iPhone 11 ile Lightning teknolojisi bitecek

iPhone 11 ile Lightning teknolojisi bitecek

iOS 13 Beta’nun yayınlaması ile iPhone 11’in USB-C ile geleceği ortaya çıktı. Lightning teknolojisini bitiren iPhone 11 USB-C sayesinde hızlı şarj desteği için ekstra para istemeyecek.

Apple, iPhone 5 ile birlikte Lightning kabloya geçiş yapmıştı. iPhone X, iPhone Xs ve iPhone Xr modellerinde de Lightning kullanan Apple, iPad Pro ile Type-C’ye resmi olarak geçmiş yapmıştı.

iPhone modellerinde henüz Type-C kullanmayan Apple, bu yıl büyük bir değişim yaşayacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen WWDC 19 etkinliğinde bildiğiniz gibi iOS 13 tanıtılmış ve ilk Beta sürümü geliştiricilere sunulmuştu.

iOS 13 Beta 1 sonrasında Restore ekranında Lightning kablo yerine Type-C kablo görselinin kullanıldığı ortaya çıktı.

iPhone 11 USB-C

Bu sızıntı sonrası iPhone 11 ve iPhone 11 Max modelinde Type-C kullanmasına kesin gözüyle bakılan Apple, nihayet hızlı şarj desteği için ekstra para istemeyecek. Bildiğiniz gibi 11.000 TL’ye satılan iPhone Xs Max’i hızlı şarj etmeniz için ekstradan 700 TL daha ödemeniz gerekiyordu.

Hem Türkiye’de hem de Amerika’da tepki toplayan bu olayın ardından Apple geri adım atacak gibi görünüyor. Type-C kablonun yanında bakalım iPhone 11’in kutu içeriğinden hızlı şarj adaptörü de çıkacak mı?

General Mobile GM9 Go inceleme!

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR