Levente Baranyai’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Levente Baranyai’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi sanatseverlerle buluşuyor

6. İstanbul Bienali Komşu Etkilikler kapsamında gerçekleşecek Levente Baranyai’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ”TYRANNUSSAPİENS’İN İZİNDE” 12 Eylül saat 19.00’da Macar Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Macaristan’ın yaşayan en ünlü ressamlarından Levente Baranyai’nin Türkiye’de ilk kişisel sergisi, 12 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Macar Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 16. İstanbul Bienali’ne paralel etkinlikler kapsamında düzenlenen sergi, güncel Antroposen tartışmaları çerçevesinde, insanın doğa üzerindeki yıkıcı etkisine “kuşbakışı” bir perspektif sunuyor.

30 yıllık sanat kariyerini dünyanın “yeni manzaraları”nı kendine has üslubuyla resmetmeye adayan Baranyai, resimlerinde uydu fotoğraflarından yola çıkarak, insanın mekanda yarattığı hasara dikkat çekiyor. Uzaktan bakıldığından uydu fotoğraflarının netlik ve nesnellik duygusunu veren tabloları, yakınlaştıkça dağılmaya ve öznelleşmeye başlıyor. Ele aldığı manzaraların yanında Baranyai, bu üslubuyla da izleyiciyi dünyayla, doğayla yeni bir ilişki kurmaya davet ediyor.

12 Eylül Perşembe günü saat 19:00’da sanatçının da katılımıyla gerçekleşecek açılışta, Kültür Merkezi Müdürü Gábor Fodor ile serginin danışmanı Gürçim Yılmaz’ın sunuş konuşmalarının ardından, Baranyai sanatçı konuşmasını yapacaktır.

Levente Baranyai kimdir?

1966, Budapeşte doğumlu Levente Baranyai, 1987 – 1994 yılları arasında Macaristan Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’nde okudu. Aynı okulda 1996 yılında doktorasını tamamlayan Baranyai, pek çok ulusal ve uluslararası kişisel sergi açmış, eserleri grup sergilerine ve çeşitli müze ve özel koleksiyonlara dahil edilmiştir.

TARİH / SAAT: 12.09.2019 – 19:00

YER: Macar Kültür Merkezi

İmrahor Cad. No:23 B Blok
Kağıthane/İstanbul

ULAŞIM: Taksim’den Gümüşsuyu durağından kalkan 48T otobüsü ile; Mecidiyeköy’den 49, 48N hatları ile 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer otobüsler: Yenikapı ve Eminönü’nden 41Y, 44B.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR