Hamile kadın işçinin yasal hakları

Merhaba Hüseyin Bey
Ben iş yerime hamile olduğumu söyledim fakat hiç bir şekilde 7,5 saat çalıştırma zorunluluklarının olmadığını böyle bir talepte bulunursam işten çıkaracaklarını söylediler. Şimdi de beni evimin yakınındaki bir yerden alıp daha uzak bir şubesinde görevlendirecekler. Hamile bir bayanı evinin yakınından alıp uzak bir yere verebilirler mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba sayın okuyucumuz
Kadın işçiyi koruyan yasalar yetersiz
Aslında sorunuz ülkemizde çalışan kadınlarımızın iş hayatında yaşadıkları sorunlara somut bir örnek. Kadın işçi doğanın kendisine yüklediği bu kutsal Annelik görevi nedeniyle çalışma hayatında baskılara, duygusal ve psikolojik taciz de denilen uluslararası deyiş biçimiyle mobbinge maruz kalarak istifaya zorlanıyorlar. Çalışma hayatımızda kadın işçileri bu maruz kaldıkları bu davranışlara karşı koruyan yaslar ise ne yazık ki yetersiz kalıyor. 
Yeni düzenlemeler kadın işçi kıyımını arttıracak
Ortada bu gerçekler varken Hükümet yeni düzenlemelerle doğurganlığı teşvik amacıyla doğum izin sürelerini arttırıp kadın işçiye ve/veya çalışan babaya çocuk okul çağına gelinceye kadar yarı zamanlı çalışma hakkı getirdi. Bu düzenleme karşısında kadın işçinin 16 haftalık doğum raporu süresine ve 6 aylık ücretsiz doğum sonrası iznine dahi tahammül etmeyen işverenlerin tavrının ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak şunu hemen belirtelim ki son göstergeler kadın istihdamında hızlı bir azalmanın meydana geldiği ve ülkemizde öncelikle kadınların işlerini kaybettikleri yönündedir.
Bu ülke gerçeklerinden sonra okuyucumuzun sorusunun yanıtına gelecek olursak;
Hamile kadın işçi 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz
Öncelikle hamile kadın işçinin Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik gereğince günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaları yasaktır. Dolayısı ile işverenin sizin talebiniz olmasa dahi sizi günde 7,5 saatten fazla çalıştırabilmesi söz konusu değildir.
Görev yeri değişikliği tek taraflı kararla uygulanamaz
İş ve sözleşme şartlarında değişiklik olarak kabul edilecek bir uygulamanın işverenin alacağı tek taraflı bir kararla işçiye uygulanması mümkün değildir. İşverenin bu değişiklik önerisini işçiye bildirip kendisinden onay alması gerekmektedir. Buna göre 6 iş günü içinde işçi tarafından kabul edilmeyen bir değişiklik önerisi işçiyi bağlamaz. Dolayısı ile sizin bu tayin önerisini kabul etmemek hakkınız vardır.
Hamilelik işten çıkarma nedeni değildir.
İş kanunumuzun 5. Maddesi Eşit davranma ilkesi başlığını taşımaktadır bu maddenin 3. Fıkrasına göre;
İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.
Dolayısı ile işveren sizi çeşitli bahaneler ya da farklı gerekçeler göstererek işten çıkarma yoluna giderse yasal haklarınız çerçevesinde işe iade davası, yukarıda sözü edilen 5. Madde çerçevesinde ayrımcılık davası veya işyerinizin mevcuduna göre (30 kişinin altında bir işyeri ise) kötü niyet tazminatı talebi ile dava açabilirsiniz.
İyi günler   

 

YAZARLAR