Okulların güvenliği gerici vakıflara emanet edildi!

Okulların güvenliği gerici vakıflara emanet edildi!

İŞKUR’un “Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği”nde yaptığı değişiklik sonucunda, okulların güvenliği, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV ve Önder İmam Hatipliler Derneği’nin de yer aldığı gerici vakıflara emanet edildi.

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR), “Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik ile okulların güvenliğinin sağlanması için Toplum Yararına Program (TYP) düzenlenmesinin önü açıldı. Devlet okullarının güvenliğinin sağlanmasını amaçladığı bildirilen proje, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim yılını kapsayacak.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, İŞKUR’un, “Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği”ne göre, TYP kapsamında işbirliği yapılabilecek hizmet sağlayıcıları, “Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları” olarak ifade edildi. Buna göre, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV ve Önder İmam Hatipliler Derneği’nin de yer aldığı STK’ler ile MEB’in, “Okul güvenliğinin sağlanması” konusunda işbirliği yapabilmesine olanak sağlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan, “Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre, uygulama 2021 yılı sonunda bitecek.

OKULLARA POLİS GİRECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İlk 100 Günlük Program” çerçevesinde açıklanan, “Okul Polisi” uygulamasının devam ettirip ettirilmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. BirGün’e konuşan MEB yetkilileri, güvenlik önceliği olan okullarda polislerden oluşan Mobil Okul Timleri’nin görev almaya devam edeceğini, görece az riskli okullarda ise İŞKUR’dan gelenlerin istihdam edilebileceğini söyledi.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR