• Mühendisin hayatını kaybettiği cami inşaatındaki usulsüzlük ortaya çıktı

  Mühendis Korkut Küçükcan’ın enkaz altında kalarak hayatını kaybettiği cami inşaatındaki ahşap iskelenin yönetmeliğe uygun olmadığı ortaya çıktı. 13 metreden fazla yüksekliğe sahip inşaatlarda ahşap iskele kullanımı yasak olmasına rağmen inşaatın kubbe boyunun 60 metre olduğu öğrenildi.

  33 saattir aranan mühendisten acı haber

  Antep’te Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan cami inşaatında kubbeye beton dökmek için kurulan ahşap iskelenin çökmesi ile enkaz altında kalan ve yaklaşık 33 saat süren çalışmayla cansız bedenine ulaşılan mühendis Korkut Küçükcan dün son yolculuğuna uğurlandı.

  Ancak Küçükcan’ın yaşamını yitirmesine neden olan ahşap iskelenin kullanımının kanuna uygun olmadığı ve iskelenin dört senedir üstü açık olan inşaatta çürüdüğü açığa çıktı. Konuya ilişkin BirGün’den Gökay Başcan’a konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Antep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, sorumluların hesap vermeleri doğrultusunda çalışmalara başladıklarını söyledi. Çeliktürk, “1 Temmuz 2015 tarihinde çıkan, inşaatta kurulan iskelelere ilişkin düzenlemeye göre, 13 metreden yüksek inşaatlarda ahşap iskele kullanımı yasak. Burası 6 bin 500 metrekare büyüklüğünde, 60 metre yüksekliğinde devasa büyük bir yer… Ahşap iskele 4 senedir orada ve çürüme meydana geliyor. Bu konuda ihmali, kusuru olan kimler varsa tüm hukuki yollara başvuracağız” dedi.

  CAMİ İNŞAATLARI DENETİMSİZ

  Belediyeler ile Diyanet’in yaptırdığı birçok caminin ruhsatsız olduğuna dikkat çeken Çeliktürk, söz konusu inşaatlarda denetim yapılmadığının altını çizdi. Çeliktürk, şöyle konuştu: “Belediyelerin kendi bünyesinde yaptırdığı camiler, taziye evleri, sosyal tesisler genelde ruhsatsız oluyor. Türkiye’deki birçok cami inşaatında ruhsat yok ve içinde binlerce insan namaz kılıyor. Bu Diyanet’e bağlı camilerde de böyle. Yapı denetim firması olsaydı böyle bir iskeleye kesinlikle izin vermezdi. Denetimleri belediye çalışanları değil, dışarıdan uzmanlardan yardım alınarak yapılmalı.”

  TOPRAĞA VERİLDİ

  Korkut Küçükcan, dün son yolculuğuna uğurlandı. Küçükcan için önce İnşaat Mühendisleri Odası’nda tören düzenlendi. Törende sorumluların hesap vermesi gerektiği dile getirildi. Ardından da Küçükcan’ın cenazesi Asri Mezarlık’taki aile mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.