darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Mesleği yaptırtmıyorlar: İntihar eden babayı haberleştiren gazeteci gözaltında

'Louis Vuitton müslümanlarısınız'

Kutup soğukları geliyor

Polisler tek tek fişlenip kodlanmış: A4, AKT, ADGA, B4, EBL

800 şubesini kapatacak olan banka, 26 bin 500 kişiyi çıkaracak

Soma Katliamı 51'inci ayında: Adaleti yerin altından bizler çıkaracağız

Soma'daki maden faciasının 51'inci ayında hayatını kaybeden madencilerin aileleri, 'Soma Davası için verilen kararı kabul etmiyor, adalet aramaktan vazgeçmiyoruz' dedi.

Soma Katliamı 51'inci ayında: Adalet arayışımıza sokakta devam ediyoruzSoma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın 51. ayında Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapan hayatını kaybeden madencilerin aileleri bundan sonraki adalet mücadelelerini sokakta vereceklerini söyledi.

Madenci aileleri adına konuşma yapan Gülsüm Çolak, “13 Mayıs mahşerinden beri her ayın 13’ü olduğu gibi bugün de buradayız. Bizler 13 Mayıs’ta sadece evlatlarımızı kaybetmekle kalmayıp bu ülkenin adaletini de kaybettiğini gördük. Gördük ki adalet adalet binalarında sağlanmıyor. Bizler de adalet arayışımıza sokakta devam ediyoruz. Susmuyoruz, unutmuyor ve unutturmuyoruz” dedi.

'MAHKEME KARARA YENİ SOMALARA YOL AÇACAK'

11 Temmuz 2018’deki Soma davasının karar duruşmasına ilişkin verilen kararı kabul etmediklerini belirten Gülsüm Çolak, mahkeme kararını kabul etmenin yeni Somalara kapı açmak anlamına geldiğini söyledi:

“Geçtiğimiz ay Akhisar Ceza Mahkemesinde suçlulara ödül niteliğinde verilen cezalara şahit olduk. 18 ila 22 yıl arasında değişen cezalar kaybettiğimiz canlarımızı düşündüğümüzde her bir can için 26 gün ediyor. İnsan öldürmenin bu kadar ucuz olduğu ülkemizde, bu kararı kabul etmek demek yeni Somalara kapı açmak demektir. Verilen bu kararı kabul etmek demek bizim gibi nice ananın, eşin, çocukların gözyaşının nedeni olmak, binlerce işçinin çalınan hayatına sessiz kalmak demektir. Soma davası için verilen kararı kabul etmiyor, adalet aramaktan vazgeçmiyoruz”

'EMEĞİN VE ADALETİN ÜLKESİNİ KURACAĞIZ'

iş cinayetlerinin her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Gülsüm Çolak, “Türkiye’de 2018 yılının ilk yedi ayında en az 1103 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bizler bu zulme göz yumdukça, Soma davası kararı gibi kararlar alındıkça, suçlular yargılanmadıkça her iş yeri cinayet mahaline dönecektir. Buna sessiz kalmak suça ortak olmak demektir. Bugün sokakta adalet talebi ise işçi katillerine emek düşmanlarına karşı birer bayraktır. Bizler bu bayrağı yükseltecek,bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Adalet arayışlarının bitmediğini dile getiren Çolak, “Soma davası biz bitti demeden bitmeyecek. İş güvenliği önlemlerinin alındığı, işçilerinin canının, çıkarılan kömürden daha değerli olduğu bir düzen kurulana dek bizler adaleti haykırmaya devam edeceğiz. Adaleti yerin altından kömürü çıkarır gibi yeryüzüne bizler çıkaracağız. Emeğin ve adaletin ülkesini bizler kuracağız" dedi

İlgili Haberler

Güncel

'Emrah Serbes ve Alaattin Çakıcı serbest kalacak'

Güncel

Tarım Bakanlığı, boğa ve aygır spermi ithal edecek

Güncel

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı: Çiftçilerle evlenin, rahat edin

Güncel

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı

Güncel

3. havalimanında yine 'iş kazası'

Güncel

Meteorolojiden fırtına uyarısı

Güncel

Siirt'te sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Güncel

HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın tutukluluğuna devam kararı

Güncel

Mahkeme 'çocuğa cinsel taciz' sanığını serbest bıraktı, savcı tutuklama istedi

Güncel

Ünlü oyuncu trafik kazası geçirdi

Güncel

Kadıköy'de derbi öncesi kan aktı

Güncel

Eren Erdem'e küfür eden kişi cezasını böyle ödeyecek