeyim. İlk kez çok farklı bir kampanya götürdük. 48 günde her şey bambaşka oldu. Müthiş kalabalıklara sesleniyoruz. Taşıma yok, masraf yok, 3 tane bez parçası Muharrem İnce şu saatte şu meydanda diye. Tayyip Erdoğan’ın mitinglerinden fazla ilgi var. Okullara baskı yok, öğrenci yok. Gaziantep’te 30 yaşın altındakiler el kaldırsın dedim. Öğretmen olduğum için parmak kaldırsın dedim. Yüzde 70’i 30 yaşın altındaydı. Olağanüstü dip dalgası var. Dünya medyasında manşet oluyoruz. 200 ülkenin 100’ü randevu istedim. Dünya bizi konuşuyor ama Türk medyası sınıfta kaldı. 48 günde 102 miting yaptık. Bir mitingimi başından sona veren birkaç kanal var.

'YANLI MEDYAYA RAĞMEN SOKAKTA MİLYONLAR VAR'

-Ben cumhurbaşkanı adayıyım. Benim yayınımı kesip Binali Yıldırım’ı veremezsiniz. Siyaseten biten biri. Erdoğan seçilemezse sıradan bir milletvekili olacak. Erdoğan çıktığı an zaten saniyesinde beni kesiyorsunuz. Ama beni kesip Binali Yıldırım’ı veriyorsunuz Bu bir dost sitemidir, en fazla medyanın haline üzülüyorum. Benim cumhurbaşkanlığımda en mutlu olanlar gazeteciler olacak. Rahatlıkla beni eleştirebileceksiniz. Bu seçimi alacağım, göreceksiniz. Her şeye rağmen. Yanlı medyaya, korkak iş dünyasına rağmen. Sokaklarda milyonlar var."

'HALİSDEMİR'İN KARDEŞİNİ NEDEN ADAYI YAPMADIN'

- Her şeyi belirleyen manşetlere karar veren bir adam var. Sonu ne olursa olsun buna son vereceğiz. Ömer Halisdemir’in mezarına gittin mi? E gittim, al sana fotoğrafı. Ailesine gittim. Ama Halisdemir’in kardeşi milletvekili adayı olmak istedi senden, sen yapmadın.

'KEŞKE ZAMANIM OLSA DA YENİDEN YAZABİLSEM'

- 30 sene önce yazdığım şiiri yazıyorlar. Kimseye bunun hesabını vermem. Çok muhafazakar ya, Necip Fazıl’ın şiirlerini okusun bakalım. Ama onun 5 yıl önceki FETÖ ortaklığını tartışmak suç! Ama 30 yıl önceki şiirlerimi mi soracaksın? Yazdığımın arkasındayım, keşke zamanım olsa da yeniden yazabilsem. Şiirin hesabını mı vereceğim?

'SİGORTASIZ ÇALIŞSALAR NASIL EMEKLİ OLURLAR?'

- Dershaneme ceza kesilmiş, trafik cezası gibi bir şey. Ödemiş miyim? Kime ne? Sigortasız öğretmen çalıştırdın diyorlar. Oradan emekli olmayan tek bir kişi var mı? Destekleme primiyle ilgili sıkıntı var. Yoksa sigortasız çalışsalar nasıl emekli olurlar? Öğretmenlerimin biri hariç hepsi hayatta, buyrun onlara sorun.

'BUNU ERDOĞAN'A SORAMAZSINIZ. AMA BANA SORUN'

- Erdoğan ekonomiyi tartışmıyor. Dolar demiyor, faiz demiyor. Medyadan ısrarla şunu istiyorum; ben Erdoğan’la televizyonda tartışmak istiyorum. Siz de istediğiniz soruları sormalısınız. Şu anda da aklınıza ne takılıyorsa en açık biçimde sorun. Bunu çok açık rica ediyorum. Bunu Erdoğan’a soramayacağınızı biliyorum. Ama bana sorun. Türkiye bunu özledi. Gazeteciler canını okumalı siyasetçilerin. En ağır soruları sormalı. Türkiye'ye bunu yaşatmalıyız. Tek adamın tahakkümünden çıkmalıyız ve çıkacağız, göreceksiniz. 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım.

Soru: Dış politikada neler öngörüyorsunuz?

Cevap: Bizim tercihimiz Batı. Tercihlerimizi değiştirmeye zorlamayın dedim görüştüğüm büyükelçilere. Seçili seçilmez hemen Avrupa turu yapacağım. Başkentleri ziyaret edeceğim. Avrupa Birliği bizden bir şeyler istiyor. Ama onlar istemese de milletimiz hak ettiği için yapmamız gerekenler var. Yargıyı düzeltin lafını ille Avrupa mı söylemeli? AB olmasa da bunlar olmalı. Bu konuda Avrupa’ya da güven verdiğimi düşünüyorum.

Soru: Diyelim ki oğlunuz bir trafik kazasına karışsa ve bir kişinin hayatını kaybetmesine yol açsa ve sizin bu davada baskı yaptığınız söylense… Lehinize rapor veren adamı terfi ettirdiğiniz söylense ve yıllar sonra oğlunuz beraatle sonuçlansa… Bunun yıllar sonra cumhurbaşkanlığı yarışında bu haber yeniden gündeme gelse yayından kaldıracak mısınız?

Ben çok iyi bir mümin olduğumu düşünüyorum. Ben böyle bir şey yapsam korkarım. Önce Allah’tan korkarım. Böyle bir kötülük yaptığımda aileme zarar geleceğinden korkarım. Allahın hesap soracağından korkarım. Sonu ne olursa olsun. Ben tek çocuk sahibiyim. Oğlum askere gidecekti, Yalova’da apartmanda yaşıyorduk. Gece 11.30. Eşim aylarca ısrar etti torpil yapmam konusunda. Şırnak yerine İstanbul’a giderse, yarın İstanbul’da bombalı saldırıda ölebilir dedim. Bir müslüman olarak bunu yapamayacağımı söyledim. Tek çocuğumuz olduğu için ısrar etti eşim. Yoğunluktan internete girilemiyordu. Askerliğinin nereye çıktığını eşim öğrendi. Jandarma olarak 6 ay askerlik yaptı er olarak. Ben de 8 ay er olarak yaptım. Bir gece saat 03.00’te beni aradı oğlum üniversitede okurken. Polis yakalamış. Ver dedim. Ben Muharrem İnce dedim polise: “Gereğini yap” dedim. Sakın torpil yapma dedim. Torpil yaparsan seni bulurum dedim. Bu nedenle beni rahatsız eden böyle şeyler. Vicdanım var.

'7 HAZİRAN 1 KASIM ARASI NELER OLMUŞTU, UNUTMAYIN'

Soru: Suruç’daki olaylardan sonra İçişleri Bakanı sizi suçladı.

Cevap: İçişleri Bakanı’nı muhatap almıyorum. Erdoğan’a Bafra konuşması yapan birinin hangi yüzle, hangi vicdanla Erdoğan’ın yanında siyaset yaptığını anlamak imkansız. Muhatap bile almıyorum. Ben o kadar laf söylediğim birinin yanında çalışmam. Benim Kemal Kılıçdaroğlu’na söylediğim ile Soylu’nun Erdoğan’a söyledikleri arasında alaka yok. Hırsız demedim, senden daha iyi siyaset yaparım dedim. Bu dönemde her şey mümkün, o kadar telaş içindeler ki projeleri bozuldu. 7 Haziran 1 Kasım arası neler olmuştu unutmayın. Akıllarından neler geçtiğini biliyorum ama cesaret edemiyorlar aynısını yapmaya. Seçim sonuçlarını kesinlikle kestiremiyorlar. Bu seçimlerden sonra herkes kazanacak, çünkü özgürlük gelecek. Kaybeden sadece anket şirketleri olacak. Ama her şey mümkün. Daha fazla ayrıntı istemeyin.

"AKP'liler, HDP'liler, Bozkur işareti yapanlar"

Soru: Seçimlerden sonra başka partilerden bakan alacağınızı söylediniz. İsimler belli mi?

Cevap: Evet görüştüğüm insanlar oldu. AKP’li insanlar, HDP’li, bozkurt işareti yapanlar “Oyum senindir” diyorsa demek ki doğru yoldayım. Birleştirmek istiyorum çünkü. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Milli takım macına bile 81 milyon sevinemiyor. Bu noktaya gelmişiz. Dış politikada bile aynı şeyi söylemiyoruz. 4 milyon Suriyeli var, dolar 5 liraya gelmiş. Birleşmemiz, uzlaşmamız lazım.

"Sözümün arkasındayım. Asla böyle bir paşa böyle bir şey yapamaz"

Soru: Apolet çıkışınız çok tartışıldı. Sizin aleyhinize kullanılan önemli bir argüman oldu. Keşke söylemeseydim, bir generale bu yakışmıyor uygun değil demekle yetinseydiniz… Bunun arkasında mısınız? Metin Temel Paşa ya da yakınlarıyla bir temasınız oldu mu akabinde? Aracılık yapanlar oldu mu?

Cevap: Sözümün arkasındayım. Asla böyle bir paşa böyle bir şey yapamaz. AKP logosu altında rakip eleştirilirken Erdoğan’ı alkışlayamaz. Apoletlerini sökerim demek emekli ederim demektir. Ödül gerekiyorsa ödül, ceza gerekiyorsa ceza verilir. Seneye iftar yemeğinde ben Erdoğan’ı eleştirirken başka paşa alkışlarsa Erdoğan’ın hoşuna gider mi? Yapamaz, onu emekli e-de-rim!

BALKON KONUŞMASINI NEREDE YAPACAK?
Soru: Başkan olduğunuzda başkan yardımcılarını nasıl seçeceksiniz? Balkon konuşması var mı?

Cevap: Balkon konuşması var ama balkondan değil. Birinci Meclis'ten yapacağım. Akşener seçilirse elbette yardımcısı olurum. Ben de seçilirsem aynı teklifi onlara yaparım. Kabul ederlerse de sevinirim.

'ERDOĞAN'IN TETİKÇİLERİNİ ÇAĞIRMADIK'
Soru: Bu toplantıya akreditasyon uyguladınız… Gelmeyenler sitem ediyor, yorumunuz nedir?

Cevap: Akit’i neden çağırayım? Onlar gazete mi? Niye çağırayım. Gazete olarak görmüyorum ve çağırmıyorum. Erdoğan’ın avukatı ve tetikçisi… Aklıma onlar geldiği için Akit söylüyorum. Tetikçi olanları çağırmadık.

Soru: Cumhurbaşkanlığını kazandığınız ve Meclis’te azınlık olursanız?

Cevap: Uzlaşmayla 5 yılda çıkarılamayacak kanunları çıkardı Meclis. Bu uzlaşma kültürü yeniden uygulanabilir. Konsensüsle her şey halledilir. Bu deneyime sahibim. Meclis’te bir çok konuyu böyle çözdük zamanında.

Soru: Seçilemezseniz, CHP Genel Başkanlığına aday olacak mısınız?

Cevap: Cumhurbaşkanı olmaya çok yakın biri olarak Genel Başkan olmayı düşünmez. O enerjisini düşürür insanın… Kendimi Çankaya’ya odakladım, onunla ilgileniyorum.

'KİŞİYE ÖZEL UYGULAMA OLMAYACAK'
Soru: Kamu ihaleleri üzerinden çok ciddi bir sermaye aktarımı yapıldı. İktidara yakın işadamlarına verildi. Bu konudaki yaklaşımınız ne olacak?

Cevap: Kişiye özel bir uygulama olmayacak. 186 kere ihale kanununu değiştirdiler. Şeffaflık ve rekabet getireceğiz. 186 kere kanun değişiyorsa belgeye gerek yok, orada hırsızlık var demektir.

'YARDIMCILIK TEKLİF EDERSE KABUL EDERİM'
"Başkan olursam İnce'ye yardımcılık teklif edeceğim" sözlerine "Yardımcılık teklif ederse, kazanırsa kabul ederim. Ben kazanırsam onlara (Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu) yardımcılık teklifinde bulunacağım. Ekonomi konusunda piyasalara ve topluma güven vererek başarı sağlayacağız"

 

 

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti