Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi yöneticileri ve üyeleri, 'sağlıkta şiddete hayır' demek için Ege Üniversitesi Hastanesi önünde eylem yaptı.

Son günlerde hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını protesto etmek, can güvenliğine sahip çıkmak ve yetkilileri gerekli önlemleri almaları konusunda uyarmak amacıyla, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi yöneticileri ve üyeleri, Ege Üniversitesi Hastanesi Poliklinikler önünde ortak bir basın açıklaması yaptı.

Öğle arasında saat 14.00'e kadar iş bırakma eylemi de yapan sağlık çalışanlarına Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Genel İş İzmir 7 Nolu Şube üyeleri ile birlikte Ege Üniversitesi'nde çalışırken kadroya geçirilmeyip, işten çıkarılan işçiler ve hastalar da destek verdi. 'Sağlıkta şiddet yasası çıksın' yazılı afişler taşıyan grup sık sık 'Sağlıkta şiddet sona ersin' sloganı attı.

İzmir'in en büyük hastanelerinden Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 15 Haziran Cuma günü Acil Servis'te ve 18 Haziran Pazartesi günü Beyin Cerrahisi Yoğun Bakım Servisi'nde sağlık emekçilerine yönelik şiddet olaylarının yaşandığını belirten İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Fatih Sürenkök, şöyle konuştu:

"Birkaç gün önce ilaç zehirlenmesinden ölen bir hastanın yeniden canlandırılması için yoğun bakım servisinin içine girilmiş, kesici aletlerle 3 doktor ve 3 hemşire arkadaşımız rehin alınmış, 3 saat boyunca diğer hastaların tedavileri aksatılmış ve o hastanın kalbine şok uygulatılarak canlandırılması istenmiş, zor kullanılmıştır. Güvenlik görevlilerinin gelmesi 20 dakika sonra olmuştur. Bornova'nın merkezindeyiz, bir taciz, bir şiddet yaşanıyor polis 20 dakika sonra geliyor. Biz hekimler hiç kimseye zarar vermedik, vermeyeceğiz. Çünkü biz hipokrat yemini ettik ama bizi korumak zorunda olan, görevi bu olan rektör, dekan, başhekim, sağlık müdürü, sağlık bakanı ve Cumhurbaşkanı bu görevini yerine getirmemiştir. Biz şiddete şiddetle karşılık vermeyeceğiz ama karşı duruyoruz. Sabrımız bir yere kadar. Artık yeter dedik, defalarca uyardık. Türk Tabipler Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri sendikası olarak meclise yasa tasarıları hazırladık. Milletvekilleri zahmet etmesin belki beyinleri, elleri yorulur diye yasa tarasını hazırladık ama hala çıkmadı. Sağlık Bakanı, görevinizi yerine getirin, meslektaşlarınızı koruyun. Sayın rektör sizin göreviniz rektörlük binasında oturmak değil. Sizin göreviniz burada size hizmet eden sağlık çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak. Lütfen sırça köşkünüzden kalkın."

'İŞİ TAM GÜN BIRAKIRIZ' UYARISI

Önümüzdeki günlerde seçilecek cumhurbaşkanını şimdiden uyardıklarını ifade eden Dr. Fatih Sürenkök, bundan sonra herhangi bir işyerinde, anabilim dalında yada aile sağlığı merkezinde meslektaşlarına şiddet uygulanması durumunda tam gün hizmet vermeyeceklerini söyledi.

Sürenkök, "Sabrediyoruz sabretmeye devam edeceğiz. Bizim bedenimize, yüreğimize, sağlığımıza sahip çıkmayanları uyarıyoruz. Sayın sağlık müdürü, rektör ve bakana söylüyorum. Bir daha böyle bir olay yaşanması durumunda biz hizmet vermeyeceğiz. Hangi kanun maddesi onların ellerini güçlendiriyorsa bilsinler ki bizim yüreğimizi hiçbir şekilde satın alamayacaklar" dedi.
 

İlgili Haberler

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti