Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

ABC Özel | Barbaros Şansal: Duruma seyirci kalmayı içime sindiremiyorum!

Modacı ve İnsan Hakları Savunucusu Barbaros Şansal bu yıl Almanya‘nın Essen şehrinde düzenlenen 14. ‘‘Literatürk’‘  Edebiyat Festivali‘ne son kitabı "Linçle“  ile konuk oldu. Şansal'ın etkinlikte 'Türkiye dışında modacı değil daha çok 'Aktivist' olarak tanınıyorum ve Silivri bir hapishane değil, artık akademi oldu" sözleri dikkat çekerken, izleyicilerden de beğeni aldı.

Mehmet Tanlı / Essen - Almanya

Modacı ve İnsan Hakları Savunucusu Barbaros Şansal bu yıl Almanya‘nın Essen şehrinde düzenlenen 14. ‘‘Literatürk’‘  Edebiyat Festivali‘ne son kitabı "Linçle“  ile konuk oldu.
‘‘Literatürk‘‘  Kültür Merkezi Grend’in desteklediği Semra Uzun-Önder ve Filiz Doğan‘ın ekibinin rejisinde organize edilen Alman-Türk ortak Edebiyat Festivali geçtiğimiz gün düzenlendi. Festivalde bu yıl ki slogan  ‘‘Cesaret‘ idi ‘‘Lıteratürk‘ün programında okuma akşamlarının yanısıra oyunlar, müzik, kabare, okullarda yapılan etkinlikler, sergiler, yazarlarla buluşma ve çevirilerde bulunuyor.

'SİLİVRİ BİR HAPİSHANE DEĞİL, ARTIK AKDEMİ OLDU‘

Türkiye‘de demokrat, muhalif ve insan haklarından yana duruşu nedeniyle biri İstanbul / Atatürk Havaalanı‘nda olmak üzere iki kez lince maruz kaldığı biliniyor. Hapiste yatan Barbaros Şansal sadece Türkiye‘de değil tüm Avrupa‘dave dünyada da tanınmış bir modacı olarak kabul ediliyor. 

'TÜRKIYE DIŞINDA MODACI DEĞIL DAHA ÇOK AKTİVİST OLARAK TANINIYORUM‘

Demokrasi konusunda Türkiye‘de mücadele veren aydınların en önünde yer alanlardan birisi. Aralarında Almanca‘da bulunan beş farklı yabancı dili konuşabilen Şansal, çevirlerde yapıyor. CASA Grillo Tiyatrosu salonunda gerçekleşen okuma akşamında Silivri Hapishanesi‘nde yazdığı ‘‘Linç‘‘ kitabını ve hapishanede çok zor geçen yaşam koşullarını anlattı. Şansal, adalet mücadelesine adağını vurguladığını hayatını konferansta dinleyicileriyle paylaştı.

BİR YURTSEVER OLARAK VAR OLAN DURUMA SEYİRCİ KALAMIYORUM‘

Barbaros Şansal‘ın  Essen‘deki Edebiyat Akşamı‘na ilgi oldukça fazlaydı. Ziyaretçilerin çoğunluğunun Türklerden oluştuğu salon tamamen doluydu. Şansal, Essen‘ de şunları söyledi: ‚‘‘ Yurtsever bir insan olarak var olan duruma seyirci kalmayı içime sindiremiyorum. Tüm  hukuksuzluklara karşı mağdur insanlara desteğim ve onlarla dayanışmam  devam edecek. Silivri artık bir hapishane değil, ‘Akademi‘ oldu. Çok sağlıksız bir ortam var orda ama direnmek zorundasınız. Bugün Avrupa‘da beni modacıdan daha çok aktivist olarak tanıyorlar ve müthiş kabul görüyorum. Bu da beni mutlu ediyor.‘‘

On gün süren Literatürk’te  Nasyonal Sosyalist (NSU) adlı Irkçı Yeraltı Örgütü‘nün katlettiği Türkiyeli kurbanların mağdur ailelerinin avukatlığını yapan Mehmet Daimagüler‘de etkinliğe katıldı. Farklı uluslardan gelen yabancı yazarların  yanısıra tanınmış yerli Edebiyatçılardan Osman Engin, Kerim Pamuk ve Ayşe Kulin gibi isimler etkinliğe konuk oldular.
Barbaros Şansal Essen‘deki okuma akşamının soru-cevap bölümü  sonrası Linç‘ isimli Kitabı okuyucularına imzaladı.

Modacı Barbaros Şansal


 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Genç sanatçıların önünü açan BASE'de geri sayım

Kültür Sanat

İşte Netflix'in ilk Türk dizisi Muhafız'ın IMDB'den aldığı puan

Kültür Sanat

Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Özlem ve Hüzün

Kültür Sanat

Oğuz Atay'ın ölüm yıl dönümü: Hafızalarda kalan görüntüler

Kültür Sanat

İnsancıl Dergisi'nin Aralık sayısı çıktı

Kültür Sanat

Mağarada buz devrine ait çizimler bulundu

Kültür Sanat

'Kırkyama ve Sabır' isimli sergi Maltepe'de açıldı

Kültür Sanat

Çocuk oyunlarına ‘psikolog' raporu

Kültür Sanat

'Çingene Kızı' ziyarete açıldı

Kültür Sanat

Maltepe'de caz ve tango dolu gece

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Bir şair öldü diyeler...