Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

Sözcü davasında mahkeme ilk kararını açıkladı

Sözcü davasında ilk duruşma bugün görüldü. Verilen aranın ardından mahkeme ilk kararını açıkladı. Sözcü gazetesi avukatlarından Celal Ülgen, mahkemedeki savunmasında olduğu gibi 'Gazetecilik yargılanıyor' dedi.

Sözcü yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Sözcü Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve Haber Koordinatörü Yücel Arı hakkında "FETÖ silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme" suçundan hazırlanan iddianame kapsamında yargılanma bugün 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Bugün sabah 10:00'da başlayan duruşmada Sözcü yazar ve çalışanları ile avukatları savunmalarını yaptı. Savunmaların ardından mahkeme karar için ara verdi.

DAVALAR BİRLEŞTİRİLDİ

Mahkeme davanın düşürülme talebini reddederken bugünkü dava ile 19 Mayıs 2017 soruşturma tarihli davanın birleştirilmesine karar verdi.

Mahkeme, bu dava dosyası ile Sözcü’nün ilk dava dosyasının, “hukuki ve fiili irtibat bulunması sebebiyle birleştirilmesine karar verdi. Mahkeme, her iki dava dosyasını mütalaa alınması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Duruşma 12 Mart’a ertelendi.

Sözcü gazetesi avukatlarından Celal Ülgen duruşma çıkışında açıklama yaptı. Ülgen mahkemedeki savunmasında olduğu gibi 'Gazetecilik yargılanıyor' dedi.

Ülgen'in açıklaması şöyle;

Bugün gazetecilik faaliyetleri yargılandı. Çünkü iddianamede aslında suç unsuru olan herşey gazetenin köşe yazıları ve manşetleri idi. Bunu olabildiğince anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştık. Soruşturma savcısının nasıl kurnazlığa kaçtığını, iddianamede kanıt olmadığı halde nasıl kanıt varmış gibi davrandığını anlattık. Türkiye'de sorun tek bir savcının değil talimatla dava açılması sorunudur. Hukukun üstünlüğü ilkesinin işlememesi sorunudur. Bugünkü dava daha önce açılan dava ile aynı tarihe atılarak birleştirildi. Duruşma 12 Mart'ta görülecek... Bu arada Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütaalasını verecek. Görelim bakalım sayın savcı neyi boy boylayacak!

İlgili Haberler

Medya

Hakkındaki hapis cezası onanan Güray Öz'den okurlarına ‘boş köşe' ile veda

Medya

İstinaf hukuksuz kararı onadı! Cumhuriyet çalışanları kaç yıl hapiste yatacak?

Medya

Gericiler bu sefer yogayı hedef aldı! Yoga hiç masum değil

Medya

'Man Adası belgeleri'ne yasak! Erdoğan'ın siyasi kariyerini etkileyecek 'itham'

Medya

Ankara Barosu'ndan, gerici Akit'e: 'Selüloz israfı'

Medya

Kanal D Ana Haber'in özrü kabahatinden büyük oldu!

Medya

Gazeteci Salih Turan tutuklandı

Medya

Gerici Yeni Akit bu sefer de sanat eserlerini sansürledi!

Medya

MHP'li üye, FOX TV'ye verilen cezaya şerh koydu

Medya

Erdoğan'ın 'Çay' sözlerine, Şener Şen'li Yeşilçam göndermesi

Medya

Türkiye yandaş medyaya güzel... 4 yılda bir her seçim zamanı aynı asparagas haber

Medya

Gazeteci Nurcan Baysal YouTube kanalı açtı: Buyurun 7 bin yıllık memleketimin hali