• Polis saldırısında kolu kırılan Aydın Aydoğan, AYM’ye başvurdu!

  Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftasındaki buluşmasında polis saldırısı sonucu kolu kırılan Aydın Aydoğan’ın açtığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verilmesi üzerine konuyu Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Aydoğan, AYM’den sonuç çıkmaması durumunda AİHM’e başvuracağını belirterek, İçişleri Bakanlığı hakkında da tazminat davası açacağını söyledi.

  Aydoğan’ın, savcılığın olay sırasında orada bulunup bulunmadığının belirsiz olduğu nedeniyle verdiği takipsizlik kararı vermesine yönelik yaptığı itirazlara ret gelince, konuyla ilgili AYM’ye bireysel başvuru yaptı.

  ABC Haber Merkezine konuşan Aydoğan, “Ben bunu gezi sonrası yaşamıştım bu sefer aynı şeyleri tekrar yaşamak bana daha önce seyrettiğim filmi tekrar seyretmek gibi geliyor. Hiçbir kanunu tanımayan bu despot rejim halka yaptığı zulmü, adalet saraylarında yaptığı hukuksuzluklar ile taçlandırıyor. Umarım Anayasa Mahkemesi’nden doğru bir karar çıkar. Eğer buradan da bir sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz” dedi.

  Aydoğan açıklamasına şöyle devam etti: 

  “Adaletsizlikten Boğuluyoruz”

  “Ülkede adaleti yok ettiler sadece adaleti değil onunla birlikte ahlakı da. Sadece kayıp yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri o gün 700 hafta eylem çağrısına kulak kapayamazdım. O gün eylem başlamadan pasajda çay içerken içeri gaz bombası ve mermileri atarak giren kolluk kuvvetlerine ne yapıyorsunuz burası bir pasaj dememe kalmadan beni yere yığarak coplarla kafana ve elime vurdular bu netice sonucu kolum 4 ve 5 yerden kırıldı parçalı kırık doktorların dediği bazı yerler kanamasına rağmen oynak yer olan bilgim kaynamıyor ve sürekli ağır yapıyor hiçbir şey kaldıramıyorum vücut bütünlüğü bozuldu. Daha öncede gezi de ayağındaki ameliyatlar sonrası ve bu en son kök kırılması sonucu yüzde 45 engelli durumuna düştüm.

  Doktorlar en son çarenin dondurma olduğunu söylediler. İlerde daha kötü olabilir dediler. Vücudundaki kayıplardan ziyade bizler ülkedeki haksız hukuksuz kayıplarımızı ararken başımıza bunlar geldi. Adalet mekanizması çalışmıyor veya çalıştırılmıyor.

  Ben bunu gezi sonrası yaşamıştım bu sefer aynı şeyleri tekrar yaşamak bana daha önce seyrettiğim filmi tekrar seyretmek gibi geliyor

  Hiçbir kanunu tanımayan bu despot rejim halka yaptığı zulmü, adalet saraylarında yaptığı hukuksuzluklar ile taçlandırıyor.

  Umarım Anayasa Mahkemesi’nden doğru bir karar çıkar. Eğer buradan da bir sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz.

  Ayrıca İçişleri Bakanlığı hakkında tazminat davası açacağız. Yok öyle ben yaptım oldu mantığı bizleri bir arada tutan anayasanın bizlere verdiği kanuni haklardır.

  Bu despot rejim yüzünden yıllardır hayatım hastahane ve adliyede geçiyor. Cumartesi Anneleri sadece kayıplarını arıyor, onları terör ile kriminalize etmek sadece adaletsizlik değil vicdansızlıktır.”