İstinaf hukuksuz kararı onadı! Cumhuriyet çalışanları kaç yıl hapiste yatacak?

Karar duruşmaları geçen yıl yapılan Cumhuriyet davasında beş yıla kadar verilen cezaların itiraz incelemesini yapan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen mahkûmiyet kararlarını onadı. Karar uyarınca, dosyaları istinaf incelemesine tabii tutulan isimlerin, kalan cezalar için tekrar cezaevine girmeleri gerekecek.

Cumhuriyet gazetesi davasında değişik sürelerle tutuklu olarak yargılanan ve beş yıla kadar çeşitli sürelerle hapis cezası alan Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Bülent Utku, Emre İper, Hakan Kara ve Kadri Gürsel’in dosyaları istinaf mahkemesinde karara bağlandı.

Karar uyarınca, incelemeleri İstinaf Mahkemesi’nde yapılan isimlerden 336 gün cezaevinde kaldıktan sonra 2 yıl 6 ay ceza alan Kadri Gürsel ile 278 gün cezaevinde kaldıktan sonra 2 yıl 4 ay ceza alan Bülent Utku dışında kalanlar tekrar cezaevine girecek.

AYM’YE BAŞVURABİLİRLER

Haklarındaki hüküm İstinaf Mahkemesi’nde kesinleşen isimlerin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunma hakkı var ve bu hakkı kullanacakları belirtiliyor. Ancak bireysel başvuru süreci infaz sürecini engellemiyor.

Karar göre, daha önce yattıkları da göz önüne alındığında

Avukat Bülent Utku 1 yıl 8 ay

Önder Çelik, Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart ve Avukat Mustafa Kemal Güngör 13 ay,

Emre İper 7 ay hapis yatacak.

İSTİNAF, HAKSIZ VE HUKUKSUZ KARARI BENİMSEDİ
Cumhuriyet davasının avukatlarından Tora Pekin, 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “son derece hukuka aykırı kararını istinafın aynen benimsediğini” söylerken “Kabul edilmesi mümkün olmayan haksız-hukuksuz karar vermişler. Kopyala yapıştır yaparken bile hata yapmışlar” yorumunu yaptı.

Cumhuriyet gazetesi davasında beş yılın üzerinde ağır hapis cezası alan ve istinaf mahkemesinde cezalarını onanan isimlerin temyiz incelemesi ise Yargıtay’da devam ediyor. Temyiz dosyası Yargıtay’da süren isimler: Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin, ve Ahmet Şık.

Cumhuriyet davasında yargılanan isimlerin İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde aldıkları cezalar, tutuklu kaldıkları süreler ve haklarındaki hükmün kesinleşmesi durumunda cezaevinde tekrar yatacakları süreler şöyle:

31 Ekim 2016’daki gözaltı operasyonuyla başlayan, tutuklamalarla devam eden ve ilk duruşması 24 Temmuz 2017’de yapılan Cumhuriyet gazetesi davasında karar, 26 Nisan 2018’de açıklanmıştı. “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla yargılanan Cumhuriyet’in yazar, yönetici, çizer ve muhabirlerine ceza yağmıştı.

'BANA YİNE CEZAEVİ YOLU GÖRÜNDÜ, KENDİNİZE İYİ BAKIN' 

Cumhuriyet davasında yargılananlardan Musa Kart, Ahmet Şık, Güray Öz ve Emre İper, istinafın aldığı hukuksuz karara karşı ilk yorumlarını Twitter üzerinden yaptılar.

 

 

 

 

DİSK BASIN-İŞ'TEN TEPKİ: HİÇ BİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMADIK, ASLA BIRAKMAYACAĞIZ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARLAR