Haftanın Kitabı | Vijay Prashad – Üçüncü Dünya Üzerinde Kızıl Yıldız

Haftanın Kitabı | Vijay Prashad – Üçüncü Dünya Üzerinde Kızıl Yıldız

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, “Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı Listelerini” kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, “Haftanın Kitabı” kategorisinde, Vijay Prashad’ın  “Üçüncü Dünya Üzerinde Kızıl Yıldız”  kitabını seçti.

HAFTANIN KİTABI

Vijay Prashad

ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜZERİNDE KIZIL YILDIZ

Çeviren: Deniz Tuna

Yordam Kitap

“Bu kitap Ekim Devrimi’nin Üçüncü Dünya üzerindeki etkisini anlatmak üzere kaleme alındı” diyerek söze başlıyor Vijay Prashad. Vietnam’dan Küba’ya, Hindistan’dan Endonezya’ya, Çin’den Cezayir ve Moğolistan’a sosyalist hareketlerin ortaya çıkışına, gelişimine, başarı ve başarısızlıklarına dair etkileyici bir özet sunuyor. Bu arada, Sultan Galiyev ve Tüm Rusya Müslüman Şûrası’ndan Bakü’deki Doğu Emekçileri Kongresi’ne bizim coğrafyamıza uzanmayı da ihmal etmiyor.

Az sayfaya çok şey sığdıran, “hikâyesi büyük” bir kitap bu. Sovyet Rusya’nın adım adım inşasının yanı sıra onu çöküşe götüren nedenleri, Sovyetlerin Nazizm karşısındaki direnişini, dünyayı faşizm belasından kurtarmak ve “başka bir dünya kurmak” için ödenen bedelleri dokunaklı bir dille anlatıyor.

Aynı zamanda Ekim Devrimi’nde kadınların rolünü, devrimin kadınların hayatını nasıl değiştirdiğini ama her şeye rağmen kadınları özgürleştirmeye yetmediğini, başörtülerini çıkardıkları için kocaları tarafından öldürülen kadınların hikâyeleriyle bir kez daha görüyoruz. “Engels Kolektif Çiftliği”nin yöneticisi ve üzüm uzmanı Fatıma’nın ve İstanbullu komünist öğretmen Naciye Hanımın direngenliğiyle karşılaşıyoruz.

Kültürel planda ise “Çin’den Şili’ye kadar, Sovyetlerin sol kanat fütürizmine ayak uyduracak yeni bir dil bulmaya hevesli bütün yazarları kendisine çeken, sağırlığa karşı yazma arzusu”yla tanışıyoruz.

Üçüncü Dünya Üzerinde Kızıl Yıldız bugünkü dünya panoramasında, yükselen barbarlık ortamında, çoğu insan için geri plana düştüğü söylenebilecek “başka bir dünya” inancını yeniden canlandıran kitaplardan. Su içer gibi okuyacağınız ama son sayfayı çevirdiğinizde içinizdeki susuzluk hissini daha da artıracak kitaplardan…

144 s.

İstanbul 2019

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR