Suruç anmasına İstanbul ve Ankara''da müdahale

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırının 3’üncü yıl dönümünde Sakarya Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da bulunduğu gençlik örgütlerine polis müdahale etti.
 
10’UN ÜZERİNDE GÖZALTI
 
“Suruç için adalet herkes için adalet” pankartını açan gruba, polis valiliğin izni olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. Bunun üzerine slogan atmaya başlayan gruba, polis biber gazı ile müdahale etti. Polis gençleri yerlerde sürükleyerek ve fiziki şiddet uygulayarak 10’un üzerinde kişiyi gözaltına aldı. 
 

SALDIRI YAPILDI
 
HDP’li Musa Piroğlu’nun polisin şiddetine tepki göstermesi üzerine etrafta bulunan bir kişi Piroğlu’na saldırıda bulundu. Bunun üzerine eylemciler ve saldırıda bulunan kişi arasında arbede yaşandı. Polis, saldırganı uzaklaştırırken tepki gösteren eylemcilere ise copla müdahale etti. Bu sırada Sakarya Meydanı’ndaki esnaf da polise “Zulüm yapıyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.
 
GAZETECİLER ENGELLENDİ

 
Polis çekim yapmak isteyen ve basın kartlarını gösteren gazetecileri de iterek çekim yapmalarını engelledi.
 
Grup Sakarya caddesindeki müdahalenin ardından açıklama yapmak için Meşrutiyet Caddesi'ne gitti. Ancak burada da polis müdahale ederek 3 kişiyi daha gözaltına aldı.
 
İSTANBUL’DA DA SERT MÜDAHALE
 
Suruç Aileleri İnisiyatifi ve gençlik örgütlerinin, Suruç katliamının 3. yıldönümünde yaşamını yitiren 33 genci anmak amacıyla Süreyya Operası önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na yapmak istediği yürüyüşe polis müdahale etti. Kalabalık kitlenin yürüyüşüne izin vermeyen polis, kitleye plastik mermi ve gaz fişekleri ile müdahalede bulundu. Bazı yurttaşlar fenalık geçirirken, esnaf polise tepki gösterdi. 
 
GAZETECİ ZEYNEP KURAY DA GÖZALTINDA
 
Müdahale sırasında aralarında haber takibi yapan gazeteci Zeynep Kuray'ın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 
 
Polisin müdahalesi sokak aralarında devam ediyor. 

YAZARLAR