TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 49. Genel Kurul toplantısı bugün İstanbul'da yapıldı. Tek aday olan Simone Kaslowski TÜSİAD başkanı seçildi.

Seçimlerden önce ise TÜSİAD eski Başkanı Erol Bilecik, TÜSİAD Genel Kurulu’nda veda konuşmasını gerçekleştirdi.

TÜSİAD Başkanı Bilecik’in veda konuşması sırasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. BloombergHT kanalı, TÜSİAD Başkanı Bilecik’in konuşmasına başladığı sırada canlı yayına girdi. Bilecik konuşmasında, “Üstlendiğimiz bütün görevlerde bizim hedefimiz Atatürk’ün temel ilkelerini belirlediği, bağımsız ve çağdaş Türkiye’nin korunması ve geliştirmesi oldu” ifadelerini kullandıktan sonra salondan yoğun alkış aldı. Sonrasında da Bilecik konuşmasına, “Bugün anlatacağım Türkiye için vicdan muhasebesidir. Hepimizin bildiği gördüğü gibi, ‘güçlüyüz’ demekle güçlü ülke olunmuyor. Ülkeleri güçlü yapan çok önemli değerler var; özgürlükler, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıdır” şeklinde devam etti ve bu sözleri de salondan alkış aldı. Fakat TÜSİAD Başkanı Bilecik’in bu sözleri sonrasında BloombergHT kanalı canlı yayından çıktı. Kanal önce reklama ardından da başka bir programa geçti.

BloombergHT’nin, TÜSİAD Başkanı Bilecik’in iktidara yönelik eleştirileri sırasında canlı yayını kesmesi dikkat çekti.

YENİ SEÇİLEN SİMONE KASLOWSKİ KİMDİR

Simone Kaslowski 1963 yılında İtalya'nın Torino şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Aldo Kaslowski (d.1937),annesi Guia Kaslowski’dir. Organik Kimya'nın Genel Müdürü Stefano Kaslowski (d.1968) kardeşidir. Simone Kaslowski, İtalyan asıllı olmasına rağmen Türkçeyi çok iyi konuşmaktadır.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984 yılında mezun olduktan sonra, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde göreve başladı.

Organik Kimya üretim ürünlerinin ihracat pazarını geliştirme yönünde çalışmalar yapan Kaslowski 1993 yılında Organik Kimya’nın satış bölümü yöneticisi oldu. Yatırım projelerinde aktif olarak görev aldı. 1995 yılında Organik Kimya CEO’su olan ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlenen Kaslowski firmanın büyümesine liderlik etti. Halihazırda 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Organik Kimya, İstanbul’da Kemerburgaz ve Tuzla’da, yurtdışında ise Hollanda’nın Roterdam ve İsviçre’nin Lugano kentlerindeki üretim tesislerinde yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor ve distribütörlük faaliyetleri yürütüyor.

Simone Kaslowski kimya sektörünün gelişimi için önemli sivil toplum projeleri geliştirilmesine öncülük yaptı ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği bünyesinde “Kimya İhtisas Bölgesi” Chemport projesinin hayata geçirilmesine yönelik girişimlere katkıda bulundu. TÜSİAD bünyesindeki çalışmalarına ilk olarak Kimya Görev Gücü Başkanlığı görevini üstlenerek başladı. 2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Kaslowski TÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki sorumlulukları kapsamında başta AB ve ABD olmak üzere Türkiye'nin küresel ilişkilerinin geliştirilmesi yolunda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Kaslowski 2017’den bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Kaslowski evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

"HEPİMİZİN İSTİSNASIZ ATATÜRK’E VE CUMHURİYET’E MİNNET BORCU VAR"

BloombergHT’nin konuşmasını kestiği TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik veda konuşmasının satırbaşları şöyle:

“-Türkiye’nin güçlü ülkeler liginde olması ancak çoğulculuk, adalet, hoşgörü, kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve çağdaş bir eğitim sistemi ile mümkündür.

-Hepimizin istisnasız Atatürk’e ve Cumhuriyet’e minnet borcu var.

-Bugün artık siyasette de ekonomide de eski ezberler işe yaramıyor. Bugün popülizmin yine yükseldiği görülmekte.

-Devletlerin siyasetlerinde ancak menfaatler vardır. Çünkü dış politikada hiçbir zaman duygular değil, gerçekler ağır basar. Ülkemizin menfaatlerini korumada üslubumuzun çok önemli yeri vardır. Şurası kesin; Türkiye mutlak Batılıdır, Avrupalıdır. Fakat Türkiye aynı zamanda Doğuludur, Asyalıdır. Bu dış politikadaki kör düğümü çözmek için bizim aslında en büyük gücümüzdür. Ortadoğulaşan bir Türkiye’nin Batı’da hiçbir ağırlığı olmaz.

-Bugün ülkemizin en büyük sorunu hala kutuplaşmadır. Kutuplaşmadaki artış, ülkemizin gelişmesindeki en koşul olan toplumsal mutabakatı da tehlikeye atıyor. Toplumuzu ortadan ikiye bölen söylemler yarınlarımız için en büyük tehdittir.

-Ülkemizin sarsıntısı dinmeyen bir coğrafyada istikrarın simgesi haline getiren; insan hak ve özgürlüklerine dayalı, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışıdır. Bu nedenle demokrasi kısa vadeli siyasal hesaplara kurban edilmemeli. Demokrasi ithal edilmez, demokrasi olsa olsa inşa edilir.

-Ekonomi 2018’in üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6’ya kadar geriledi. 2018’in toplam kapanışı 3’ün altında kapanacak gibi görülüyor. Şu anda ise negatif bir büyüme var. Yani ekonomi de önemli bir küçülme yaşıyoruz. Enflasyon ferman dinlemiyor. Serbest piyasa ekonomisinden taviz vermemek en önemli önceliğimiz.”

YAZARLAR