darbeicindedarbegif.gif


Çok Okunanlar

New York Times, 'Kaşıkçı Olayı'nda sorumlu tutulacak ismi yazdı

Danıştay'ın kararı ortalığı karıştırdı... 'Öğrenci Andı'na karşı basın açıklaması

Kızının aylardır işe gitmeden para aldığı iddialarına eski AKP'li vekilden açıklama

Bakan Pakdemirli gazeteciyi maskaralıkla suçladı

Bütçeden 'zam' çıktı

Yöre halkının mücadelesi devam ediyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde dört mahallenin sakinleri, mahallelerinin ortasına açılmak istenen mermer ocağını protesto etti.

Antalya'nın Akseki ilçesinde dört mahallenin sakinleri, mahallelerinin ortasına açılmak istenen mermer ocağını protesto etti.

Akseki'ye bağlı Güzelsu, Pınarbaşı, Çukurköy ve Çaltılıçukur mahalleleri arasında açılması istenen mermer ocağına ilişkin ÇED toplantısı düzenlendi. Dört mahallenin sakinleri de toplantıya davet edildi. Toplantıya katılmayan bölge halkı sedir, ardıç, ladin ve zeytin ağaçlarının bol bulunduğu mahallelerinin ortasında mermer ocağı açılmasını istemediklerini belirterek protesto gösterisi yaptı.

soL'da yer alan habere göre, protestoya çevreci A Platformu sözcüsü Hediye Gündüz ve diğer çevreciler de destek verdi. Grup adına basın açıklaması yapan Hediye Gündüz, bölgeye mermer ocağı açılmasını istemediklerini söyledi. Ocağın açılacağı alan çevresinde 20 endemik bitkinin bulunduğunu aktaran Gündüz, bölgede koruma altındaki çardak sedir ağaçlarının bulunduğunu vurguladı.

Gündüz şunları söyledi: 

"Akseki havzasında mermer ocakları asla açılmamalıdır. Akseki bir kültür merkezidir, düğmeli evleriyle bir tarihi yansıtır. Dünyada başka örneği olmayan yapı örneğidir. 300-500 yaşlarında konaklar vardır. Akseki yayla ikliminin merkezidir, yaylalarında gölleriyle, panaromasıyla, görüntüsüyle, doğasıyla, havasıyla ünlü bir yerdir. Akseki’nin bütünü ormanlık alan olduğu için yaban hayatının Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biridir. Bu bölgenin tamamı Türkiye’nin en önemli endemik bitkilerinin olduğu bölgedir ve sayıları yüzlercedir. Bu dağlar taşlar, kardeleniyle ünlüdür ve koruma altındadır. Akseki havzasında göknar ormanı dünyadaki ilk 100 orman olarak listelenmiştir."

YÖRE HALKININ TALEPLERİ

Hediye Gündüz, mermer ocağı projesini iptal edilmesi gerektiğini belirterek, taleplerini şöyle sıraladı: 

  • Köylülerin tozdan ve tozun zamanla ortaya çıkardığı astım, alerji ve de kua hastalığından korunması için mermer ocağı açılmasının iptalini istiyoruz.
  • Bir toz zerresi rüzgarın da etkisiyle yaklaşık 30-40 km mesafeye kadar ulaşabilmekte olduğu bilimsel verilerle ortaya çıkmıştır. Tozlu ortamlarda (her türlü tozlu ortam) 15-20 yıl gibi uzun zaman insanların toza maruz kalması sonucu, tozların insan üzerinde en çok KANSERİ tetiklediği de bilimsel verilerle ortaya çıkmıştır. Bu durumda, ocağın açılması halinde uzun zaman çalışacak olan mermer ocaklarının TOZUNA MARUZ KALMAMAK İÇİN iptalini istiyoruz.
  • Köylülerin mermer ocağı çalışırken çıkaracağı gürültüden, taşıma kamyonlarının gürültüsünden korunması için iptalini istiyoruz.
  • Dağların ve doğal güzelliği olan kayaların tahribinin önlenmesi için iptalini istiyoruz. 
  • Ormanların tahrip edilmemesi için ve bölgedeki anıt ağaçların etkilenmemesi için iptalini istiyoruz.
  • Yaban yaşamda bölgenin bütün dünyaya KORUYACAĞIM diye taahhüt ettiği ve uluslar arası sözleşmeye imza atarak resmileştirdiği DAĞ KEÇİLERİNİN yaşam alanı olan kaya ve dağların korunması için iptalini istiyoruz. 
  • Bu havzada bulunan 20 endemik bitkinin etkilenmemesi için iptalini istiyoruz.

Açıklamaya destek veren kuruluşlar şöyle: A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu), Güzelsu Derneği, Aksekililer Derneği, Güzelsu köylüleri, Pınarbaşı köylüleri, Çukurköy köylüleri, Çaltılıçukur köylüleri. 

İlgili Haberler

Güncel

Suudi Arabistan: Kaşıkçı konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldü

Güncel

Tutuklu havalimanı işçilerine mektup gönderecekler

Güncel

Hakları için 80 metrelik kulede eylem yapan iki işçiden biri hastaneye kaldırıldı!

Güncel

Almanya'dan 'Cemal Kaşıkçı' açıklaması

Güncel

MHP 'Andımız' konusunda net! Danıştay kararının tartışılacak bir yanı yok, uygulanmalı

Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'dan 'cemevi' açıklaması

Güncel

Kati Piri'nin Erdem'i ziyaret talebine yanıt yok

Güncel

FETÖ soruşturmasında 21 askere tutuklama

Güncel

Görme engelli milli atlet soyunma odasında ölü bulundu

Güncel

AKP'li Bozdağ'a 'Andımız' tepkisi: Türküm demekten mi rahatsızsın?

Güncel

Bedelli Askerlik 4.celp dönemi ne zaman açıklanacak?

Güncel

Antalya Valisi'nden yeni karar: Fotoğrafını çekip bana yollayın