YAZARLAR

Tüm Yazıları Özdemir İnce

Demokrasisiz Demokrasi ve CHP (Son)

10.09.2018 17:12

Şaşıracağınız bir şey yaptım. Şimdi okuyacağınız siyah italik satırlar “Gençler İçin 50 Turfanda Miir” adlı şiir kitabımda yer alan 48.inci şiirin başlangıç bölümüdür:

 «Türkiye’de merkez sağ yoktur, ortanın sağı yoktur, orta da yoktur orta yapacak oyuncu da… Irkçı-milliyetçi sağ ile selefî  İslamcılık vardır: Al  para, çal para… Paranın dini ve imanı yoktur,derler ama,dini de imanı da vardır Türkiye’de..

Yanlış soru soruyorlar dini ve imanı eksik halkımıza: Güdük ve kadük! Solunun soğan, sağının sarımsak olduğunu öğretmeden önce acemi eratın  yanaşık düzen eğitiminde:»

Böyle şiir mi olur sorusunu savuşturmak için “miir” dedim.

Bir ülkede merkez sağ ve merkez sol seçmen kitleleri yoksa o ülkede demokrasi tohumu  toprakla anlaşamaz, filizlenemez. Demokrasi kuşunu merkez sağ ve merkez sol kanatları  dengede uçurur. Ortanın sağında ve solunda sağlam yelkenler de varsa teknenin keyfine deme gitsin. Demokrasi kuşu özgürce uçar göklerimizde, hiçbir yere göç etmez.

Demokrasi kuşunun Türkiye’de merkez sağ kanadı yok. Demokrasi teknesinde, demokratik orta sağ yelkeni ile teokratik İslamcı yelkeni var. Kural dışı bir durum. Tekne limana varamaz ve batar.

Türkiye’de “Demokratik Merkez” de yoktur CHP’den başka. CHP aynı zamanda ortanın solunu da temsil ediyor. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (17.11.1924-03.06.1925), Serbest Cumhuriyet Fırkası (12.08.1930-17.11.1930) ve Demokrat Parti (07.01.1946-29.09.1960)  bile merkez sağ partiler değildi. Dinci partilerdi. Varın gerisini siz düşünün!

Efendim, bitpazarından sunduğum turfanda yazılar (aslında bitmiyor ama) burada, bu yazı ile bitiyor. Ama bitirirken Trump  ile Erdoğan müptelaları (tiryakileri) arasında trajikomik bir bindirme (televizyon deyimidir) yapacağım.

ABD senatosunun Demokrat Parti  Vermont senatörü Bernie Sanders bizim memlekette pek tanınmaz.  Öyleyse tanıtalım:  Bernie Sanders,  2016 yılında Hillary Clinton  karşısında ön seçimi kaybettiğinden bu yana sanki  seçim  kampanyasını  hiç bırakmamış, 2020 seçimlerinde de aday olacakmış gibi… Televizyonlarda, açık ve kapalı alanlarda, üniversitelerde konuşuyor. Her gün gündemde.

2020 Başkanlık seçiminin şimdiden en önemli adayı sayılan Bernie Sanders örneğinde Muharrem İnce’nin çıkartması gereken çok önemli dersler var.

ABD senatosunun sosyalist olduğunu gizlemeyen senatörü Bernie Sanders, bir toplantıda, Trump’a oy vermiş seçmenlerle buluşuyor. Bir kadın seçmen içinde bulunduğu kötü durumdan şikayet ediyor. “Niçin her şeyin bedelini yoksullar ödüyor?” diyor. Bernie Sanders hemen atılıyor. Yıllardır zenginlere para aktarıldığını, orta sınıfın kalmadığını, ücretlerin sürekli düştüğünü falan söylüyor, “Demek ki yanlış adama oy vermişsiniz. Aday size yalan söylemiş” diyor. Seçmen şaşırıyor “Ben yanlış adaya oy vermedim. Trump bu durumu değiştireceğini söyledi” diyor. Bernie Sanders “Değiştireceğini söylemiş ama tam tersini yapmış” diye açıklama yapıyor. Seçmen neredeyse aptallaşıyor. Durumu bir türlü kavrayamıyor.

Programı yöneten, “Bu tür Trump seçmeninin yanıldığını anlatmaya çalışmak boşunadır” diye yorum yapıyor. 

ABD’den bir başka örnek: Bir televizyon sokak röportajı yapıyor. Trump’a oy vermiş olanların  bugün ne düşündüğünü öğrenmek istiyorlar. Daha önce Trump’a oy vermiş  kadına “Bugün seçim olsa bugün oy verir misiniz?” diye soruyorlar.

-Veririm, diyor.

-Peki Trump ne yaparsa oy vermekten vazgeçersiniz? diye soruyorlar.

Kadın düşünüyor, düşünüyor, bir cevap bulamıyor.

“Peki,” diyorlar, “Trump seçim konuşmalarından birinde, «Ben şimdi sokağa çıksam, oradan geçen birine  ateş edip öldürsem benim seçmenlerim bana oy vermekten vazgeçmez” demişti. Siz de vazgeçmez misiniz?»

Kadın “Vazgeçmem!” diyor.

Tıpkı AKP seçmeni değil mi? Ehliyetsiz adamın sürdüğü otobüs hız yüzünden kaza yapmış. 15 ölü, 20 yaralı var ama o suçu yağan yağmura, kabak lastiğe yüklüyor. Yolculardan bazıları da “Mukadderat, her şey Allah’tan!” diyor. Ne yaparsın, öfeler misin yoksa sabaha mı bırakırsın? 

Ekonomi dersinden sıfırdan yukarı alamayacak adamlar, memleketi bataklığa gömmüşler “Vallah suç bizde değil, billah suç ABD’de, bizi kıskananlarda” diyorlar. “Bu da geçer” diyorlar. Nezle mi bu? Geçer de dinamit gibi parçalayarak geçer. Bu ne mahalle kahvesi kaderciliği, bu ne sorumsuz laubalilik!

Bunlara inananların zekâ düzeyi Bernie Sanders’in konuştuğu kadından, televizyonda konuşan Trump seçmeninden de beter. Tamamı geri zekâlı.

Kıssadan Hisse 1: Bu tür insan yığışımlarını seçmen olarak muhatap almayacaksın. Vakit  ve nefes tüketmeyeceksin. Senin seçmenin soğuk ve sıcaktan etkilenen insanlar arasındadır.

Kıssadan Hisse 2: Kılıçdaroğlu  ve Muharrem İnce;  görevlerin, liyakate, layık olana verilmesi gerektiğini söylediler seçim kampanyalarında, söylüyorlar. Oysa, 99’u liyakatsiz, ancak biri liyakatli insan yığışımında, liyakatin tek ölçü yapılacağını söylemek çok yanlış. Akrabalar, yakınlar bile oy vermez!

Eğitim