Gazeteci Rojhat Doğru tutuklandı

Diyarbakır’da hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan gazeteci Rojhat Doğru, SEGBİS’le bağlandığı Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

MA’nın haberine göre Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği’ne verdiği ifadesinde “örgüt üyeliği” iddiasını kabul etmediğini belirten Doğru, ele geçirilmiş örgütsel dokümanlarda yer alan şahısları tanımadığını, sorulan telefon numarasının iki yıldır kullanmadığını ayrıca uzun süredir Facebook hesabını kullanmadığını söyledi.

Doğru, Facebook hesabında paylaşmış olduğu fotoğraflara ilişkin olarak ise Irak’ta yayın yapan Gale Kurdistan TV çalışanıyken Ranya bölgesinde sivil halkın da olduğu pikniğe haber için gittiği ve orada bulunan örgüt üyeleriyle yaptıkları röportajı, hem televizyonun hem de internet sitelerinin kullandığını ifade etti.

Gazeteci Doğru, o dönem birlikte çalıştığı diğer iş arkadaşının da şu an TRT’de çalıştığını kaydetti.

Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Doğru, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılma talebinde bulundu.

Doğru’nun avukatı Resul Tamur, Doğru’nun Kobani eylemlerinde yaptığı gazetecilik çalışmalarıyla yılın gazetecilik ödülünü aldığını hatırlatarak, dosya içinde bulunan bütün görüntülerin gazetecilik faaliyetiyle ilgili yapılan görüntüler olduğunu söyledi.

Tamur, müvekkilinin tutuksuz olarak yargılanması için serbest bırakılmasını ya da adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep etti.

Mahkeme, Facebook paylaşımlarının üzerine atılı suç için kuvvetli şüphe oluşturduğu iddiasıyla Doğru’nun tutuklanmasına karar verdi.

 

YAZARLAR