''Gazetecilik suç değildir'' dediği için tutuklanan Bila''ya, ''Ali İsmail''i neden kapak fotoğrafı yaptın?'' diye sormuşlar

 

Berivan Bila, 2017 yılında kaleme aldığı yazısı nedeniyle önceki gün Trabzon 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklandı. Kararda, Bila’ya verilecek muhtemel cezaya nazaran şüphelinin kaçma ihtimali ve delil karartma şüphesinin varlığı nedeniyle adli kontrolün yetersiz kalacağı öne sürüldü.


Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre  Bila, savunmasında “medyanın diktatörün kahyâsına dönüştüğü, böyle bir süreçte sarayın soytarısı değil, halkın gazetecilerini miras edindiği bu tarih bize umut, mücadele dayanışma bilinci yolumuza ışık olsun” şeklinde ifadeler içeren yazıyla ülkenin içinde bulunduğu duruma dair düşüncelerini paylaştığını, o dönemki yönetime dair politik bir eleştiri olduğunu kaydetti. 

Öte yandan Kolektif Tiyatro Atölyesi oyuncusu olan Bila tutuklanınca başrol oyuncularından olduğu oyunun Artvin gösterimi iptal edildi.

YAZARLAR