Çok Okunanlar

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Disk Basın İş sendikası, dolardaki yükselişin gazetelerde kağıt sıkıntısına yol açtığını vurguladı.

DİSK Basın-İş, TL’nin dolar ve diğer para birimleri karşısındaki değer kaybının gazeteleri de etkilediğini bildirdi. Gazetelerin kağıt sıkıntısı çektiğinin bildirildiği açıklamada, “Ulusal gazeteleri basan matbaalarda büyük çapta işten çıkarmalar gündeme gelecek” denildi. DİSK Basın-İş, “TL’deki değer kaybı, basın yayın ve gazetecilik sektörünü etkilemesi emekçilerin değil AKP politikalarının ve tek adam rejiminin sonucudur” ifadesine yer vererek, reklam geliri olmayan az sayıdaki bağımsız gazetenin de bu durumdan etkilenerek zam yapmak zorunda kalacağını savundu.

TL, dolar ve diğer para birimlerinde ciddi bir kayıp yaşarken son günlerde atılan adımlarla artışın bir miktar önüne geçildi. DİSK Basın-İş’ten döviz kuruyla bağlantılı olan kağıt alımıyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı: “Yaşanan kriz karşısında AKP iktidarının ve cumhurbaşkanının ‘onların doları varsa bizim Allahımız var’, ‘Onların Iphone’u varsa bizim vestelimiz var’ gibi aklımızla dalga geçen açıklamalarının da gerçek hayatta hiçbir karşılığı yoktur.

GAZETE BAŞINA 35 KURUŞ MALİYET ARTIŞI

Somut durumda Dolar ve Euro’ya endekslenen kağıt fiyatları da dövizdeki artışla birlikte fırladı. Öyle ki kağıt fabrikaları kağıt almamaya stoklarından harcamaya başladı. Küçük ve orta ölçekli matbaalar da stokları olmadığı için kağıt bulmakta zorlandı. 14 Ağustos itibariyle birçok kentte kağıt satışı neredeyse olmadı. Bu süreç günlük gazeteleri de etkileyecek.

Ulusal boy bir gazetenin ortalama baskı maliyeti 2017 kasım ayında 0,1 Euro idi. Bugün de 0,1 Euro. Yani 45 kuruş olan gazete artık 80 kuruşa mal oluyor. Bu durum gazete başına 35 kuruş maliyet artışı anlamına gelmektedir. Birçok ulusal gazeteye zam gelmesi işten bile değil. Ayrıca bu ulusal gazeteleri basan matbaalarda büyük çapta işten çıkarmalar  gündeme gelecektir.”

SEKA’NIN SATILMASI ETKİLİ OLDU

Kağıt fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden birinin de SEKA’nın AKP tarafından özelleştirilmesi olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Eğer SEKA satılmamış olsaydı, kağıdın hammaddesi olan selülozu üretebilecek ve bugün kağıt fiyatları çok daha düşük olacaktı. Piyasa şahsi menfaatleri uğruna kağıdı karaborsaya sokacak tacirlerin eline kalmayacak, piyasada kağıt sıkıntısı da yaşanmayacaktı. Kağıt fiyatlarındaki artış bir yandan da halkın haber alma hakkını savunan ve reklam geliri olmayan az sayıdaki gazetenin de fiyatlarına zam yapmasını beraberinde getirecektir. Halkın gerçeği öğrenme hakkı da bu süreçte zedelenecektir. Sonuç olarak döviz kurunun basın yayın ve gazetecilik sektörünü etkilemesi emekçilerin değil AKP politikalarının ve tek adam rejiminin sonucudur.”

‘İŞTEN ÇIKARMA YASAKLANMALIDIR’

Türkiye Ekonomisinde yaşanan gelişmelere, hükümet ve sermaye çevrelerinden gelen ‘fedakârlık’ çağrılarına da yanıt verilen açıklama şöyle son buldu: “DİSK Basın-İş olarak sermayedarların kar yapması için feda edecek hiçbir şeyimiz yoktur. Aksine bu süreçte ilk olarak işten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Kağıda sübvansiyon uygulaması getirilmeli ve bir dönem pırlanta, mücevher, yat, tekne gibi mallarda ÖTV kaldırıldıysa kağıda da KDV muafiyeti getirilmelidir.”

İlgili Haberler

Medya

Gericiler bu sefer yogayı hedef aldı! Yoga hiç masum değil

Medya

'Man Adası belgeleri'ne yasak! Erdoğan'ın siyasi kariyerini etkileyecek 'itham'

Medya

Ankara Barosu'ndan, gerici Akit'e: 'Selüloz israfı'

Medya

Kanal D Ana Haber'in özrü kabahatinden büyük oldu!

Medya

Gazeteci Salih Turan tutuklandı

Medya

Gerici Yeni Akit bu sefer de sanat eserlerini sansürledi!

Medya

MHP'li üye, FOX TV'ye verilen cezaya şerh koydu

Medya

Erdoğan'ın 'Çay' sözlerine, Şener Şen'li Yeşilçam göndermesi

Medya

Türkiye yandaş medyaya güzel... 4 yılda bir her seçim zamanı aynı asparagas haber

Medya

Gazeteci Nurcan Baysal YouTube kanalı açtı: Buyurun 7 bin yıllık memleketimin hali

Medya

Murat Gezici ile Yavuz Oğhan arasında 'anket' tartışması

Medya

Yandaş gazete 4 yıl arayla Trakya'da doğalgaz buldu!