Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

RTÜK'ten TRT raporu

RTÜK’ün atanmış bürokratı da seçilmiş AKP'li başkanı da TRT’nin 'adaletsiz yayın yaptığını' kabul etti.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dönemi, kamu yayıncısı TRT ve özel radyo ve televizyon kanallarının muhalefet partileri ve cumhurbaşkanı adaylarına karşı ‘adaletsiz yayın’ tartışmaları ile geçti. Cumhurbaşkanı adayları, başta TRT olmak üzere televizyon kanallarınının bu tutumlarını miting meydanlarında sert sözlerle eleştirdi.

Sonunda RTÜK, bazı kanalların seçim dönemi yayınlarını inceledi. TRT Haber kanalına yönelik inceleme ise 8-14 Haziran tarihleri arasındaki 7 gün boyunca 24 saatlik yayını kapsadı. Sözkonusu tarihler içerisinde hükümet faaliyetleri hariç, sadece seçimlere ilişkin yayınlar dikkate alındı. Seçime yönelik yayınlar, “söz ve yorum programları”, “haberler”, “miting, kapalı salon toplantısı, basın toplantısı” başlıkları altında tarih, saat, süre ve içerik belirtilerek tek tek raporlandı.

SONUÇ: ADALETSİZ!

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre üst kurul uzmanının hazırladığı izleme ve değerlendirme raporunda, TRT Haber’de yayımlanan söz ve yorum programları için, “AK Parti temsilcilerinin konuk olarak alındığı ancak seçime katılacak diğer siyasi parti temsilcilerine yer verilmediği” tespiti yapıldı.

Raporun sonuç bölümünde, “TRT Haber’in genel olarak siyasi partilerin haberlerine ve mitinglerine yer vermeye çalıştığı, ancak söz ve yorum programlarında AK Parti dışında seçime katılacak diğer parti temscilerine yer verilmediği, dolayısıyla YSK’nın seçime ilişkin tarafsızlık ilkesine aykırı yayın yapıldığı değerlendirilmiştir. TRT Haber’in seçim dönemi yayınları kapsamında yayınlamış olduğu söz ve yorum programlarında genel olarak tek partiye yer vermesi nedeniyle YSK’nın tarafsızlık ile ilgili hükmünü ihlal ettiği değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı. RTÜK’ün 3 izleme uzmanının TRT Haber’in taraflı yayın yaptığına ilişkin raporu, Üst Kurul gündemine getirilmek üzere İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı’na sunuldu. Hem rapor hem de TRT Haber’in yayın kaydı daire tarafından incelendi. RTÜK’ün bürokrat yöneticisi, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanvekili Yaşar Uğurlu, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’ya, “Rapor hakkında karar alınmasını teminen yazımızın ve eklerinin Üst Kurul’a havalesini, takdir ve tensiplerine arz ederim” ifadelerinin olduğu imzalı yazısını gönderdi. RTÜK’ün AK Parti kontenjanından seçilen Yerlikaya da TRT Haber’in adaletsiz yayın yaptığına ilişkin ayrıntıların sunulduğu rapora “olur” vererek, üst kurul gündemine havale etti.

HABERDE KİME NE KADAR YER VERİLDİ?

7 günlük TRT Haber yayınında yer alan haber bültenlerinde ise; AKP’ye toplamda 10 saat 4 dakika 37 saniye, MHP’ye 1 saat 10 dakika 51 saniye yer verildiği belirlendi. Rapora göre CHP’ye 3 saat 16 dakika 39 saniye, İyi Parti’ye 1 saat 35 dakika 46 saniye, Vatan Partisi’ne 20 dakika 36 saniye, Saadet Partisi’ne ise 15 dakika 6 saniye yer ayrıldı. Raporda, bu tablo için “siyasi partilere mümkün olduğu kadar fırsat tanınmaya çalışıldığı” değerlendirmesi yapıldı.

İlgili Haberler

Medya

Fatih Altaylı, Adnan Oktar'a kızgın: Bana bir daha mektup yazma

Medya

Gazeteci Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı

Medya

Kürşat Bumin hayata veda etti

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız

Medya

Can Ataklı'dan 'Hüsnü Mahalli' tepkisi!

Medya

Akit'i 10 Kasım'da mide ağrısı tutuyor... Yine aynısını yaptı!

Medya

Ahmet Hakan: Ben seni hayli geç keşfettim Atam

Medya

2019 YKS tarihleri açıklandı

Medya

Gazeteci Sedat Sur'a hapis cezası verildi

Medya

Habertürk'te 'kadına yönelik şiddet' programına kadın düşmanı konuklar

Medya

Fatih Tezcan'dan medyayı karıştıracak iddia... Cevap gecikmedi!

Medya

Evrensel, Binali Yıldırım ve oğluna 10 bin TL tazminat ödeyecek