Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

ABC Özel | Barbaros Şansal: Duruma seyirci kalmayı içime sindiremiyorum!

Modacı ve İnsan Hakları Savunucusu Barbaros Şansal bu yıl Almanya‘nın Essen şehrinde düzenlenen 14. ‘‘Literatürk’‘  Edebiyat Festivali‘ne son kitabı "Linçle“  ile konuk oldu. Şansal'ın etkinlikte 'Türkiye dışında modacı değil daha çok 'Aktivist' olarak tanınıyorum ve Silivri bir hapishane değil, artık akademi oldu" sözleri dikkat çekerken, izleyicilerden de beğeni aldı.

Mehmet Tanlı / Essen - Almanya

Modacı ve İnsan Hakları Savunucusu Barbaros Şansal bu yıl Almanya‘nın Essen şehrinde düzenlenen 14. ‘‘Literatürk’‘  Edebiyat Festivali‘ne son kitabı "Linçle“  ile konuk oldu.
‘‘Literatürk‘‘  Kültür Merkezi Grend’in desteklediği Semra Uzun-Önder ve Filiz Doğan‘ın ekibinin rejisinde organize edilen Alman-Türk ortak Edebiyat Festivali geçtiğimiz gün düzenlendi. Festivalde bu yıl ki slogan  ‘‘Cesaret‘ idi ‘‘Lıteratürk‘ün programında okuma akşamlarının yanısıra oyunlar, müzik, kabare, okullarda yapılan etkinlikler, sergiler, yazarlarla buluşma ve çevirilerde bulunuyor.

'SİLİVRİ BİR HAPİSHANE DEĞİL, ARTIK AKDEMİ OLDU‘

Türkiye‘de demokrat, muhalif ve insan haklarından yana duruşu nedeniyle biri İstanbul / Atatürk Havaalanı‘nda olmak üzere iki kez lince maruz kaldığı biliniyor. Hapiste yatan Barbaros Şansal sadece Türkiye‘de değil tüm Avrupa‘dave dünyada da tanınmış bir modacı olarak kabul ediliyor. 

'TÜRKIYE DIŞINDA MODACI DEĞIL DAHA ÇOK AKTİVİST OLARAK TANINIYORUM‘

Demokrasi konusunda Türkiye‘de mücadele veren aydınların en önünde yer alanlardan birisi. Aralarında Almanca‘da bulunan beş farklı yabancı dili konuşabilen Şansal, çevirlerde yapıyor. CASA Grillo Tiyatrosu salonunda gerçekleşen okuma akşamında Silivri Hapishanesi‘nde yazdığı ‘‘Linç‘‘ kitabını ve hapishanede çok zor geçen yaşam koşullarını anlattı. Şansal, adalet mücadelesine adağını vurguladığını hayatını konferansta dinleyicileriyle paylaştı.

BİR YURTSEVER OLARAK VAR OLAN DURUMA SEYİRCİ KALAMIYORUM‘

Barbaros Şansal‘ın  Essen‘deki Edebiyat Akşamı‘na ilgi oldukça fazlaydı. Ziyaretçilerin çoğunluğunun Türklerden oluştuğu salon tamamen doluydu. Şansal, Essen‘ de şunları söyledi: ‚‘‘ Yurtsever bir insan olarak var olan duruma seyirci kalmayı içime sindiremiyorum. Tüm  hukuksuzluklara karşı mağdur insanlara desteğim ve onlarla dayanışmam  devam edecek. Silivri artık bir hapishane değil, ‘Akademi‘ oldu. Çok sağlıksız bir ortam var orda ama direnmek zorundasınız. Bugün Avrupa‘da beni modacıdan daha çok aktivist olarak tanıyorlar ve müthiş kabul görüyorum. Bu da beni mutlu ediyor.‘‘

On gün süren Literatürk’te  Nasyonal Sosyalist (NSU) adlı Irkçı Yeraltı Örgütü‘nün katlettiği Türkiyeli kurbanların mağdur ailelerinin avukatlığını yapan Mehmet Daimagüler‘de etkinliğe katıldı. Farklı uluslardan gelen yabancı yazarların  yanısıra tanınmış yerli Edebiyatçılardan Osman Engin, Kerim Pamuk ve Ayşe Kulin gibi isimler etkinliğe konuk oldular.
Barbaros Şansal Essen‘deki okuma akşamının soru-cevap bölümü  sonrası Linç‘ isimli Kitabı okuyucularına imzaladı.

Modacı Barbaros Şansal


 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Ayla ve Müslüm'ün yapımcısı Mustafa Uslu: Böyle ihanet görmedik

Kültür Sanat

'Biz Atatürkçü adamlarız'

Kültür Sanat

Organize İşler'i Netflix'e satan BKM'ye dava

Kültür Sanat

Cem Yılmaz'dan Organize İşler'in Netflix'e satılmasına dair açıklama

Kültür Sanat

'Organize İşler 2' Netflix'te gösterime girdi, ortalık karıştı!

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Kutlu Bilgi

Kültür Sanat

Dr. Noyan Umruk | Keşke olmasaydı...

Kültür Sanat

Profesyonellikte son nokta! Konser verirken saçları yandı, bana mısın demedi

Kültür Sanat

Hababam Sınıfı Netflix'te

Kültür Sanat

Ozan Arif öldü

Kültür Sanat

İnsancıl Dergisi'nin yeni sayısı çıktı

Kültür Sanat

Hakan Yeşilyurt türkülerle son yolculuğuna uğurlandı