• Litvanya’da direnen Kayı İnşaat işçilerine sendikalardan dayanışma eylemi

  27 Aralık’tan beri grevde olan 52 işçi, Kayı İnşaat şirketinin bu zamana kadar yemekleri kaldırma, içme suyunu kesme tehditlerine rağmen mücadelelerini aynı kararlılıkla sürdürüyorlar.

  Kayı İnşaat Şirketinde, 9 aydır çalışan ve en az 8 aylık maaşları verilmeyen işçilerle hafta başında konsolosluk yetkililerince ikinci bir görüşme gerçekleştirilmişti. İşçilerden alınan bilgiye göre “Büyük Elçilik yetkilileri ile yapılan görüşmede bir önceki gelişlerinde söylenen vaatler dışında bir şey söylememiş, grevinizi sonlandırın, ülkeye dönün haklarınızı orada arayın denilmiştir. Büyük Elçilik yetkilileri Kayı patronuna ödemeler için baskı yapacağına, bize haklarınızı almadan ülkeye dönün çağrısı yapılıyor” denildi.

  Belediye tarafından bugün işçilere yapılan açıklamada, Kaunas Belediyesi olarak Kayı İnşaat firması ile yapılan sözleşmenin feshedildiği söylenmiştir.

  İşçiler haklarını alana kadar mücadele edeceklerini, stadyum inşaatında emeklerinin olduğunu, maaşlarının ve fazla mesai ücretlerinin acilen taraflarına ödenmesini istiyorlar.

  Litvanya halkından İşçilerle dayanışma eylemi

  Haklarını almak için mücadele eden Kayı İnşaat işçilerine bir süre önce ailelerinden “direnin” destek mesajı gelmişti.

  Grevin başından bu yana işçilere yerel halkın ve sendikanın desteği de artarak devam ediyor. Sendika tarafından işçilerle destek amacıyla 11 Ocak Cumartesi 13.00’da dayanışma eylemi yapılacağını duyurdular. Eyleme çağrı için yapılan açıklamada “Sizleri, Darius ve Girenas stadyumunun inşaatında çalışan ve 9 aydan beri kendilerine söz verilen maaşları ödenmeyen Türk işçileri desteklemeye davet ediyoruz. Sadece dayanışmayı ifade etmekle kalmayıp, aynı zamanda Litvanya’daki işçi hakları ihlalini kabul etmeyeceğimizi ve yasaları çiğneyerek işçileri sömüren şirketler için kamu fonlarının harcanmasına göz yummayacağımızı göstereceğiz. İşçilerle birlikte sarı yelek giyelim!” denildi.

  Dayanışma eylemi için Türkçe çağrı metni şöyle:

  Türk İşçilere Destek Protestosu

  Sizleri, Darius ve Girenas stadyumunun inşaatında çalışan ve 9 aydan beri kendilerine söz verilen maaşları ödenmeyen Türk işçileri desteklemeye davet ediyoruz. Sadece dayanışmayı ifade etmekle kalmayıp, aynı zamanda Litvanya’daki işçi hakları ihlalini kabul etmeyeceğimizi ve yasaları çiğneyerek işçileri sömüren şirketler için kamu fonlarının harcanmasına göz yummayacağımızı göstereceğiz.

  İşçilerle birlikte sarı yelek giyelim!

  Stadyumu inşa eden Türk işçiler greve başlayalı iki hafta oldu.
  İşçiler en başından beri şirket temsilcileri ile müzakereler yapıp bir orta yol bulduktan sonra çalışmaya devam etmek niyetindelerdi. Bu iyi niyetli yaklaşıma rağmen “Kayı İnşaat” Litvanya yetkilileri işçilerden ve onları temsil eden “Gegužės 1-osios” işçi sendikasından gelen sorulara cevap vermedi. Bu yetkililer basına işçilerin maaşlarını tam olarak ödediklerini, onlara karşı başka yükümlülükleri olmadığını ve işçilerin Türkiye’de bu sorunu çözebileceklerini söylediler.

  Şu anda şirket grevdeki 52 işçinin her birine 7 ila 12 bin Euro tutarında borçludur ve işçilerden hiçbirine Litvanca iş sözleşmelerinin bir kopyası dahi verilmemiştir. Aylar boyunca devam eden bu haksızlık süresince işçilerin çalışma saatleri Litvanya’da izin verilen azami çalışma süresinin neredeyse iki katına çıkarıldı. Bu ihlaller Litvanya’da yapılmıştır ve bunun sorumluluğunu bu işçileri Litvanya’da (Türkiye’de değil) istihdam eden şirket – „Kayı İnşaat“ Litvanya şubesi üstlenmelidir.

  İşçiler, bileklerinin hakkıyla kazandıkları paralarını almak için gerekli olduğu sürece greve hazırlardır. Bu gerçekleşene kadar stadyumun inşaatı beklemeye devam edecektir. Bu nedenle şirket yetkililerini, saklanmayı bırakıp işçilerle müzakere etmeye davet ediyoruz.  Belediye temsilcilerini, stadyumun inşaat işi için ödenen paranın neden bu işi yapan kişilere asla ulaşmadığına dair bir açıklama yapmaya davet ediyoruz. Kötü üne sahip bir şirket istihdam eden ve yabancı işçilerin haklarının ihlallerini tolere eden Kaunas Belediyesi, işçilerin haklarına karşı açıkça bir kayıtsızlık ve saygısızlık sergilemektedir.

  Litvanya’da çalışan insanların haklarıyla ilgili sorunlarına dahil olmuş işçi sendikalarını ve diğer örgütleri de yürüyüşe davet ediyoruz. Litvanya’da işçi haklarına önem veren, kamu fonlarının harcanma şeklini ve inşaat çalışmalarının organizasyonunu sorgulayan herkesi bekliyoruz.

  Sizleri işçilerle dayanışma içinde sarı yelek giymeye davet ediyoruz!