Merdan Yanardağ''dan RTÜK''e ve Akit''e sert yanıt!

TELE1 ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile sosyolog- yazar Prof. Dr. Emre Kongar'ın gündemi değerlendirdiği '18 Dakika' programında AKP medyasının ABC Gazetesi'ne saldırısı ve RTÜK'ün Tele1'e yönelik yıldırıma girişimi ele alındı. 

Konuşmasına ülkedeki felaketlerin ardından basının durumuna ilişkin eleştirilerini yaparak başlayan Kongar, "Türkiye'nin ekonomik siyasal yükseleşini çekemeyenler nokta atışıyla sel üretiyorlar bu ülkede. İhaleyi yapanlar, nasıl rayların altını boş bırakıyorlarsa, karayollarını yapanlar denetlemeleri yapmıyor ya da eksik yapıyor. Bu arada dolar 5.50'ı ve Euro 6.40'ları geçmiş durumda. Sevgili, asil ve necip Türk medyası ise, felaketleri unutup CHP'yi kötülüyor" ifadelerini kullandı. 

CHP'DEKİ TARTIŞMALAR

Kongar, sözlerini CHP değerlendirmesi yaparak şöyle sürdürdü:

"Bu 18 dakikada her gece gündemi değerlendireceğiz diyoruz, ama dolardan, felaketlerden bir türlü CHP'ye fırsat kalmıyor. Ben tavrımı söyleyeyim. Kılıçdaroğlu, enerjik muhalefet göstermiş bir lider değildir. Pek çok hatası var. Kılıçdaroğlu'na karşı liderlik yarışına giren İnce ise, Kılıçdaroğlu'na söz verdikten sonra hemen genel başkanlık yarışına soyundu. Bunlar terazinin iki tarafında yer alan şeyler. Olumlu şeyleri de yazdım. Kılıçdaroğlu, demokrat ve herkes için demokrasi isteyen bir lider. İnce ise, cumhurbaşkanlığı döneminde hazır cevap ve iyi bir propaganda dönemi yürüttü, parlayan yıldız. Önümüzde hemen yerel seçimler var, AKP elini ovuşturuyor. Yerel seçimlerde CHP'nin kalelerinin kaybedilme riski var. 'Geçici olarak, yerel seçimlere kadar liderlik yarışını durduruyoruz' demeliler. Birlik ve beraberlik şarkıları okuyarak yerel seçimlere girilsin"  

CHP gündemine ilişkin Yanardağ'dan ise şu yorum geldi:

"Bu gündeme ilişkin değerlendirmeleri epeyce yaptık. Eğer bir partide, program ve siyasal hat tartışması, örgütsel ve ideolojik bakımdan yeniden yapılanma tartışması yoksa, kurultayın da hiçbir anlamı yok demektir. Tek tezi, 'ben daha iyi yaparım' olan bir siyasal anlayış üzerinden muhalefet liderliği olmaz. CHP'e dönük eleştirilerimiz çok açık"

RTÜK'ÜN TELE1'E YÖNELİK SİYASİ KARARI

Daha sonra RTÜK'ün  Tele1'e kestiği cezaya ilişkin konuşan Merdan Yanardağ, "RTÜK, imam hatip zihniyetine eleştirilerimizi kaldıramamış" dedi.

AA'nın geçtiği  "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), imam hatip okullarında öğrenim gören öğrencilere 'militan', 'Atatürk düşmanı' gibi hakaretlerin sarf edildiği '18 Dakika' adlı programdaki yorumlar nedeniyle Tele 1 TV'ye en üst orandan idari para cezası uyguladı" haberini hatırlatan Yanardağ, "Biz böyle bir şey söylemedik. Bizi susturamayanlar para cezaları keserek bizi yıldırmaya çalışıyor. Bu karar, AKP ve MHP'nin kontenjanlarıyla RTÜK'e girenlerin oy çokluğu ile veriliyor. Türkiye'de cumhuriyetle ve cumhuriyetin değerleri ile barışık din adamlarını yetiştirmek amacıyla kurulan imam hatiplerde yetişen herkes laik cumhuriyetin değerlerini mi savunuyor? 

"İmam hatip liselerindeki uygulanan müfredatın kaynakları ile IŞİD'in Suriye ve Irak'ta kurduğu medreselerde verdiği eğitimlerin referansları aynı. 'Bütün imam hatipliler militan' demedik. 'İktidar buralarda militan yetiştiriyor' dedik. Siz bu ülkede, Alevi, Sünni, Gayri-Müslim'den alınan vergilerle açıyorsunuz bunları. 'Bir rejim kendisine düşman yetiştirmez' dedik. İmam hatiplerden Atatürk düşmanı çıkıyor demek, ne zamandan beri suç oldu. Tüm imam hatipliler, Atatürk düşmanı demedik. Toptancı değerlendirme benim analiz metodumun dışında zaten. Dolayısıyla ben RTÜK'ün Tele1'e kestiği cezayı protesto ediyorum. Bu siyasal bir karardır" ifadelerini kullandı. 

RTÜK'E KRİTİK SORU 

"Türkiye'de sermaye bileşimi demokratik olan tek medya kuruluşuyuz" diyen Yanardağ, RTÜK'e "Atatürk'e hakaret ettikleri için ceza kesilen televizyon kanalı var mı?" sorusunu yöneltti.

Yanardağ şöyle devam etti:

"O nedenle Tele1'e ihtiyaç var. O yüzden 'Tele1 varsa umut da var' dedik. Bu kendini tanımlayan, toplumla nasıl iletişim kurduğumuzu belirten bir slogandır" 

Kongar ise Tele1'e verilen cezaya tepki göstererek "Bu çocukların tornadan çıkmış gibi tek bir partinin militanı olması mümkün değil. Ama müfredat bu şekilde" değerlendirmesinde bulundu.

DOLAR'DAKİ YÜKSELİŞ

Dolar'daki yükselişe dikkat çeken ve Fitch'in yaptığı Türkiye uyarısını hatırlatan Yanardağ, ABD basınında çıkan ' Erdoğan bu savaşı kaybetti' yorumlarını hatırlatarak, "Amerikancı AKP iktidarının ABD'ye karşı mücadele vermesi mümkün değil. 

Kongar, "Bir de dedikodu var: ABD'liler yazılı teminat istemişler. Bu dedikodu umarım doğru değildir" yorumunu yaptı. 

AKİT'İN ABC GAZETESİNE SALDIRISI

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu'nun ABC Gazetesi'ne yönelik skandal köşe yazısı hakkında konuşan Yanardağ şunları söyledi:

"Akit gazetesi de bize saldırmış. ABC Gazetesi'nin haberlerinin ABD yanlısı olmakla suçlamış. El insaf! Biz ABD ile mücadele ederken, siz 6 Filo'yu kıble alıp namaz kıldınız. Sizin lideriniz daha başbakan değilken Oval Ofis'te niye ağırlandı? Irak işgaline karşı çıktınız mı? Hiçbirini yapmadınız. Emperyalizmin çocukları bizi Amerikancılıkla suçlamasınlar.  Yıllardır CIA güdümünde çalışan isimler, 1969'da kanlı pazarı yaşattı bunlar. Siyonizme karşı savaşan arkadaşlarımıza siz anarşist dediniz. Filistinlilerin yayında İsrail siyonizmine karşı savaşmak için giden Deniz Gezmiş'in Filistin Halk Kurtulu Cephesi / FHKC kimliği, bayrak gibi bizim elimizde.

YAZARLAR