Mahmut Tanal: Erdoğan Anayasal suç işledi

Mahmut Tanal: Erdoğan Anayasal suç işledi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’ı kastederek “Bunları bırakamayız” açıklamasına CHP’li Mahmut Tanal Erdoğan Anayasal suç işliyor diyerek yanıt verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem isim vermeden HDP’yi eleştirdiği hem de 6-8 Ekim Olayları’na atıfta bulunarak Demirtaşla ilgili “Bunları bırakamayız.” açıklamasına CHP Milletvekili ve Avukat Mahmut Tanal’dan yanıt verdi.

Tanal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Demirtaş Yine Tutuklandı Erdoğan ‘Bırakamayız’ Dedi.Cumhurbaşkanın bu açıklaması;TCK 288 maddesi uyarınca Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçudur.Anayasa mad 138 uyarınca da anayasal bir suç işlenmekte Mahkemelerin bağımsızlığı ilkesi zedelenmektedir.” dedi.

 

Erdoğan ne demişti?:

“Bunları bırakamayız”

Bugün New York’a hareket etmeden önce İstanbul’da Teknofest’te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da hem isim vermeden HDP’yi eleştirdi hem de 6-8 Ekim Olayları’na atıfta bulundu.

Erdoğan, “Bu ülkede katil aranıyorsa bunların adresini aramaya gerek yok. Bunlar, parlamentoya kadar sızmışlar. Sokağa insanları çağırıp ondan sonra Diyarbakır’da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar. Bu topraklar rastgele topraklar değil” dedi.

 

 

Temelli: “Yargı talimatla çalışıyor”

Bugün Parti Meclisi toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise 6-8 Ekim Olayları’nın sorumlusunun dönemin iktidarı olduğunu savundu.

Temelli, “6-8 Ekim’de ortaya çıkan tabloyu siyaseten HDP aleyhine kullanan iktidar bundan medet umuyor. 6-8 Ekim’in de eğer o gün orada suç varsa o suçun faili de bizzat devlettir. Selahattin Demirtaş yargılanıp tahliye olduğu bir dosyadan dolayı yeniden tutuklama çıktı. Bu karşı karşıya olduğumuz yargının ne hale geldiğinin göstergesidir. Talimatlı bir yargı, talimatla çalışıyor. Ama biz inanıyoruz bu ülkede ahlaklı, onurlu yargıçlar var. Eninde sonunda bu ülkede adaleti sağlayacak bir irade ortaya çıkacaktır. Bugün talimatla hareket edenler mutlaka ama mutlaka adil bir yargılama düzeninde hesap verecekler. Diyorlar ya devri sabık yapmayın. Yapacağız mutlaka hesap soracağız. Bunca adaletsizliğin mutlaka hesabını soracağız” diye konuştu.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR