Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Türk Hava Yolları'nın son reklamında yer verilen detay 'Gülen Cemaati'ne selam' iddialarını gündeme getirdi.

Türk Hava Yolları'nın yayınladığı 85. yıla özel reklam filmindeki ayrıntı 'THY, Gülen Cemaati'ne selam mı veriyor?' sorusunu akıllara getirdi. 

Geçtiğimiz günlerde servis edilen reklam filminde, THY'nin 85 yıllık geçmişi köşe taşı olarak kabul edilen bazı olaylarla ele alınıyor. 

Reklamda 1947 yılında gerçekleşen ilk yurt dışı uçuşundan, 2002 Dünya Kupası'nda 3. olan A Milli Futbol Takımı'nın Japonya'dan Türkiye'ye dönüşü gibi önemli anlar ele alınıyor. 

THY'nin reklamında dikkat çeken detaysa 2012 yılına ait. 2012'de THY'nin Somali'ye gerçekleştirdiği ilk uçuşun anıldığı an ''Dünyanın en çok ülkesine uçmak rakam değil gönül meselesiydi. Kimselerin uğramadığı o yere biz uçtuk'' ifadeleriyle tanıtılmış. 

Cemaat-AKP ilişkisin en üst düzeyde yaşandığı o yıllarda THY'nin Somali'ye 7 Mart 2012 tarihinde başlattığı uçuş bir bakıma Cemaat'in genişleme ağına sunduğu bir katkıydı. 

GÜL'E YAKIN FEHMİ KORU'NUN İDDİASI

AKP kurucularından eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e en yakın gazetecilerden biri olan Fehmi Koru, Cemaat-AKP ilişkisini anlattığı 'Ben Böyle Gördüm' isimli kitabında söz konusu ilişkiye oldukça geniş yer vermişti.

Koru, söz konusu kitabında Cemaat'in özellikle Afrika kıtasına yayılma hamlelerini THY, iş adamları ve bürokrasiyle birlikte yürütttüğünü, öncelikle yayılmak istenilen ülkeye ilk olarak iş adamlarının okul kurmak üzere gittiğini daha sonra başka bir grup iş adamının okul üzerinden bağlantıları kullanarak o ülkede ticarete atıldığını son olarak da THY'nin o ülkeye veya kente yeni hatlar açtığını yazmıştı. 

Koru, 'Ben Böyle Gördüm'de söz konusu ilişki ağını şöyle anlatmıştı: 

''Şöyle bir döngüden bile söz ediliyordu son kavgaya kadar: Bir yere iş adamları okul kurmak üzere gidiyor... Okul açılıyor, öğrenci kabul ediyor, eğitimde mükemmellik iddiası sebebiyle bulunulan ülkenin devlet yöneticilerinin ve elitlerinin çocuklarını göndereceği kadar ilgi çekiyor okullar... Bu sağlandıktan sonra yeni bir iş adamları dalgası o ülkeye doğru yol alıyor, okul yöneticilerinin tavsiyesiyle ticari hayata atılıyor... Ülkemizin okullarının bulunduğu ülkelerde doğrudan diplomatik temsilcisi bulunmuyorsa, hükümet orada hemen bir büyükelçilik açıyor ve büyükelçi atıyor... THY de, Türkiye'nin bu dalgalar sayesinde ilgisinin arttığı kentlere yeni hatlar açıyor.''

FİTİLİ ERDOĞAN ATEŞLEMİŞTİ

Koru'nun iddialarını destekleyen hamleyi gerçekleştiren isimse dönemin başbakanı Erdoğan olmuştu. Başbakanlık düzeyinde, 20 sene sonra Somali'ye ilk seyahati gerçekleştiren isim olan Erdoğan bu gezisini 2011 yılında bir grup iş adamı ve eşi Emine Erdoğan'la yapmıştı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'nin de içinde bulunduğu birçok Afrika ülkesinden Gülen Cemaati'ne ait okulları kapatmasını istemişti. Erdoğan'ın isteğine uyan Somali hükümetiyse Gülen'le bağlantılı Nile Academy'ye ait iki büyük okulu polis operasyonuyla kapatmış yine Cemaat'e ait Deva Hastanesi'ni tasfiye etmişti. 

Erdoğan'ın 2011'de Somali'ye gerçekleştirdiği ziyaretten bir kare: 

İlgili Haberler

Güncel

Foça'da patlama sesi

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında

Güncel

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Güncel

Bolu'da polisi dinlemeyip kırmızı ışıkta geçen yayalar ceza yedi