Çok Okunanlar

Cem Karaca, Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş'ın şarkı sözleri sakıncalı görüldü!

'55 milletvekiliyle yeni bir parti kurulabilir'

Skandal seçim iddiası: Merkezden planlanan bir organizasyon var!

Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealine yasak!

Sözcü davasında mahkeme ilk kararını açıkladı

Mağarada buz devrine ait çizimler bulundu

Fransa’da bulunan iki mağarada, yüzlerce yıl önce insanların isimlerini yazdığı tabakaların alt kısmında 12.000 yıllık çizimler keşfedildi.

Fransa’da bulunan iki mağarada, yüzlerce yıl önce insanların isimlerini yazdığı tabakaların alt kısmında 12.000 yıllık çizimler keşfedildi.

Şehirlerde grafiti yapan sanatçıların eserleri sadece kısa bir süre görünür kalmayı başarıyor çünkü diğer sanatçıların eserleri onların üzerlerini kaplıyor. İşte aynı kadere buz çağındaki mağara sanatı da maruz kaldı.

Arkeologlar doğu Fransa’da bulunan ve Grottes d’Agneux olarak adlandırılan iki mağaranın binlerce yıllık sanat eserlerini barındırabileceğinden şüpheleniyordu. Buraya dair kuvvetli şüpheler olsa da, bu mağaralar 16-19. yüzyıllar arasında yapılmış grafitiler ile doluydu.

Tübingen Üniversitesi uzmanları ve İspanya’dan bazı araştırmacılar grafiti tabakaları üzerinde tarama teknolojisini kullandılar ve bu yöntem sayesinde grafitiler altında kalan bir at ve geyik tasvirini fark ettiler. 

Tübingen Üniversitesi’nden araştırma lideri Harald Floss, mağara duvarının üzerini örten grafitilerin çoğunlukla isim ve tarihlerden, biraz da figüratif resimlerden oluştuğunu belirtiyor. Bu mağaralar, kırsal kesimin muhteşem manzaraya sahip bir kesiminde olduğu için, birçok insan zaman içinde burayı ziyaret etmişti ve çoğu mağarada izlerini bırakmıştı.

Arkeologlar 150 yıl boyunca Fransa’nın güney Burgundy bölgesini araştırdı ve bolca Paleolitik dönem kalıntıları buldular. Fransa’nın bu kesiminde çok sayıda Paleolitik yer olduğundan, arkeologlar Saône-et-Loire bölgesinde mağara sanatı olması gerektiğini uzun zamandır düşünüyordu.

Floss, Avrupa’nın neredeyse her yoğun Paleolitik bölgesinde boyalı veya oyulmuş sanatın olduğu mağaraların bulunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, üniversite temsilcilerinin ifade ettiği gibi, geyik ve at resimleri Paleolitik insanların ortaya koydukları mağara sanatının ilk örneklerindendi.

Taramalar, figürleri ortaya çıkardıktan sonra bilim insanları, görüntü işleme yazılımı ile çizimi yeniden canlandırdılar. Araştırmacılar ardından mağarada ve sanatta yer alan resimlerin yaşını ortaya çıkarmak için karbon-14 tarihlendirmesini kullandılar. Mağaradaki çizimler 12.000 yaşında çıktı.

Arkeologların mağara sanatını keşfettikleri Fransa’daki bu bölge çok önemli, çünkü burası modern insanların Neandertallerle karşılaşmış olabileceği bir bölge. Floss, buradaki kalıntıların Homo sapiens-Neandertal etkileşimleri hakkında çekici ipuçları verebileceğini belirtiyor.

Bilim insanlarının oymalara yönelik analizini takiben yetkililer mağaraları denetledi ve arkeolojik önemlerini doğruladı. Araştırmacılar, mağaranın daha detaylı incelenmesi için planlarının olduğunu dile getirdiler.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Cem Karaca, Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş'ın şarkı sözleri sakıncalı görüldü!

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Heydar Baba'ya Selam...

Kültür Sanat

Maltepe'de 5 yılda 628 bin kişi sanatla buluştu

Kültür Sanat

Meclis'ten geçti... Sinemada yeni dönem

Kültür Sanat

Laodikya Antik Kenti'nde yapılan kazı 2200 yıllık bilinmeyeni ortaya çıkardı

Kültür Sanat

Ender Helvacıoğlu | Kuram hokkabazlığı

Kültür Sanat

Dizilerin ekrana döneceği tarihler belli oldu

Kültür Sanat

Netflix üyelik ücretlerine zam geliyor

Kültür Sanat

Sinema krizinin ardından: ‘Recep İvedik 6' UIP'le anlaştı

Kültür Sanat

Halkevleri'nden #OkumakÖzgürleştirir kampanyası

Kültür Sanat

Nazım Hikmet'in gerçek doğum günü tarihi hangisi? Belgelerle yazdı

Kültür Sanat

Komünist şair Nâzım Hikmet, 117 yaşında