Çok Okunanlar

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na hakaret eden Süleyman Soylu tazminat ödeyecek!

RTÜK'ten TRT raporu

RTÜK’ün atanmış bürokratı da seçilmiş AKP'li başkanı da TRT’nin 'adaletsiz yayın yaptığını' kabul etti.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dönemi, kamu yayıncısı TRT ve özel radyo ve televizyon kanallarının muhalefet partileri ve cumhurbaşkanı adaylarına karşı ‘adaletsiz yayın’ tartışmaları ile geçti. Cumhurbaşkanı adayları, başta TRT olmak üzere televizyon kanallarınının bu tutumlarını miting meydanlarında sert sözlerle eleştirdi.

Sonunda RTÜK, bazı kanalların seçim dönemi yayınlarını inceledi. TRT Haber kanalına yönelik inceleme ise 8-14 Haziran tarihleri arasındaki 7 gün boyunca 24 saatlik yayını kapsadı. Sözkonusu tarihler içerisinde hükümet faaliyetleri hariç, sadece seçimlere ilişkin yayınlar dikkate alındı. Seçime yönelik yayınlar, “söz ve yorum programları”, “haberler”, “miting, kapalı salon toplantısı, basın toplantısı” başlıkları altında tarih, saat, süre ve içerik belirtilerek tek tek raporlandı.

SONUÇ: ADALETSİZ!

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre üst kurul uzmanının hazırladığı izleme ve değerlendirme raporunda, TRT Haber’de yayımlanan söz ve yorum programları için, “AK Parti temsilcilerinin konuk olarak alındığı ancak seçime katılacak diğer siyasi parti temsilcilerine yer verilmediği” tespiti yapıldı.

Raporun sonuç bölümünde, “TRT Haber’in genel olarak siyasi partilerin haberlerine ve mitinglerine yer vermeye çalıştığı, ancak söz ve yorum programlarında AK Parti dışında seçime katılacak diğer parti temscilerine yer verilmediği, dolayısıyla YSK’nın seçime ilişkin tarafsızlık ilkesine aykırı yayın yapıldığı değerlendirilmiştir. TRT Haber’in seçim dönemi yayınları kapsamında yayınlamış olduğu söz ve yorum programlarında genel olarak tek partiye yer vermesi nedeniyle YSK’nın tarafsızlık ile ilgili hükmünü ihlal ettiği değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı. RTÜK’ün 3 izleme uzmanının TRT Haber’in taraflı yayın yaptığına ilişkin raporu, Üst Kurul gündemine getirilmek üzere İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı’na sunuldu. Hem rapor hem de TRT Haber’in yayın kaydı daire tarafından incelendi. RTÜK’ün bürokrat yöneticisi, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanvekili Yaşar Uğurlu, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’ya, “Rapor hakkında karar alınmasını teminen yazımızın ve eklerinin Üst Kurul’a havalesini, takdir ve tensiplerine arz ederim” ifadelerinin olduğu imzalı yazısını gönderdi. RTÜK’ün AK Parti kontenjanından seçilen Yerlikaya da TRT Haber’in adaletsiz yayın yaptığına ilişkin ayrıntıların sunulduğu rapora “olur” vererek, üst kurul gündemine havale etti.

HABERDE KİME NE KADAR YER VERİLDİ?

7 günlük TRT Haber yayınında yer alan haber bültenlerinde ise; AKP’ye toplamda 10 saat 4 dakika 37 saniye, MHP’ye 1 saat 10 dakika 51 saniye yer verildiği belirlendi. Rapora göre CHP’ye 3 saat 16 dakika 39 saniye, İyi Parti’ye 1 saat 35 dakika 46 saniye, Vatan Partisi’ne 20 dakika 36 saniye, Saadet Partisi’ne ise 15 dakika 6 saniye yer ayrıldı. Raporda, bu tablo için “siyasi partilere mümkün olduğu kadar fırsat tanınmaya çalışıldığı” değerlendirmesi yapıldı.

İlgili Haberler

Medya

CNN Türk'te bomba ayrılık!

Medya

Erdoğan'ın tehdit ettiği Fatih Portakal'dan açıklama

Medya

Kürşat Akyol'un son yazısı: Eşit mi yedik, borcu eşit paylaşalım?

Medya

İstanbullu Gelin'de mastürbasyon olay oldu

Medya

'Gazetecilik suç değildir' dediği için tutuklanan Bila serbest bırakıldı

Medya

Tarih verildi... Türkiye'nin ilk kadın televizyonu geliyor!

Medya

Sözü Gazetesi'nin iddianamesinde '9 polis' ne ifade verdi?

Medya

DİSK Basın-İş'ten Sarı basın kartı tepkisi: Komisyon kuralım, biz verelim

Medya

Facebook, gözünü dünyaca ünlü dizilere dikti: Parayla izletecek

Medya

Basın Kartı Yönetmeliği değişti: Almak zor, iptali kolay

Medya

Star Gazetesi'ne Necip Fazıl Kısakürek 'ihtarnamesi'

Medya

Milli Görüş'ten Nazım Hikmet 'açılımı'