darbeicindedarbegif.gif


Çok Okunanlar

New York Times, 'Kaşıkçı Olayı'nda sorumlu tutulacak ismi yazdı

Danıştay'ın kararı ortalığı karıştırdı... 'Öğrenci Andı'na karşı basın açıklaması

'Cem Uzan AKP'nin adayı olacak' iddiasına açıklama

Bakan Pakdemirli gazeteciyi maskaralıkla suçladı

Kızının aylardır işe gitmeden para aldığı iddialarına eski AKP'li vekilden açıklama

Eski Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç: Sabrımızın bir sınırı var

Eski Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç, 'kasayı boşalttılar' iddiasına "Sabrımızın bir sınırı var" diyerek yanıt verdi.

İlhan Selçuk döneminde Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmenliği yapan, 7 Eylül Cuma gününe kadar Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak gazetenin “imtiyaz sahibi” konumunda bulunan Orhan Erinç, "kasayı boşalttılar" iddiasına "Kasanın boşaltıldığı iftirasından sonra arkadaşlarım ve kendi adıma bu sessizliği bozmak zorunlu hale gelmiştir" sözleriyle yanıt verdi.

Orhan Erinç, "Cumhuriyet gazetesinin yeni yönetimini anlıyoruz. 12 Cumhuriyet mensubunun 1,5 yıla varan tutukluluklarındaki ve 8 yıla varan hapis cezalarındaki sorumluluklarını, katkılarını unutturmaları gerekiyor. Bunun için hedef saptırmaları, gündem değiştirmeleri lazım" diyen Erinç, "Kimse Cumhuriyet gazetesinin eski yönetimine ve ayrılan emekçilerine bir kuruş haksız menfaat, tek bir ahlak ve etik dışı eylem isnat edemez" ifadesini kullandı.

Orhan Erinç bu iddialara Twitter'dan yanıt verdi. Erinç, "Kasanın boşaltıldığı iftirasından sonra arkadaşlarım ve kendi adıma bu sessizliği bozmak zorunlu hale gelmiştir" diyerek şunları kaydetti:

Cumhuriyet’ten ayrıldıktan sonra arkamızdan söylenenler konusunda Cumhuriyet’i ve gazetedeki arkadaşlarımızı gözeterek sessiz kalmaya karar vermiştik. Ancak kasanın boşaltıldığı iftirasından sonra arkadaşlarım ve kendi adıma bu sessizliği bozmak zorunlu hale gelmiştir.

'SUSUYORUZ AMA SABRIMIZIN BİR SINIRI VAR'

Cumhuriyet gazetesinin yeni yönetimini anlıyoruz. 12 Cumhuriyet mensubunun 1,5 yıla varan tutukluluklarındaki ve 8 yıla varan hapis cezalarındaki sorumluluklarını, katkılarını unutturmaları gerekiyor. Bunun için hedef saptırmaları, gündem değiştirmeleri lazım.

Susuyoruz ama sabrımızın bir sınırı var: Kimse Cumhuriyet gazetesinin eski yönetimine ve ayrılan emekçilerine bir kuruş haksız menfaat, tek bir ahlak ve etik dışı eylem isnat edemez. “Cumhuriyet’in kasasını boşalttılar” yalanına ilişkin gerçekleri kamuoyunun bilgisine sunarız.

Cumhuriyet, son 5 yılda ayrılan çalışanlarına 7 milyon lira tazminat ödedi. İşyeri uygulaması, istifalar dahil işten ayrılanlarla anlaşarak, çoğunlukla bir ikale sözleşmesi yaparak tazminatların ödenmesi şeklinde oldu. Ayrılanlara alacakları eksiksiz olarak, zamanında ödendi.

Gazetemizde çalışanlara alacaklarının ödenmemesi talimatını veren tek yönetici yeniden yönetime gelen Alev Coşkun olmuştur. 2000’lerin başında, gazetenin ödemelerinin geciktirilmesi için bu yönteme başvurmuştur. Cumhuriyet tarihinde bu uygulamanın eşi yoktur.

Vakfın başına Alev Coşkun’un gelmesi durumunda çalışanların haklarının ödenmeyeceğini beklemek olağandır. Kaldı ki özellikle A. Coşkun ve birlikte hareket ettiği kişilerin ihbarlarıyla cezaevinde yatan arkadaşlarımız için onlarla aynı masaya oturmak, görüşmek zül sayılmalıdır.

Bu nedenlerle hiçbir biçimde yeni yönetimle çalışmak istemediğini beyan eden, fiilen yönetim kademelerinde görev yapmış sekiz (8) arkadaşımızla karşılıklı anlaşarak sözleşmeleri sona erdirildi. İyi ki öyle yapmışız!

'SÖZLEŞMELER FESHETMEDİ'

Yeni yönetim ilk iş GYY Murat Sabuncu’nun görevine son verdikten sonra, aynı gün Yazıişleri Müdürleri Bülent Özdoğan ve Faruk Eren’i, pazar da Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü azletti. Lakin yeni görevlerini bildirmedi ve alacaklarını ödememek için sözleşmelerini feshetmedi!

Sözleşmeler tek taraflı ağırlaştırılamaz. Sorarsınız, çalışan kabul etmezse devam edersiniz ya da sözleşmesini feshedersiniz. Yeni yönetimin talimatıyla bir günlük GYY’nin ilk icraatı iki Yazıişleri M. ile Ankara T.'sini azledip onları gazetede “boşlukta” bırakmak oldu.

Cumhuriyet’in yeni yönetiminin her fırsatta dile getirdiği “kimsenin sözleşmesine son verilmediği” iddiasının aslı bu “boşlukta” bırakma halinde saklıdır. Yapılan sözleşmelere ilişkin yalanların doğrusu ise şudur:

8 arkadaşımızla ikale sözleşmesi yapılmıştır. Sözleşme yapılanlar ve kıdemleri şöyledir: Murat Sabuncu (4 yıl 1 ay), Bülent Özdoğan(18 y.), Faruk Eren (1,5 y.), Güray Öz (23 y.), Musa Kart (25 y.), Önder Çelik (35 y.), Bülent Utku (25 y.) ve Ayşe Yıldırım Başlangıç(25 y.).

Bu arkadaşlarımız dışında başka biriyle sözleşme yapıldığı iddiası kulağınıza fısıldanıyorsa yalandır; sorun göstersinler.

İlgili Haberler

Medya

İstiklal Caddesi'nde Ara Güler platformu

Medya

Bakan Pakdemirli gazeteciyi maskaralıkla suçladı

Medya

Ertuğrul Özkök'ü ağlatan Mehmet Ali Birand anısı

Medya

Fatih Portakal, izleyicilerinden 2 gün izin istedi

Medya

Mustafa Balbay: Türkiye, ülke olarak hayallerini kaybetti

Medya

Cumhuriyet eski Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun yeni adresi belli oldu

Medya

Ali Tezel: Dünya kadınlar günü değil... Dünya emekçi kadınlar günü!

Medya

Seyri Sokak muhabiri Oktay İnce'nin evine polis baskını

Medya

Can Dündar ve İlhan Tanır için kırmızı bülten

Medya

Fatih Altaylı zehirlendi

Medya

Gary Cooper nasıl Mehmet Nâzım oldu?

Medya

Ahmet Şık'tan Nedim Şener'e: Güce secde edenler, gazeteci kılığındaki tetikçilerle sohbet etsin