Çok Okunanlar

Cem Karaca, Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş'ın şarkı sözleri sakıncalı görüldü!

'55 milletvekiliyle yeni bir parti kurulabilir'

Skandal seçim iddiası: Merkezden planlanan bir organizasyon var!

Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealine yasak!

Kanser raporunu açıkladığı için 12 yıl hapsi istenen Bülent Şık'a şimdi de 'terör soruşturması'

Sözü Gazetesi'nin iddianamesinde '9 polis' ne ifade verdi?

Sözcü Gazetesi’nin 17-25 Aralık sürecinde attığı manşetler üzerine kurulan iddianamede 9 Sözcü gazetesine "fotoğraf" servisi yaptığı öne sürüldü. Ancak Sözcü, Hürriyet ve Milliyet’te çıkan fotoğrafları bir veya iki gün sonra kullandı. Polisler de dosyaya giren ifadelerinde “Kimseye fotoğraf sızdırmadık” dedi.

Sözcü Gazetesi'ne karşı İstanbul Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı yeni iddianamenin 13,14 ve 15'inci sayfalarında, FETÖ'cü olduğu iddia edilen 9 polisin Sözcü gazetesine yasadışı ses kayıtları ve teknik takip tutanaklarını haricen ulaştırdığı öne sürüldü. 17-25 Aralık 2013 sürecinde ses kayıtları ve teknik takip tutanaklarını hazırlayan o polis memurlarının isimleri iddianamede yer aldı. Ancak savcılık o polislerin ifadelerini yeni hazırladığı iddianameye koymadı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 170'inci Maddesi'ndeki “İddianamenin sonuç kısmında, şüphelinin sadece aleyhine olan hususlar değil, lehine olan hususlar da ileri sürülür” ilkesi de çiğnenmiş oldu.

Sözcü'ye 19 Mayıs 2017'de yapılan ilk operasyon sonrası hazırlanan ilk iddianame 6 Ekim 2017'de İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş ve mahkeme başkanı polislerin o ifadelerini ilgili savcılıklardan istemişti.

DİĞER GAZETELER DE VAR

9 polisin ifadesi de süren ilk Sözcü davasında dosyaya girmişti. Buna rağmen yeni iddianamede o ifadeler yer almadı. Peki polisler o fotoğraflarla ilgili neler söyledi? Sözcü'den Aytunç Erkin'in haberine göre, birinci bilgi şu: İfadeler 2015 yılında alındı. Yani Sözcü'ye yönelik soruşturmanın olmadığı dönemde. İkinci bilgi ise şöyle: Emniyet müfettişleri 9 polise, 17-25 Aralık sürecinde Hürriyet, Zaman, Yurt, Taraf, Cumhuriyet, Akit ve SÖZCÜ'de çıkan fotoğraf ve haberleri sordu. Yani sadece Sözcü gazetesine yönelik bir araştırma değildi. Polisler gazetelere sızdırıldığı iddia edilen fotoğraflarla ilgili şu bilgileri verdi:

– Polis memuru Yalçın Aksoy: Gazete haberlerindeki konuların basına sızması ve yayınlanması benim bilgim dışında olmuştur. Ben bu bilgileri kimseyle paylaşmadım.

– Polis memuru Turan Güler: Fiziki takip sırasında görüntülerin kim ve ne zaman sızdırıldığını bilmiyorum.

– Polis memuru Ahmet Usta: Görüntülerin kim tarafından hangi amaçla nereye sızdırıldığını bilmiyorum.

– Polis memuru Gürkan Tok: Bu evrakların basına sızmasını kolaylaştıracak şekilde ihmal ve özensiz davranışta bulunmadım. Kim tarafından hangi amaçla sızdırıldığını bilmiyorum.

 Polis memuru Volkan Demirdelen: Sızdırılan tutanaklarla ilgili kesinlikle bilgim yoktur. Böyle bir girişimde de hayatta bulunmadım.

– Polis memuru Kamil Bilgiç: Bahse konu tutanaklar eğer gerçekse bu tutanakları kimin servis ettiğini bilmem.

– Polis memuru Ulvi Şahin: Müfettişliğinizce tarafıma gönderilen fiziki takip görüntülerinin kim tarafından ve hangi amaç ve yöntemle sızdırılmış olduğunu bilmiyorum.

– Polis memuru Yusuf Ayyıldız: Hiçbir gazeteciyi tanımam. Belgeleri vermem, vermedim. Nasıl ele geçirdikleri konusunda bilgim yok.

– Polis memuru Murat Can: Bana okumuş olduğunuz fiziki takip görüntülerini ve tutanaklarını görev yaptığım zamandan bu zamana kadar kimseyle paylaşmadım.

İlgili Haberler

Medya

Sözcü davasında neler oluyor: Hakimden, Emin Çölaşan'a ‘yazılarınızı neden değiştirdin' sorusu

Medya

Sözcü davasında mahkeme ilk kararını açıkladı

Medya

Gazeteci Seda Taşkın tahliye edildi

Medya

A Haber'de gizemli ‘profesör': Kim olduğu bilinmiyor

Medya

Yandaşa dokunan yanıyor!

Medya

'Medya üzerindeki baskının artmasının sonuçları Türkiye açısından çok dramatik olur'

Medya

Küçük Tetikçi Sözcü'ye kayyum atanacağı tarihi verdi

Medya

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan: Kılıçdaroğlu cehenneme gidecek

Medya

Küçük Tetikçi: Sözcü gazetesine kayyum...

Medya

Gerici Akit, yine nefret kustu! 

Medya

Bir dönem kapanıyor

Medya

Star TV'den 'Atatürk sansürü' iddiasına yanıt: Duyduğumuz derin saygıdan...