Kürşat Bumin hayata veda etti

Madya eleştirilerine yer verdiği Medya kritik yazılarıyla tanınan ve son olarak Gazete Duvar'da yazan gazeteci-yazar Kürşat Bumin hayata veda etti. 

KÜRŞAT BUMİN KİMDİR?

1947 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğaqn Kürşat Bumin, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu.

1972- 1980 yılları arasında Paris’te siyaset felsefesine ilişkin çalışmalar yapan Bumin, çeşitli dergilerde yine medya eleştir makaleleri yayınlandı. 10 yıl Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyeliği görevi yapan Kürşat Bumin, medya eleştirilerini kaleme aldığı 'MedyaKronik' isimli kitabını da Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde verdiği derslerin notlarıyla hazırladı.

'MedyaKronik' isimli internet sitesinin kurucularından olan Bumin, Ali Sirmen ile birlikte SkyTürk kanalında televizyon programı sundu.

2013 yılında Yeni Şafak gazetesiyle Gezi Parkı olaylarını destekleyen yazılarından ötürü yollarını ayırmak zorunda kalan Kürşat Bumin, 3 nisan 2013 tarihinde AKP tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik 'Akil İnsanlar' listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girdi.

Kitapları :
1981 – Sivil Toplum ve Devlet
1983 – Batı’da Devlet ve Çocuk
1986 – Demokrasi Arayışında Kent
1997 – Okulumuz, Resmi İdeolijimiz ve Politikaya Övgü
1998 – MedyaKronik
2002 – Hukuksuzluğun Günlüğü

YAZARLAR