''Turandot'' operası İtalya''dan sonra Aspendos''a geliyor

''Turandot'' operası İtalya''dan sonra Aspendos''a geliyor

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü (DOB), dünyaca ünlü tenor Murat Karahan, en köklü opera festivallerinden İtalya'daki Arena di Verona'da (Verona Arenası) başrolünü sahnelediği Puccini'nin ölümsüz eseri Turandot'un 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'ne taşınacağını bildirdi.

Karahan, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı DOB'da perdelerin hiç kapanmadığını, yaz döneminin de yoğun bir festival programıyla devam ettiğini söyledi.

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nin ardından 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali'nin 3 Ağustos'tan bu yana devam ettiğini anımsatan Karahan, bugün İstanbul Opera ve Balesi'nin Don Kişot eserinin festival kapsamında sahneleneceğini aktardı.

Bu temsile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılmasının planlandığını bildiren Karahan, festivalin kapanışının da Başkentte kapalı gişe oynayan "Frida" ile yapılacağını kaydetti.

Karahan, Bakan Ersoy'u böyle bir festivalde misafir etmekten büyük mutluluk, onur ve gurur duyacaklarını belirterek, "Bu bizim hem seyircimizin hem sanatçımızın motivasyonu açısından çok önemli. Çok değerli bizim için." ifadelerini kullandı.

"ARENA DI VERONA'DAKİ TURANDOT'U AYAKLARINA GETİRİYORUZ"
DOB Genel Müdürü Karahan, 24 yıldır antik tiyatronun tarihi atmosferinde sanatseverlere opera ve bale izleme imkanını sunan Uluslararası Aspendos Opera Bale Festivali'nin bu yıl 25'nci kez gerçekleştirileceğini bildirdi.

4 Eylül'de başlayacak festivalde iddialı bir program hazırladıklarını vurgulayan Karahan, açılışın, dünyanın en önemli ve en eski opera festivallerinden İtalya'daki Arena di Verona'da (Verona Arenası) sahnelenen besteci Giacomo Puccini'nin ölümsüz eseri Turandot'la yapılacağını açıkladı.

Ankara ve Antalya Devlet Opera Balelerinin ortaklaşa prodüksiyonu Turandot'un rejisörlüğünü Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin, orkestra şefliğini de Alberto Veronesi'nin üstlendiğini anlatan Karahan, "Geçen ay Arena di Verona'da Turandot seslendirmiştim. Şimdi o eseri, Calaf rolünü, Aspendos'ta seslendireceğim. İtalya'da izleme şansı olmayan izleyicilerimizi de Aspendos'ta ağırlamaktan mutluluk duyarız. Arena di Verona'daki Turandot'u ayaklarına getiriyoruz." şeklinde konuştu.

Dünyaca ünlü Bolşoy Balesi de Aspendos'a gelecek

Festivalin 13 Eylül'deki gala gecesinde ise Rusya'nın dünyaca ünlü Bolşoy Balesi'nin Aspendos'a geleceğini belirten Karahan, festival kapsamında 10 Eylül'de Zorba'nın ve 18 Eylül'de de Aida'nın sahneleneceğini dile getirdi.

Karahan, "Aslında Efes Opera Bale Festivalimiz ile Aspendos biraz eş zamanlı gidecek. Aspendos devam ederken Efes festivalimiz de başlayacak. Efes de 7 Eylül'de Zorba ile başlayacak. Sonrasında 11 Eylül'de bir gala konseri gecemiz olacak. 14 Eylül'de bir Puccini operası olan Tosca ve 18 Eylül'de Carmina Burana ile festivalimizi bitireceğiz." dedi.

 

YAZARLAR