darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Ünlü ekonomist Prof. Refet Gürkaynak'tan korkutan teşhis

'Senin bile inanamayacağın operasyonlar duyarsan şaşırma'

Yarım asırlık tekstil şirketinden konkordato başvurusu

Can Ataklı, Brunson'un serbest kalacağı tarihi açıkladı

Devletten onlarca ihale alan şirket konkordato başvurusu yaptı

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...

Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Miniatürk'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda müze, Kurban Bayramı'nda ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul'un önemli müzeleri, Kurban Bayramı'nda ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Topkapı Sarayı Müzesi, Dolmabahçe Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ile İstanbul İslam ve Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi bayramda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacak.

İstanbul'da yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği tarihi mekanların başında yer alan Topkapı Sarayı Müzesi, bayramın ilk günü 13.00-19.00 saatleri arasında açık. Müze, arife günü ile bayramın 2,3 ve 4. günü ise 09.00-18.45 arasında gezilebilecek.

Sarayın avlusunda yer alan ve VI. yüzyılda inşa edilen Aya İrini Anıt Müzesi de bayramın birinci günü 13.00-16.45, diğer günler 09.00-16.45 arasında görülebilecek.

Benzersiz mozaikleriyle Ayasofya, ilk gün 13.00'ten itibaren açılacak

En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya Müzesi, bayramın ilk günü saat 13.00'ten itibaren açılacak. Bayramın 2, 3 ve 4. günü ise ziyaretçilerini bekleyecek.

Ayasofya Müzesi Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ise Sultanahmet Camisi Külliyesi'nde Arasta Pazarı içerisinde yer alıyor.

Ortalama 5 milimetre ebatlarında, kireç taşı, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşan mozaikler hem sanatsal hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından dikkati çekiyor. Müzede, mermer parçaları arasına yerleştirilen "opus vermikülatun" tarzındaki tasvirlerin yanı sıra fondaki beyaz mermer kısımlarda "balık pulu" tekniği yer alıyor. 450-550 tarihleri arasında yapıldığı düşünülen müze, bayramın ilk günü saat 13.00'ten itibaren görülebilecek.

Dolmabahçe Sarayı bayramın ilk günü kapalı

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılarak, 1856'da kullanıma açılan Dolmabahçe Sarayı, bayramın ilk günü kapalı olacak. Müze diğer günler 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 

Paleolitik, neolitik, kalkolitik, erken, orta ve geç bronz dönemi, Helen, Roma ve Bizans dönemine ait nadide eserleri barındıran İstanbul Arkeoloji Müzeleri, arife günü kapalı. Bayramın ilk günü 13.00'te açılacak müze, diğer günler 09.00-18.00 saatleri arasında görülebilecek.

Mimar Sinan'ın en önemli yapılarından biri olan Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde yer alan İmaret binasında faaliyet gösteren Türk ve İslam Eserleri Müzesi, bayramın ilk günü saat 13.00'ten itibaren ziyarete açılacak. Müze diğer günlerde 09.00-19.00 arasında görülebilecek. Türk ve İslam sanatı eserlerini, topluca kapsayan ilk Türk, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde açılan son müze olan "Evkaf-ı İslamiye/İslam Vakıfları Müzesi" 1914'te ziyarete açıldı.

İstanbul İslam ve Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi, bayramın ilk günü 13.00-18.00 saatleri arasında açık. Müze, arife günü ile bayramın 2,3 ve 4. günü ise 09.00-18.00 arasında gezilebilecek. Gülhane Parkı içerisinde sarayın sur duvarına bitişik Has Ahırlar Binası'nda yer alan müze, İslam bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanarak 2008'de ziyarete açıldı.

Mozaik ve fresko süsleme tekniklerinin eşsiz örneklerinin yer aldığı Kariye Müzesi, bayramın ilk günü 13.00'te açılacak. Müze, arife günü ile bayramın diğer günlerinde ise 09.00-19.00 saatlerinde sanatseverleri ağırlayacak. Hz. İsa'nın yaşamını, mucizelerini, Meryem'in yaşamını anlatan, mozaik sanatının şaheserlerinden sayılabilecek, birbirlerini takip eden muhteşem sahnelerle bezenen müzede, eski Ahit'ten alınmış mahşer günü, diriliş, son yargı gibi sahnelerin fresko olarak işlendiği Pareklesion bölümü dikkati çekiyor.

Yerebatan Sarnıcı ve Miniatürk müzeleri de ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından işletilen, Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi, bayramda ziyarete açık olacak. Yerebatan Sarnıcı, bayramın birinci günü 13.00-18.30 saatlerinde, diğer günler ise 09.00-18.30 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Büyük Saray'ın su ihtiyacını karşılamak üzere Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından 542 yılında yaptırılan sarnıç, suyun içinden yükselen mermer sütunlar arasındaki ihtişamından dolayı halk tarafından "Yerebatan Sarayı" olarak da anılıyor.

Dünyadaki 30 kadar panoramik müze içerisinde "tam panoramik" özelliği taşıyan tek müze olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, 3 boyutlu panoramik görüntüsü ve ses efektleriyle gerçekçi bir etki uyandırarak, İstanbul'un fethini yansıtıyor. Müzenin alt katındaki panoramik kısım, kapalı bir mekan olmasına rağmen ziyaretçilere adeta açık bir alana çıkıldığı duygusu yaşatıyor. Panorama 1453 Tarih Müzesi, bayramın birinci günü 13.00-18.00 saatlerinde, diğer günler 09.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

Türkiye ve dünyadan seçilmiş 134 mimari eserin 1/25 oranında küçültülerek yapılmış maketleri sergilendiği Miniatürk, bayram boyunca 09.00-19.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.

İmparator II. Theodosius tarafından Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) vasıtasıyla su depolamasını sağlamak amacıyla inşa edilen Şerefiye Sarnıcı, bayramın birinci günü 13.00-19.00, diğer günler ise 10.00- 19.00 saatleri arasında konuklarını ağırlayacak. Etkileyici bir güzellik sunan sarnıç, sudan çatıya doğru 32 mermer sütunla yükseliyor.

Topkapı Kültür Parkı'nda kurulan Türk Dünyası Kültür Mahallesi, bayramın birinci günü kapalı olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Türk Cumhuriyetleri'ne tahsis ettiği mahalle, bayramın ikinci, üçüncü ve dördüncü günü 09.00-17.00 saatlerinde açık olacak.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

33 yıl önce aramızdan ayrılan komünist ozan Ruhi Su...

Kültür Sanat

Bu hafta 11 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Kamuda tasarruf tebdirleri, Karpuz Festivalini vurdu

Kültür Sanat

Şişli Belediyesi Sanat Galerisi Contemporary İstanbul'da

Kültür Sanat

Yapımcılar, iddiaları yalanladı: Edi ile Büdü, eşcinsel bir çift değil

Kültür Sanat

MFÖ sevilen şarkılarını hayranları için seslendirdi

Kültür Sanat

Kürk Mantolu Madonna'nın yönetmeni belli oldu

Kültür Sanat

Şehir Tiyatroları 3 Ekim'de perdelerini açacak

Kültür Sanat

Kadın yazarlar Çankaya'da buluşuyor

Kültür Sanat

Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Kültür Sanat

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezonu açıyor

Kültür Sanat

Malatya Film Festivali'nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan