Kayyum belediyeyi icraya verdi

Kayyum belediyeyi icraya verdi

15 günlük belediye başkanlığı vekaleti maaşının, banka hesabına yatmadığını iddia eden Arıcan HDP’li belediyeden maaşının hesabına yatırılmasını istedi. Belediye olumsuz cevap verince Arıcan icra takibi başlattı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde seçim öncesinde belediyeyi yöneten kayyum da olan kaymakam, 15-31 Mart tarihleri arasındaki 15 günlük belediye başkan vekilliği maaşının ödenmediğini iddia ederk, belediye hakkında icra takibi başlattı. Kayyumun belediyeden aylık yaklaşık 13 bin 500 TL maaş aldığı da ortaya çıktı.

Şırnak’ın Cizre İlçe Kaymakamı Faik Arıcan, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, ilçe belediyesini de İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyum olarak yönetiyordu. Seçimlerde HDP’li eşbaşkan adaylar, belediye başkanlığını kazandı. Kayyumun da belediyedeki atanmış görevi sona erdi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Oral’ın haberine göre; kaymakamlık görevini yürütmeye devam eden Faik Arıcan, 15-31 Mart tarihleri arasında kalan 15 günlük belediye başkanlığı vekaleti maaşının, banka hesabına yatmadığını öne sürerek, bir yazıyla HDP’li belediyeden maaşının ivedi olarak hesabına yatırılmasını istedi.

Arıca’nın bu talebini değerlendiren belediye yönetimi, 15 günlük maaşı yatıramayacaklarını bildirdi. HDP’li Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ tarafından Arıcan’a gönderilen cevabi yazıda, belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve mali kaynakların yetersizliği sebebiyle, 15 günlük maaşın yatırılamayacağı bildirildi.

FAİZİYLE BİRLİKTE ÖDENMESİNİ İSTEDİ

Bunun üzerine kayyım Arıcan, ikinci bir girişimle, belediyeyi icraya verdi. Avukatı aracılığıyla Cizre İcra Dairesi’ne başvuran Arıcan, İcra Müdürlüğü aracılığıyla bir kez daha maaşını istedi. Kayyum Arıcan, 15 günlük maaşının 6 bin 744,84 TL olduğunu, faziyle birlikte alacağının 6 bin 825,32 TL’ye ulaştığını belirterek, ödenmesini talep etti. Böylelikle kayyum Arıcan’ın belediye başkan vekilliği dönemdeki maaşının da yaklaşık 13 bin 500 TL olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Arıcan’nın kayyım olduğu dönemde, Cizre Belediyesi’nin 2 yol ve Cumhuriyet Meydanı’nın da aralarında bulunduğu bir çok mal varlığını Emniyet Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarına devrettiği ortaya çıkmış, kayyum yönetiminde belediyenin 220 milyon 793 bin TL borçlandırıldığı da anlaşılmıştı.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR