darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Yöre halkının mücadelesi devam ediyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde dört mahallenin sakinleri, mahallelerinin ortasına açılmak istenen mermer ocağını protesto etti.

Antalya'nın Akseki ilçesinde dört mahallenin sakinleri, mahallelerinin ortasına açılmak istenen mermer ocağını protesto etti.

Akseki'ye bağlı Güzelsu, Pınarbaşı, Çukurköy ve Çaltılıçukur mahalleleri arasında açılması istenen mermer ocağına ilişkin ÇED toplantısı düzenlendi. Dört mahallenin sakinleri de toplantıya davet edildi. Toplantıya katılmayan bölge halkı sedir, ardıç, ladin ve zeytin ağaçlarının bol bulunduğu mahallelerinin ortasında mermer ocağı açılmasını istemediklerini belirterek protesto gösterisi yaptı.

soL'da yer alan habere göre, protestoya çevreci A Platformu sözcüsü Hediye Gündüz ve diğer çevreciler de destek verdi. Grup adına basın açıklaması yapan Hediye Gündüz, bölgeye mermer ocağı açılmasını istemediklerini söyledi. Ocağın açılacağı alan çevresinde 20 endemik bitkinin bulunduğunu aktaran Gündüz, bölgede koruma altındaki çardak sedir ağaçlarının bulunduğunu vurguladı.

Gündüz şunları söyledi: 

"Akseki havzasında mermer ocakları asla açılmamalıdır. Akseki bir kültür merkezidir, düğmeli evleriyle bir tarihi yansıtır. Dünyada başka örneği olmayan yapı örneğidir. 300-500 yaşlarında konaklar vardır. Akseki yayla ikliminin merkezidir, yaylalarında gölleriyle, panaromasıyla, görüntüsüyle, doğasıyla, havasıyla ünlü bir yerdir. Akseki’nin bütünü ormanlık alan olduğu için yaban hayatının Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biridir. Bu bölgenin tamamı Türkiye’nin en önemli endemik bitkilerinin olduğu bölgedir ve sayıları yüzlercedir. Bu dağlar taşlar, kardeleniyle ünlüdür ve koruma altındadır. Akseki havzasında göknar ormanı dünyadaki ilk 100 orman olarak listelenmiştir."

YÖRE HALKININ TALEPLERİ

Hediye Gündüz, mermer ocağı projesini iptal edilmesi gerektiğini belirterek, taleplerini şöyle sıraladı: 

  • Köylülerin tozdan ve tozun zamanla ortaya çıkardığı astım, alerji ve de kua hastalığından korunması için mermer ocağı açılmasının iptalini istiyoruz.
  • Bir toz zerresi rüzgarın da etkisiyle yaklaşık 30-40 km mesafeye kadar ulaşabilmekte olduğu bilimsel verilerle ortaya çıkmıştır. Tozlu ortamlarda (her türlü tozlu ortam) 15-20 yıl gibi uzun zaman insanların toza maruz kalması sonucu, tozların insan üzerinde en çok KANSERİ tetiklediği de bilimsel verilerle ortaya çıkmıştır. Bu durumda, ocağın açılması halinde uzun zaman çalışacak olan mermer ocaklarının TOZUNA MARUZ KALMAMAK İÇİN iptalini istiyoruz.
  • Köylülerin mermer ocağı çalışırken çıkaracağı gürültüden, taşıma kamyonlarının gürültüsünden korunması için iptalini istiyoruz.
  • Dağların ve doğal güzelliği olan kayaların tahribinin önlenmesi için iptalini istiyoruz. 
  • Ormanların tahrip edilmemesi için ve bölgedeki anıt ağaçların etkilenmemesi için iptalini istiyoruz.
  • Yaban yaşamda bölgenin bütün dünyaya KORUYACAĞIM diye taahhüt ettiği ve uluslar arası sözleşmeye imza atarak resmileştirdiği DAĞ KEÇİLERİNİN yaşam alanı olan kaya ve dağların korunması için iptalini istiyoruz. 
  • Bu havzada bulunan 20 endemik bitkinin etkilenmemesi için iptalini istiyoruz.

Açıklamaya destek veren kuruluşlar şöyle: A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu), Güzelsu Derneği, Aksekililer Derneği, Güzelsu köylüleri, Pınarbaşı köylüleri, Çukurköy köylüleri, Çaltılıçukur köylüleri. 

İlgili Haberler

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması