İstanbul Havalimanı’ndaki uçak kazasının perde arkası!

İstanbul Havalimanı’nda geçen hafta meydana gelen uçak kazasının Ankara’da ve havacılık sektöründe şok etkisi yaratan gerekçesi ortaya çıktı. Sümela adlı Boeing 777/300 tipi uçağın pilotları, taksi süresini kısaltmak için “kestirme” yolu tercih etmiş.

Geçen hafta, İstanbul Havalimanı’nda, Türk Hava Yolları’na (THY) ait Sümela isimli Boeing 777/300 tipi uçak taksi yaptığı sırada yol kenarında bulunan bir elektrik direğine çarptı. Ankara, kazanın nedenine ilişkin araştırmasını sürdürüyor.

Pilotların gözünden İstanbul Havalimanı: Uzun ve eğimli taksi yolları, yanan tekerlekler, uçağa çarpan kuşlar…

İŞTE GEREKÇE

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, Sümela isimli Boeing 777/300 tipi uçağın pilotları, taksi süresini kısaltmak için “kestirme” yolu tercih etti. Diğer bir deyişle yönlendirildikleri yol yerine daha kısa sürede havalanma olanağına kavuşacakları yola girdiler. Uçak, bu sırada yol kenarındaki elektrik direğine çarptı.

Yetkililer, bu gerekçeye ilişkin, “Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor. Bütün taraflarla görüşülüyor. Elektronik kayıtlar inceleniyor” dedi.

İstanbul Havalimanı’nda ilk kaza: İşte o anlar

UZUN TAKSİ SÜRESİ ŞİKAYETİ

İstanbul Havalimanı ile ilgili şikayetlerin başında uçakların uzun taksi süreleri geliyor. İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, daha önce yaptığı açıklamada, taksi süresinin pist yönüne ve park pozisyonuna göre 12 ile 29 dakika arasında değiştiğini söylemişti.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR