Çok Okunanlar

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

Abdest alırken hayatının şokunu yaşadı!

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

Gezici'nin anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri

İKV Başkanı: Devletin piyasaya 100 milyar TL borcu var

Saray'ın sansür yasasına karşı 'Yollara Düştük' belgeseli internette erişime açıldı!

34. İstanbul Film Festivali’nde Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun yönettiği 'Bakur' belgesel gösteriminin, ‘kayıt tescil belgesi’ gerekçe gösterilerek Kültür Bakanlığı baskısıyla iptal edilmesine sinemacılar tepki göstermişti. Festivalden filmini geri çeken yönetmenlerden biri de 1977’de basın emekçilerinin sansüre karşı İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüşlerini anlatan "Yollara Düştük" belgeseli yönetmeni Deniz Yeşil.

ABC Haber Merkezi

Tartışmalı Yeni Sinema Yasası, Saray'a çıkan sinemacılarla düzenlenen toplantıda geçti.

Yeni Sinema Yasası’na göre artık, 8 üyeden oluşacak komisyon, sinema filmlerini gösterime girmeden önce değerlendirecek ve sınıflandıracak. Komisyon tarafından uygun görülmeyen filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak.

Saray'a çıkan sinemacılar

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’yla yönetmen Çayan Demirel’in yönettiği ‘Bir Gerilla Belgeseli: Bakur/Kuzey’ filminin 34’üncü İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösteriminin, Kültür Bakanlığı’nın yazısı üzerine İKSV tarafından ‘tescil belgesi olmadığı’ gerekçesiyle iptal edilmesinin ardından 23 film festivalden çekilirken, sinemacılar imza listesi yayınlayarak sansüre karşı dayanışma sergilemişti. Yönetmen Deniz Yeşil de sansüre karşı belgeselini geri çekmişti. Yeşil, sansür yasasına karşı 'Yollara Düştük' belgesini bugün itibariyle internet üzerinden erişime açtı.

Yönetmen Deniz Yeşil

'YOLLARA DÜŞTÜK' İNTERNETTE

Sinema emekçilerinin sansürü protesto etmek ve sinemayı özgürleştirmek için 1977’de düzenlediği  ve 3 gün süren İstanbul-Ankara yürüyüşünü anlatan “Yollara Düştük” belgeseli internette açık erişime açıldı. Yönetmen Deniz Yeşil, pek çok yerde gösterimi yapılan belgeseli isteyen herkes izleyebilsin diye önümüzdeki 1 Mayıs’ta internete yüklemeyi planlıyordu. Ancak kimi sinemacıların sansür uygulamasına dair herhangi bir itirazda bulunmaması nedeniyle filmin paylaşımını öne çekerek bugün sosyal medya hesabından paylaştı. Belgesel hem sanatçıların sansüre karşı nasıl tutum alması gerektiğini çok net gösteriyor hem de bizi Yeşilçam’ın hiç bilinmeyen yüzüyle tanıştırıyor.

 

FİNALİST OLARAK SEÇİLMİŞTİ

Yollara Düştük filmi 51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali ve 34. İstanbul Film Festivali’nde finalist olarak seçilmişti ancak her ikisinde de sansür krizi patlak verince Deniz Yeşil filmini bu festivallerden çekmişti. İlk olarak 2015’teki İstanbul Film Festivali’ni protesto eden sinemacıların Taksim’deki kalabalık sansür yürüyüşünün akşamında Abbasağa Parkı’nda düzenlenen forumda gösterilmişti. Ardından 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Yollara Düştük’ü açılış filmi olarak göstermiş ve sonra belgesel Londra, Münih, Boston gibi pek çok ülke ve şehirde gösterim imkanı bulmuştu.

İŞTE BELGESELİN TAMAMI

Yönetmen Deniz Yeşil, "Sinema emekçilerinin 1977'de sansüre karşı verdiği mücadelenin kıymeti bugün daha iyi anlaşılıyor.O mücadeleyi anlatmaya çalıştığım Yollara Düştük belgeselinin tamamını alttaki linkten izleyebilirsiniz.Hatırlayalım ve unutmayalım diye..#özgürsinema #sansür" diyerek belgeseli erişime açtı.

 

BELGESELİN LİNKİ: https://www.youtube.com/watch?v=8axHCQRqjU0

 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Cem Yılmaz'dan Organize İşler'in Netflix'e satılmasına dair açıklama

Kültür Sanat

'Organize İşler 2' Netflix'te gösterime girdi, ortalık karıştı!

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Kutlu Bilgi

Kültür Sanat

Dr. Noyan Umruk | Keşke olmasaydı...

Kültür Sanat

Profesyonellikte son nokta! Konser verirken saçları yandı, bana mısın demedi

Kültür Sanat

Hababam Sınıfı Netflix'te

Kültür Sanat

Ozan Arif öldü

Kültür Sanat

İnsancıl Dergisi'nin yeni sayısı çıktı

Kültür Sanat

Hakan Yeşilyurt türkülerle son yolculuğuna uğurlandı

Kültür Sanat

Valilik 'Kürt Tiyatro Günleri'ni yasakladı

Kültür Sanat

Cem Karaca'nın ölümünün 15. yıldönümü... İşte hakkında hiç bilinmeyenler

Kültür Sanat

Yeni açılacak TRT kanalından Hülya Koçyiğit çıktı