İşte YSK’nın gerekçeli kararı: 16 gün sonra açıkladılar…

İşte YSK’nın gerekçeli kararı: 16 gün sonra açıkladılar…

Tartışmalı bir şekilde 31 Mart’ta yapılan ve Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimini iptal eden Yüksek Seçim Kurulu, tam 16 gün sonra ‘Gerekçeli Karar’ı açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden 250 sayfalık gerekçeli karar açıklandı.

İşte YSK’nın gerekçeli kararı:

– YSK gerekçesinde, İstanbul genelinde, sayım döküm cetveli olmayan veya imzasız olmakla esasen yok hükmünde 108 sandıktaki oy kullanan seçmen sayısı 30 bin 281 olduğu belirtildi.

– 754 sandık başkanının kamu görevlisi olmadığı vurgulandı.

YSK’dan yapılan açıklamada “Sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı belirlenmesiyle ilgili YSK’nin daha önceden vermiş olduğu emsal oluşturacak içtihadı bulunmamaktadır” denildi.

31 Mart yerel seçimleri kesin sonuçlarına göre büyükşehirlerde AKP yüzde 51,72, CHP yüzde 34,48, MHP yüzde 3,45, HDP yüzde 10,34 oranında oy aldı.

Kesin sonuçlara göre belediye başkanlıklarında AKP yüzde 54.76, CHP yüzde 17.71, MHP 17.20, HDP 4.21, İYİ Parti 1.77, Saadet Partisi 1.55 oy aldı.

YSK, İstanbul’da “döküm cetvellerinin 108 sandıkta düzenlenmemiş olması”nı seçimin iptal gerekçesi olarak gösterdi. YSK’nın İstanbul için açıkladığı 250 sayfalık gerekçeli kararının hiçbir yerinde “hırsızlık”, “çalındı”, “çaldılar” gibi bir ifade bulunmuyor.

YSK üyesi Kürşat Hamurcu, muhalefet şerhinde “Seçimin sonucuna ne şekilde etki ettiği hususunda somut hiç bir kanıt ve belge sunulmaksızın” itiraz edildiğini yazdı.

YSK üyesi Cengiz Topaktaş, muhalefet şerhinde gerekçeli kararda yazılan döküm cetvellerindeki uygunsuzluklara, kısa kararda yazılmamasına rağmen, gerekçeli kararda yer verildiğini ve bu yüzden şerh düşerken “karşı oy gerekçesi yazmaya gerek görmediğini” belirtti.

YSK’NIN İNTERNET SİTESİNDEN AÇIKLADIĞI KESİN SONUÇLAR

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR