Çok Okunanlar

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na hakaret eden Süleyman Soylu tazminat ödeyecek!

Tanal: Siyasi dolandırıcılık suç kapsamına alınsın

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, siyasi etiğe ters, halkı kandırmaya yönelik, realiteden uzakta siyasi vaatler verilmesinin ceza ile sonuçlanmasını ve Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını teklif etti.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, verdiği kanun teklifinde siyasi etiğe ters düşen söylemlerin suç sayılmasını teklif etti.

Mahmut Tanal verdiği kanun teklifinde “Siyaset etiğine ters düşen ve toplumun kolaylıkla kandırılabilmesine imkân tanıyan gerçek dışı siyasi vaatler aracılığıyla halkı kandırmak, toplumda huzursuzluk yaratmak suç unsuru kapsamına alınmalıdır.Temiz siyaset ülkedeki huzur ve güven ortamı için önemlidir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, siyasete yalan ve gerçek dışı beyan karıştrılarak halkın kandırılmasının siyasi ahlaka uymadığını ifade ederek sadece halkı kandırmaya yönelik hayali ve açık uçlu siyasi vaatlerin önüne geçmeyi hedeflediğini söyledi. Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:

“5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 157. maddesi der ki; Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası verilir” şeklinde düzenlenmiştir. Ancak söz konusu madde siyasi amaçlara ulaşmak amacıyla hileli veya belli bir işin görüleceği vaadiyle aldatarak, inanç ve duyguları istismar ederek başkasından menfaat temin eden kişiler hakkında doğrudan bir düzenleme önermemektedir. Bu anlamda söz konusu madde hükmünde hukuki boşluk mevcut olup bu konuda düzenleme yapılması ihtiyaçtır."

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da Sarı Yelek eylemi

Güncel

İşkenceye maruz kalan papağandan iyi haber

Güncel

Keşan'da okullar yarın tatil

Güncel

BUDO seferleri iptal edildi

Güncel

Beşiktaş formasını çiğneyen din öğretmeni istifa etti

Güncel

İstanbul Havalimanı'na taşınma kararı ertelendi

Güncel

Şule Çet davasında flaş gelişme!

Güncel

Kızılay'a atanan kayyum iptal edildi

Güncel

Bu resme bakmak kalp durdurdu

Güncel

Meteoroloji uyardı, Bodrum teyakkuza geçti

Güncel

Ülkeye kaçak yollarla sokulan hayvanlar ihale ile satılamayacak

Güncel

Roma döneminden kalma surlar malzeme deposu oldu