Çok Okunanlar

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

Abdest alırken hayatının şokunu yaşadı!

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

Gezici'nin anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri

İKV Başkanı: Devletin piyasaya 100 milyar TL borcu var

15. yılını dolduran Bilim ve Gelecek dergisinin Şubat sayısı çıktı

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında sürekli bölümlerde haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Yayın hayatında 15. yılını dolduran Bilim ve Gelecek dergisinin Şubat sayısı zengin bir içerikle çıktı. Alâeddin Şenel’in “Nasıl ‘sınıflı’ ve ‘devletli’ olduk?” başlığıyla verilen hacimli makalesinden oluşan kapak dosyasında, toplumlar tarihi açısından son derece önemli bir dönem işleniyor: İlkel topluluklardan sınıflı-devletli uygar topluma geçiş süreci. Şenel hem alanın kavramlarını gelişimleriyle birlikte aktarıyor hem de konu ile ilgili bilimsel tartışmaları yorumluyor. Ayrıca Göbeklitepe örneğinden hareketle, yöntemsiz ve alelacele değerlendirmelerin sakıncalarına dikkat çekiyor.

Rıfat Saltoğlu’nun, Bilimsel Devrim döneminde Brahe ve Kepler’in katkılarını ele aldığı makalesi bir diğer ağırlıklı dosya. Aynı yazarın iki sayı önce yayımlanan Kopernik-Bruno incelemesinin devamı olan yazı, aynı zamanda Galilei, Descartes ve Newton ile sürecek geniş bir çalışmanın parçası.

Bilim ve Gelecek’in temel işlevlerinden biri de yeni bilimsel-teknolojik gelişmeleri çeşitli boyutlarıyla yorumlayıp okurlarına aktarması. Derginin Şubat sayısında bu yöndeki makaleler dikkat çekiyor.

İzlem Gözükeleş’in “Blokzinciri nasıl çalışır?” ve Tolga Yıldız’ın “Ana akım bilimin baloncukları” makaleleri bilişim ve genetik alanlarındaki güncel tartışmaları kuramsal ve toplumsal boyutlarıyla yorumluyorlar. Öte yandan Ogan Güner’in “Beta Kültürü” ve Irmak Gültekin ile Taner Yıldız’ın “İnsanın ölümlülükle imtihanı” başlıklı makaleleri Şubat sayısının ilgi çeken diğer konuları.

Kısacası Bilim ve Gelecek’in 180. sayısı, derginin dünden bugüne taşıdığı temel işlevlerini doyurucu biçimde yerine getiren sağlam bir sayı olmuş. 
 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Cem Yılmaz'dan Organize İşler'in Netflix'e satılmasına dair açıklama

Kültür Sanat

'Organize İşler 2' Netflix'te gösterime girdi, ortalık karıştı!

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Kutlu Bilgi

Kültür Sanat

Dr. Noyan Umruk | Keşke olmasaydı...

Kültür Sanat

Profesyonellikte son nokta! Konser verirken saçları yandı, bana mısın demedi

Kültür Sanat

Hababam Sınıfı Netflix'te

Kültür Sanat

Ozan Arif öldü

Kültür Sanat

İnsancıl Dergisi'nin yeni sayısı çıktı

Kültür Sanat

Hakan Yeşilyurt türkülerle son yolculuğuna uğurlandı

Kültür Sanat

Valilik 'Kürt Tiyatro Günleri'ni yasakladı

Kültür Sanat

Cem Karaca'nın ölümünün 15. yıldönümü... İşte hakkında hiç bilinmeyenler

Kültür Sanat

Yeni açılacak TRT kanalından Hülya Koçyiğit çıktı