Çok Okunanlar

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

RTÜK'ten TRT raporu

RTÜK’ün atanmış bürokratı da seçilmiş AKP'li başkanı da TRT’nin 'adaletsiz yayın yaptığını' kabul etti.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dönemi, kamu yayıncısı TRT ve özel radyo ve televizyon kanallarının muhalefet partileri ve cumhurbaşkanı adaylarına karşı ‘adaletsiz yayın’ tartışmaları ile geçti. Cumhurbaşkanı adayları, başta TRT olmak üzere televizyon kanallarınının bu tutumlarını miting meydanlarında sert sözlerle eleştirdi.

Sonunda RTÜK, bazı kanalların seçim dönemi yayınlarını inceledi. TRT Haber kanalına yönelik inceleme ise 8-14 Haziran tarihleri arasındaki 7 gün boyunca 24 saatlik yayını kapsadı. Sözkonusu tarihler içerisinde hükümet faaliyetleri hariç, sadece seçimlere ilişkin yayınlar dikkate alındı. Seçime yönelik yayınlar, “söz ve yorum programları”, “haberler”, “miting, kapalı salon toplantısı, basın toplantısı” başlıkları altında tarih, saat, süre ve içerik belirtilerek tek tek raporlandı.

SONUÇ: ADALETSİZ!

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre üst kurul uzmanının hazırladığı izleme ve değerlendirme raporunda, TRT Haber’de yayımlanan söz ve yorum programları için, “AK Parti temsilcilerinin konuk olarak alındığı ancak seçime katılacak diğer siyasi parti temsilcilerine yer verilmediği” tespiti yapıldı.

Raporun sonuç bölümünde, “TRT Haber’in genel olarak siyasi partilerin haberlerine ve mitinglerine yer vermeye çalıştığı, ancak söz ve yorum programlarında AK Parti dışında seçime katılacak diğer parti temscilerine yer verilmediği, dolayısıyla YSK’nın seçime ilişkin tarafsızlık ilkesine aykırı yayın yapıldığı değerlendirilmiştir. TRT Haber’in seçim dönemi yayınları kapsamında yayınlamış olduğu söz ve yorum programlarında genel olarak tek partiye yer vermesi nedeniyle YSK’nın tarafsızlık ile ilgili hükmünü ihlal ettiği değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı. RTÜK’ün 3 izleme uzmanının TRT Haber’in taraflı yayın yaptığına ilişkin raporu, Üst Kurul gündemine getirilmek üzere İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı’na sunuldu. Hem rapor hem de TRT Haber’in yayın kaydı daire tarafından incelendi. RTÜK’ün bürokrat yöneticisi, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanvekili Yaşar Uğurlu, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’ya, “Rapor hakkında karar alınmasını teminen yazımızın ve eklerinin Üst Kurul’a havalesini, takdir ve tensiplerine arz ederim” ifadelerinin olduğu imzalı yazısını gönderdi. RTÜK’ün AK Parti kontenjanından seçilen Yerlikaya da TRT Haber’in adaletsiz yayın yaptığına ilişkin ayrıntıların sunulduğu rapora “olur” vererek, üst kurul gündemine havale etti.

HABERDE KİME NE KADAR YER VERİLDİ?

7 günlük TRT Haber yayınında yer alan haber bültenlerinde ise; AKP’ye toplamda 10 saat 4 dakika 37 saniye, MHP’ye 1 saat 10 dakika 51 saniye yer verildiği belirlendi. Rapora göre CHP’ye 3 saat 16 dakika 39 saniye, İyi Parti’ye 1 saat 35 dakika 46 saniye, Vatan Partisi’ne 20 dakika 36 saniye, Saadet Partisi’ne ise 15 dakika 6 saniye yer ayrıldı. Raporda, bu tablo için “siyasi partilere mümkün olduğu kadar fırsat tanınmaya çalışıldığı” değerlendirmesi yapıldı.

İlgili Haberler

Medya

Gericiler bu sefer yogayı hedef aldı! Yoga hiç masum değil

Medya

'Man Adası belgeleri'ne yasak! Erdoğan'ın siyasi kariyerini etkileyecek 'itham'

Medya

Ankara Barosu'ndan, gerici Akit'e: 'Selüloz israfı'

Medya

Kanal D Ana Haber'in özrü kabahatinden büyük oldu!

Medya

Gazeteci Salih Turan tutuklandı

Medya

Gerici Yeni Akit bu sefer de sanat eserlerini sansürledi!

Medya

MHP'li üye, FOX TV'ye verilen cezaya şerh koydu

Medya

Erdoğan'ın 'Çay' sözlerine, Şener Şen'li Yeşilçam göndermesi

Medya

Türkiye yandaş medyaya güzel... 4 yılda bir her seçim zamanı aynı asparagas haber

Medya

Gazeteci Nurcan Baysal YouTube kanalı açtı: Buyurun 7 bin yıllık memleketimin hali

Medya

Murat Gezici ile Yavuz Oğhan arasında 'anket' tartışması

Medya

Yandaş gazete 4 yıl arayla Trakya'da doğalgaz buldu!