unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tanal: Siyasi dolandırıcılık suç kapsamına alınsın

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, siyasi etiğe ters, halkı kandırmaya yönelik, realiteden uzakta siyasi vaatler verilmesinin ceza ile sonuçlanmasını ve Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını teklif etti.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, verdiği kanun teklifinde siyasi etiğe ters düşen söylemlerin suç sayılmasını teklif etti.

Mahmut Tanal verdiği kanun teklifinde “Siyaset etiğine ters düşen ve toplumun kolaylıkla kandırılabilmesine imkân tanıyan gerçek dışı siyasi vaatler aracılığıyla halkı kandırmak, toplumda huzursuzluk yaratmak suç unsuru kapsamına alınmalıdır.Temiz siyaset ülkedeki huzur ve güven ortamı için önemlidir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, siyasete yalan ve gerçek dışı beyan karıştrılarak halkın kandırılmasının siyasi ahlaka uymadığını ifade ederek sadece halkı kandırmaya yönelik hayali ve açık uçlu siyasi vaatlerin önüne geçmeyi hedeflediğini söyledi. Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:

“5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 157. maddesi der ki; Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası verilir” şeklinde düzenlenmiştir. Ancak söz konusu madde siyasi amaçlara ulaşmak amacıyla hileli veya belli bir işin görüleceği vaadiyle aldatarak, inanç ve duyguları istismar ederek başkasından menfaat temin eden kişiler hakkında doğrudan bir düzenleme önermemektedir. Bu anlamda söz konusu madde hükmünde hukuki boşluk mevcut olup bu konuda düzenleme yapılması ihtiyaçtır."Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Güncel

Adnan Oktar'ın ağabeyi konuştu

Güncel

Berberoğlu'ndan, Yargıtay kararı sonrası ilk açıklama

Güncel

HSK, yaz kararnamesini erteledi

Güncel

Ardahan'da sahte kimlikle yakalandı!

Güncel

Tüketici Hakem Heyeti'nde büyük değişiklik

Güncel

Bursa'da polise bıçaklı saldırı

Güncel

Adnan Oktar'ın villasından yeni görüntüler

Güncel

Adnan Oktar'ın hangi cezaevine nakledileceği belli oldu

Güncel

CHP'de imza sayısında son durum

Güncel

Suruç anmasına İstanbul ve Ankara'da müdahale

Güncel

Diyanet'ten 'düğün adabı' hutbesi

Güncel

Sınır ihlali yapan 4 Türk vatandaşı Yunanistan'da gözaltına alındı