İBB’den istifa edenler, İstanbulluların cebinden maaş almaya devam ediyor!

Ekrem İmamoğlu ile girdiği ‘lüks araç’ polemiğiyle gündeme gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İmamoğlu’nun Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Genel Sekreterlik görevinden istifa etmişti. Hayri Baraçlı ile birlikte 8 yardımcısı da istifa etti. Fakat bu dokuz isim belediyenin iştiraki şirketlerinden istifa etmiyor. Bu isimler İstanbulluların cebinden maaş almaya devam ediyor.

İBB Başkanı Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.
Genel Başkanı ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, “‘Biz istifa ettik’ diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?” şeklinde konuştu.

“Bu nasıl istifa?”

İmamoğlu özetle şunları söyledi:

“Belediyemizde açıkçası el freni gibi bir süreç yaşanıyor. Bürokraside de bu tarz konular önümüze geliyor. Bazı memuriyeti olan insanların kurumlarla ilgili geçiş süreçlerinde yaptığımız taleplerin geri dönüşünün gecikmesi gibi durmlar var. Bütün bunlar aslında hoş değil çünkü biz bir an önce görevimize tam motivasyonla eksiksiz başlama çabası içerisindeyiz. Şu unutulmamalı, İstanbul’da şöyle de bir durum var, bütçenin üçte ikisi neredeyse şirketlerin üzerinde ve şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. Örnek vereyim, ‘Biz istifa ettik’ diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?”

“Milletin malının üstüne oturdunuz”

“Genel kurul çağrısı için noter tebliğleri yapıyoruz, maksimum süre kullanılıyor. O zaman diliminde ne olacağını henüz kestiremiyoruz. Ağustosun sonuna dönük tarihler veriliyor. Dolayısıyla ben o 10 şahsa ve diğerlerine diyorum ki, bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 31 Mart’ta seçim oldu, 6 aydır bence hakları olmayan maaşları alıyorlar. Çıkartırız onun da bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi ne şekilde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz.”

İstifa edenler nerede yönetici:

Dr. Hayri Baraçlı: İgdaş İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi Ve Tic. Aş,

Mevlüt Bulut: İstanbul Asfalt Fabrikaları San. Ve Tic. Aş,

Süleyman Karalı: İstaç İstanbul Çevre Yönetimi San. Ve Ticaret Aş,

Nihat Macit: Kiptaş İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım San. Aş,

Çağatay Kalkancı: Belbim Elektronik Para Ve Ödeme Hizmetleri Aş,

Eyyüp Karahan: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Aş, Metro İstanbul Aş, İstanbul Kültür Ve Sanat Ürünleri Tic. Aş,

Adil Karaismailoğlu: İstanbul İmar İnşaat Aş,

Ali Karaaslan: İstanbul Enerji San. Ve Ticaret Aş.

Muzaffer Hacıosmaoğlu: Otobüs Aş.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR