Polisten ırkçı gözaltı: Başında çuval, elleri bağlıyken atlarla götürdüler

ABD’li polisler, gözaltına aldıkları siyahi vatandaşa vahşi batı filmlerindeki gibi davrandı. Polis arabasını beklemek yerine ellerini kelepçeledikten sonra iple bağlayarak atlarla götürdüler. Irkçı hareket cep telefonu kamerasına kaydedildi.

Olay, ABD’nin Texas eyaletindeki Houston şehrinin güneyindeki Galveston bölgesinde meydana geldi. 2 polis memuru, kelepçeledikleri evsiz siyahi adamın ellerine ip bağlayarak gözaltına aldı. Ardından atlarına binen polisler, elleri iple bağlı adamı sokakta yürüttü. Amatör kameralara yansıyan görüntülerde, 2 atlı polisin, Donald Neely’i (43) kelepçeli ve ellerinden iple bağlı şekilde götürdükleri görüldü. Görüntüler, sosyal medyada tepki çekti.

‘HAYVAN MUAMELESİ’

Donald Neely’nin akrabası Christin Neely, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Donald’ın 8 çocuk babası ve evsiz olduğunu, akli dengesinin de yerinde olmadığını belirtti ve Donald’ın, ‘beceriksiz’ polis memurları tarafından ‘hayvan’ muamelesi gördüğünü söyledi.

‘POLİS ŞEFİNDEN AÇIKLAMA’

Polis Şefi Vernon Hale III, yaptığı açıklamada, “Memurlarımızın bu olay kötü karar verdiklerini ve gözaltı mahallindeki bir nakil aracını bekleyebilirlerdi. Memurların gözaltı sırasında herhangi bir kötü niyeti yoktu. Ancak bu tekniğin kullanılmasını önlemek için politikayı derhal değiştirdik ve daha uygun yöntemler için tüm eğitim ve prosedürleri gözden geçireceğiz” dedi.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR